Back to Top

Oddíl Vlčci

Kronika

Znalostní stezka na Olší - 24.9.2023

Původní plán na konec září 2023 byl tradiční Olešský desetiboj, ale protože byl termín vybrán až poměrně pozdě, nebylo možné obsadit instruktory všechna stanoviště. Proto se Bára s Lenkou domluvily, že místo desetiboje uspořádají vlčci v Olší znalostní stezku, aby se mohli rodiče i ostatní děti a dospěláci z Olší a okolí podívat, co že to vlastně v těch vlčkách s dětmi děláme, co se učíme a co už děti všechno umí. Stezka začínala i končila na lanovém hřiště, které stojí nedaleko Olší a vedla přes skálu Bradlo. Na děti i dospěláky čekalo celkem 12 stanovišť, kde plnili úkoly či odpovídali na nelehké otázky. Získaná písmena pak zapisovali do tajenky, kterou pak v cíli odevzdali. Stanoviště děti prověřila ze znalosti mapových i pochodových značek, rostlin, morseovky, stop, ohně, ryb, zvířat, uzlů, stromů, ale i ze zdravovědy. Všichni si mohli zkusit vyluštit zprávu, rybařit i resuscitaci v praxi. V cíli pak účastníky čekala nejen malá odměna v podobě karet či pexesa, ale i občerstvení, které zajistila obec Olší a masozávod Krahulčí. Stezky se nakonec zúčastnilo 41 dětí, což je úctyhodný počet. A protože na konci akce bylo v plánu slosovat odevzdané tajenky o další ceny, zdrželi se všichni až do konce. Nakonec bylo vylosováno 8 výherců - Kuba B., Nelča N., Matěj P., Eliška, Barča, Pepča, František a Nikolka, ti si mohli vybrat z plyšových zvířátek z lesa, knihou, stolní hrou a velkým kvalitním batohem. Myslím, že podle reakce rodičů a dětí se stezka líbila a za to jsme moc rádi!

 

 

Naše 119. schůzka - 21.9.2023 - Houby

 Na minulé schůzce jsem si všimla vyvěšeného plakátu, který odkazoval na výstavu hub, která měla být dne 21.9. v nově otevřeném muzeu v Telči. Je pravda, že na schůzce se nám podaří najít pěknou řadu hub, a to i několik druhů. Ale mykolog nikdo z nás není, a tak neváháme a další naši schůzku směřujeme do Telče, právě před muzeum. Scházíme se v hojném počtu, rysové: Barča, Filip a Eliška, kamzíci: Julie, Matěj N., Eda, Kuba B., Kuba M. a František, veverky: Pepča, Stázinka, Ella, Izy, Dorotka, Beátka, Lucinka, Nikolka a Nelča. První naše kroky vedou pochopitelně rovnou do muzea, kde si kromě xxx desítek hub prohlížíme i výstavu rašeliniště. Když už jsme se dostatečně vynadívali a zapamatovali si co nejvíce hub, vyrážíme ven, kde před muzeem usedáme na lavičky a svačíme. Kromě svačiny děti zkouší vyjmenovat co nejvíce hub si zamapatovaly a klobouk dolů, co vše jim utkvělo v hlavě. Čas také využívají družinky k plánování družinovek. Pak se přesouváme na hřiště pod hráz a odtud ještě na další hřiště na Tobiáškově ul.. A protože Lenka měla tento týden 40.narozeniny, dostávají děti od ní dobroty. Pak už pádíme v rychlém tempu kolem parního mlýna zpátky k muzeu, loučíme se a těšíme se na nedělní stezku. 

  

 

Družinovka RYSOVÉ - 16.-17.9.2023

 

Naše 118. schůzka - 14.9.2023 - Ryby

Máme tu druhou schůzku a venku panuje krásné počasí. Neváháme ani chvilku a program na dnešek plánujeme venku. Scházíme se v těchto počtech, rysové: Barča, Tobík a Eliška, kamzíci: Matěj P., Vašek, František, Kuba B., Kuba M. a Julie, veverky: Dorotka, Beátka, Nelča, Ella, Stázinka, Nikolka a Lucinka. Prvních 15 minut jsme v klubovně a ukazujeme si ryby, zvířata od vody i vodní rostliny a zkouším, co děti všechno umí. Pak už vyrážíme směrem k rybníčkům "Na Bejkovci". Po cestě se díváme i po houbách a vida....pak že nerostou. Na prvního kozáka, kterého objevila Barča nečekáme dlouho. Následuje křemenáč Kuby M. i pravák Vaška....a pak další a další kousky. Nacházíme i babku, pančák a bedlu. Než dojdeme k rybníku, máme plné ruce. Až si říkám, že dnešní téma měly být houby a ne ryby. U rybníka se ale vracíme k původnímu tématu a povídáme si a ukazujeme vše, co patří k vodě. Pak se přesouváme na kameňák, kde dětem ukazuji liščí noru a u ní nacházíme dost ohlodaný paroh. A protože děti mě moc prosí, aby si mohly chvilku hrát u boudy na kameňáku, jdeme přímo tam a nechávám dětem chvilku prostoru v lese, který každý využívá jinak. Někdo hraje na schovávanou, někdo si udělal prolézačky z padlých stromů, jiní staví domečky či sbírají houby a peří, které se tu sem tam objeví. V závěru ještě děti poznávají z obrázků ryby, obojživelníky a plazy. Pak už se vyrážíme zpět před úřad, kde na všechny již čekají rodiče. 

 

Naše 117. schůzka - 7.9.2023 - úvodní schůzka

Je tu další školní rok a naše pravidelné schůzky mohou opět začít. Dneska je hezky a tak můžeme vyrazit i tentokrát ven. Scházíme se tentokrát v 16:30 hod. na Olší před obecním úřadem. Rysové: Eliška a Barča, Kamzíci: Eda, Matěj N., Matěj P., Vašek, Kuba B., Julie, František, Veverky: Ella, Beátka, Nelča, Nikolka, Lucinka, Dorotka, Stázinka a Pepík. Prvně vezmeme děti do klubovny, kde si řekneme, co mají nosit na schůzky, rozdělíme se do družinek, zopakujeme si naše signály. Pak už zkoušíme signály prakticky. Když děti zvládají nástup i se po družinách rychlo-spočítat, vyrážíme cestou na Hadravu. Cestou poznáváme stromy a rostliny a taky zkoušíme další signály - schovat se, i ty družinové, ale ze všeho nejvíce opakujeme nástup. U boudy Honzy z Olší si dáváme svačinu a malou pauzu, před výstupem do kopce. Kopec nám dává zabrat a tak další pauza je nahoře na kopci, kde se rozdávají zasloužené bonbony. A protože času nemáme moc, jdeme rovnou na lanové hřiště, aby si ho děti alespoň chviličku užily. Pak už následuje cesta zpět a první schůzka letošního školního roku je za námi. 

 

Tábor 2023 - ROBIN HOOD 

30.7. - 12.8.2023

 

Naše 116. schůzka - 22.6.2023 - vyhlášení celoročního bodování

 Je tu poslední schůzka letošního školního roku. A protože já jsme byla doma s nemocnou Julinkou, zakončila naši celoroční činnost s dětmi Lenka. Na programu bylo zhodnocení celého školního roku, pochválení dětí za jejich přístup i plnění úkolů, za to, jak jezdily na výpravy a chodily na schůzky. A aby nezůstalo jen u pochval, došlo i na vyhlášení celoročního bodování a rozdání očekávaných cen. Úplně nejvíc bodů ze všech se nakonec podařilo nasbírat Františkovi, kdy v těsném závěsu byla Stázinka, Barča a Ellinka. Ti si tak mohli jít vybírat ceny jako první. Pro všechny byla připravena taška s různorodým obsahem, který si děti vybraly podle toho, čemu dávají přednost. Zda se jedná o malování, tvoření, hry, sport, táborové vybavení apod.. A kromě tašky si mohl každý vybrat jednoho z hromady plyšáků, které jsme dostali. A aby těch překvapení nebylo málo, tak byla pro děti nachystaná i hostina v podobě pizzy, melounu, hroznového vína i limonád. Na poslední půl hodinku všichni vyrazili na hřiště, kde mimo jiné společně natočili pro mě video "děkujeme Báro", což mě neskutečně potěšilo :). Pak už nezbývalo nic jiného, než se rozloučit a těšit se na tábor, který nás čeká.

 

Olympiáda na srubu - 16. - 18.6.2023

Poslední výpravu na srub má na starosti Petr a Stáňa. Scházíme se postupně na srubu, kde se už tradičně rozkládá ležení, děti večeří a užívají si večer v lese. Ráno najíždí další instruktoři - Stáňa, Martin, Filip a Tinka a začíná sportovní dopoledne. Pro děti je nachystáno několik stanovišť - hod, lukostřelba, běh, ale i vis a další. Všechny děti si odsportují všechna stanoviště a čeká nás zasloužená svačina. Dopoledne trávíme venku a tak nám pořádně vyhládne. Naštěstí nás čeká výborný oběd a tentokrát ho vařil náš šéf kuchař David. Máme nudlovou polévku a taky rýži a kuřecí maso. Musím říct, že oběd byl naprosto famózní! V poledním klidu přichází děti ze zprávou, kterou našli v táborovém kruhu. Jelikož prší, tak si ji společně čteme nahoře ve srubu. Ve zprávě se dozvídáme, že přítel přírody, který nám před pár lety zanechal sekeru, seslal její druhou polovinu, slavnostní táborový pařez. Ten nacházíme v táborovém kruhu. Jsme moc rádi, protože letos na táboře budeme moct poprvé zaseknout táborovou sekeru. Protože pořád prší opakujeme věci na odborku topograf a šifrant a instruktoři mají mezi tím školení k první pomoci se záchranářem Zdendou. Po svačině začínají děti plnit odborku topograf a šifrant. Plní si ji na několika stanovištích - mapa, mapové značky, šifry a morseovka, hvězdy.... a střídají se tam jak na běžícím páse. Myslím, že jsme s plněním odborek za poslední dvě výpravy určitě pohnuli. K večeři jsou špekáčky a zbytky od oběda. Večer mají instruktoři ještě školení BOZP a PO, které si perfektně připravil Peťa. Pak už je tu poslední noc na poslední výpravě a pak už jen těšení se na tábor. V neděli už je na programu balení, úklid a odjezd domů. 

 

Naše 115. schůzka - 15.6.2023 - opékání špekáčků

Naše předposlední schůzka je ve velmi malých počtech, jelikož ZŠ v Krahulčí, kam chodí tak třetina vlčků, má dvoudenní výlet a taky naše řady opět prořídly vlivem nemoci. Nám to ale nevadí, a i tak ve skromném počtu rysové: , kamzíci: , veverky: , vyrážíme směrem na kameňák. Zde hrajeme různé hry, stavíme domečky, učíme se rozdělávat oheň a taky uklízíme naši boudu. A jelikož máme oheň, tak si společně opečeme špekáčky a jiné pochutiny na ohni. Taky si vyprávíme o táboře co nás v srpnu čeká a o naši poslední letošní schůzce, která proběhne příští týden. Pak už se všichni můžeme těšit na prázdniny a taky na náš tábor, jak Bára prozradila, tentokrát v duchu středověku. 

 

Naše 114. schůzka - 8.6.2023 - topograf

Počasí je letos opravdu aprílové, i když duben již dávno skončil. Za ty 4 roky si nepamatuji, že by kdy bylo tak deštivé jaro a začátek léta. I na dnešní schůzku proto zůstáváme v klubovně a vzhledem k blížící se výpravě, budeme probírat téma odborky topograf. Sešli jsme se v těchto počtech rysové: Barča a Eliška, veverky: Ella, Stázinka, Julinka, Amálka, Izy, Pepča, Beátka a Nelča a kamzíci: František, Kuba M., Matěj, Eda a Honzík. Na začátku jsme si vyprávěli o odborkách a šátku a taky proč je plníme. Pak přišlo na řadu opakování učiva na odborku topograf, kterou budeme plnit na posední výpravě. Zopakovali jsme si mapu jako takovou, jakou barvou se co vyznačuje, zopakovali jsme si taky mapové značky. Pak přišly na řadu značky pochodové, ale i tajné značení v podobě třeba mohyly či trojnožky. Povídali jsme si o šifrách, morseovce, okolí klubovky i srubu. Děti si také vyzkoušely nakreslit jednoduchý plánek či mapku. V závěru schůzky pak děti zkoušely na busole najít sever a taky určit jednoduchý azimut. Pokud si ti šikovnější zapamatují, co jsme dnes opakovali, mají odborku topograf jistou!

 

Naše 113. schůzka - 1.6.2023 - muzeum Vysočiny v Telči

Dnes je den dětí, a proto i naše schůzka bude v mnohém jiná. Tentokrát se scházíme v Telči, před nově otevřeným muzeem. Scházíme se v těchto počtech - rysové: Barča a Eliška, veverky: Julie, Ella, Stázinka, Pepča, Nikolka, Rozárka, Beátka, Amálka a Anetka, kamzíci: Kuba B., Matěj N., Honzík, František, Vašek, Kuba M., Eda a Matěj P.. V muzeu nás provedla Renča, členka oddílu Vlčat z Jihlavy, od kterých si půjčujeme tábořiště, a která celou novou výstavu v Telči připravila. Výstava je zaměřená na rašeliniště a mi se dozvídáme spoustu nových informací. Na konci nás čekají ještě pracovní listy, které děti krásně zvládají. Poté už se kolem rybníka přesouváme na náměstí, kde dětem kupujeme zmrzlinu a myslím, že jsme na pěknou chvíli úplně zablokovali cukrárnu u Itala. Každý si vychutnával tu svou oblíbenou zmrzlinu, než jsme se přesunuli na parkoviště na bývalém zimním stadionu, kde na děti už čekali rodiče. 

 

Naše 112. schůzka - 25.5.2023 - procházka na Bradlo, rostliny

Konečně zase na naši schůzku svítí sluníčko a je krásné počasí. Vyrážíme proto tentokrát ven. Sešli jsme se v těchto počtech, rysové: Barča a Eliška, veverky: Ella, Julie, Izy, Stázinka, Nelča a Dorotka, kamzíci: Vašek, Kuba B., Kuba M., František, Matěj P., Matěj N. a Eda. Společně vyrážíme na kopec nad Olší a cestou sbíráme všechny možné rostliny a postupně je poznáváme. Nahoře na kopci se občerstvujeme a v mapě hledáme náš dnešní cíl - skálu Bradlo - a tak děti vyráží podle mapy a já je nechávám nás vést. Na Bradle se znovu občerstvujeme a já dětem čtu pověst o čertovi, jak stavěl hrad Roštejn. Poté pokračujeme na lanové hřiště, které ani tentokrát jenom nemíjíme, ale nechávám děti si zablbnout. Když uplynul všechen čas, musíme se vrátit k úřadu a na další schůzku se můžeme těšit v Telči. 

 

 

Naše 111. schůzka - 18.5.2023 - šifry

Sešli jsme se v těchto počtech: rysové - Barča a Eliška, veverky - Julča, Beátka, Izy, Dorotka, Maruška, Ella a Nelča, kamzíci - Kuba B., Kuba M. a Matěj N.. Na dnešní schůzce jsme se věnovali šifrám. Začali jsme povídáním, co to šifra je a na zopakování jsme začali morseovkou. Protože máme stále nové členy, začala jsme úplně tím nejjednodušším a to je vytleskáváním slabik, tak aby děti, a to i ty školkové, poznaly, kolik slabik má pomocné slovo a mohly tak určit počet znaků. Pak jsme zkoušeli, zda zjistí, jaká slabika je krátká a jaká dlouhá, co tedy bude tečka a co čárka. Všichni nakonec zvládli své písmeno určit a tak se mohlo jít na samotné šifrování. Každý měl za úkol napsat v morseovce své jméno, školáci i příjmení. Někdo to měl hned, někomu to trvalo trošku déle, ale nakonec, jsme se k tomu dobrali úplně všichni. Poté školkáčci dostali úkol namalovat obrázek vlka a ti, co jsou školou povinní pokračovali ve složitějších šifrách. Hned první šifra se zapisovala podle části tabulky, ve které se jednotlivá písmena nacházela a jejich pořadí ve znaku ještě doplňovala tečka. Stačilo tabulku namalovat na tabuli a hned to bylo jasné. Všem se nakonec podařilo zašifrovat své jméno. Pak následovalo opakování šifry - pozadu a taky objedno. Závěr schůzky patřil k tradičně oblíbené činnosti a tím je psaní "tajným" inkoustem. Nejedná se o žádné kouzlo, ale pouze o psaní citrónovou šťávou a nebo mlékem. Poté, co vzkaz zaschne, vypadá papír jako čistý. Když ho ale zahřejete, objeví se na něm váš vzkaz či obrázek. Dětem se podařilo "vykouzlit" nádherné tajné vzkazy, kdy některé si nechali kouzelné odhalení až na doma. 

Naše 110. schůzka - 11.5.2023 - opakování zvířata

Sešli jsme se v těchto počtech: kamzíci - Honzík, Kuba M., Vašek, Matěj, Kuba B. a Fanda, rysové: Barča, Tobík, Eliška, veverky: Julinka, Ella, Stázinka, Izabelka, Beátka, Maruška, Dorotka, Nelča, Rozárka a Kačenka. Než vůbec schůzka začala, vzaly si děti razítka a omalovánky a začaly tvořit krásné výtvory, které jsem přerušila až připraveným programem. Na dnešní schůzce jsme si shrnuli to, co jsme se naučili na výpravě a zopakovali jsme si to pro ty, co jet na výpravu nemohli. Koukala jsem, kolik si ti, co byli, toho pamatovali. Snad nebylo nic, co by si nevzpomněli. A musím říct, že i Kačenka, Tobík, Matěj a Vašík je doplňovali naprosto skvěle. Myslím, že můžu říct, že děti jsou opravdu zběhlé v téhle oblasti. V závěru schůzky jsme si zahráli stolní hry, šachy a multitrio les. Na závěr jsme uklidili klubovnu a rozešli se domů. 

 

Velká výprava na srub - 5. - 8.5.2023 - Jestliže, kdyby, možná....

Po příjezdu a ubytování jsme se navečeřeli a prošli si okolí srubu a nováčky tak seznámili s hranicemi. Poté jsme si sedli v táborovém kruhu a seznámili se všichni mezi sebou, protože mezi námi bylo plno nových tváří. Poté nám Barča vykládala o tom, co nás na výpravě čeká, a že celá výprava bude zaměřená na rostliny a zvířátka. Pak už následovalo povídání o rostlinách, houbách a stromech. Po úvodních slovech vyrážíme na botanickou stezku, kde poznáváme rostliny, stromy i houby. Některé jsou k poznání na živo, jiné pouze na obrázcích. Stezka vedla na louku, přes severák až na hadí louku. Kde světe div se, nekvetla vlastně vůbec žádná kytka. Takže poznávání na louce bylo hlavně z fotografií. Cestu zpět jsme si po družinách zpestřili plížením a dobytím srubu. Večer se ještě hrál fotbal a sportovalo se, či se malovali zvířecí či kytičkové omalovánky. Poté už následovalo ukládání a večerní pohádka - knížka s pravdivými příběhy - o vydrýskovi. Sobotní ráno vstáváme relativně brzo, jak už po první noci na výpravě bývá. K snídani máme zbytky ze včerejška a taky buchty od maminek a tak není divu, že si člověk nemůže vybrat, co si dát dříve. Místo rozcvičky hrajeme seznamovací hru na sochy, která děti baví. Pak nám Barča vypráví o zvířatech a vysvětluje rozdíl mezi jednotlivými třídami zvířat. Následuje slovní hra - poznávání zvířat. Dopoledne mají děti ještě za úkol sestavit z přírodního materiálu obrázek zvířete své družiny. Jako nejkrásnější obrázek byl vyhodnocen ten veverek, ale lentilky si vysloužila každá družina.  Po dopolední svačině jsme si zahráli na zahřátí bojovku na vlky a ovečky. Pak už byla pro děti připravena stopovací hra. Celkem vedly stopy na 4 strany (Janštejn, bukáč, dolů k silnici a k buku). Děti sledovaly stopy 4 zvířat - lišky, prasete, srnky a zajíce. Po cestě děti čekala mezizastávka, kde se dozvěděly další informace o zvířatech jako např. pobytové stopy, stopy zvířat, nejnebezpečnější zvířata v ČR i nejvzácnější zvířata ČR. Na konci stopovací trasy pak byla křížovka s tajenkou, která byla potřeba vyluštit. Po výborném obědě od babičky Andrejky a po poledním klidu si děti plnily odborky, malovali se kameny a taky se hrál fotbal. Dospěláci se též pustili do pořízování tyčí na týpka. Večer byl ve znamení výroby ptačích budek, odléváním stop a sportu. Následovalo ukládání a uspávání, kdy se pokračovalo ve čtení vydrýska. Nedělní ráno se už nevstávalo tak brzy, jako v sobotu. K snídani byl chleba s máslem a se sýrem. Pak následovala rozcvička a pohybové hry, kdy velký úspěch měla hra na "brtníka" kde exceloval Petr S. a Ellinka z Jihlavy. Pak nám Barča ukázala kůže, parohy, peří a další věci, týkající se zvířat. Pak nás navštívily dvě pracovnice lesní správy - Jitka a Kristýna, které dětem přiblížily lesní pedagogiku. Začali jsme v táborovém kruhu, kdy každý dostal lesnický klobouk se jménem a dozvěděli jsme se první informace o lese a zvířatech a rostlinách. Pak už jsme pokračovali do bukáče a dál kolem kameňáku na plynáč a zpět do tábora. Po cestě bylo připraveno několik stanovišť a úkolů. Závěr byl v táborovém kruhu, kde si družiny ořízly s asistencí Martina, kolečko a na to narazily stopu vybraného zvířete. Nakonec dostali kolečko úplně všichni, aby měli památku. Zároveň dostaly děti magnetky a taky bonbon. Pak už jsme šli rovnou na oběd, výborná nudlová polévka a taky sekačka s bramborem. Po poledním klidu se sportovalo a taky se chytala závěrečná znalostní stezka, na kterou se vyrazilo těsně před svačinou. Bylo celkem 8 stanovišť a 9 týmů, takže vždy jeden tým se posilňoval svačinou. Stanoviště byly poskládány tak, aby si děti ověřily nabyté znalosti. Vítězem, se ztrátou pouhého jednoho bodu byla dvojice Barča a Nelly z rysů, druhý byl tým veverek - Ellinka, Julinka a Niky a společném třetím místě byli Ellinka a Eliška z rysů a Jirka a Táďa z rysů. Ale musím říct, že všichni předvedli skvělý výkon. Večer se malovalo na kameny a odlévaly se ještě další stopy. Uspávalo se opět vydrýskem, který se tentokrát dočetl. Pondělí už bylo klasicky ve znamení balení a úklidu a také odjezdu. Bylo to moc super a veliké díky patří Filipovi a Martinovi za opořízování tyčí na týpka!

  

 Naše 109. schůzka - 4.5.2023 - pochodové značky

Sešli jsme se v těchto počtech: kamzíci - František, Honzík, Matěj, Vašík a Kuba B., veverky: Stázinka, Pepík, Izy, Anetka, Amálka a Dorotka. Děti se tentokrát pod vedením Lenči vydaly na lanové hřiště. Zde si kromě sportovních aktivit také zahrály mnoho dalších drobných a rychlých her - největší úspěch měla variace na rybičky a rybáře - tentokrát v podobě krtci a žížaly. Nechyběla ani cukr, káva, limonáda....nebo třeba schovávaná. A abychom si jenom nehráli, vysvětlili jsme si tentokrát něco o pochodových značkách, co jsou a jak se vyrábí. Děti pak dostaly předlohu na papíře a měly za úkol vytvořit různé značky - jednou použili klacíky, jindy kamínky nebo třeba šišky. Šlo jim to parádně a tak doufám, že se při stopovačce nikdy nikdo neztratí :) 

 

 

Naše 108. schůzka - 27.4.2023 - úklid obce

Sešli jsme se v těchto počtech: kamzíci - Kuba M., Vašek, Matěj a Fanda, rysové: Barča a Eliška, veverky: Julinka, Ella, Stázinka, Izabelka, Beátka, Kačenka, Dorotka. Úklid obce je už tak trošku každoroční tradicí. A k mému velkému překvapení se úklid obce mezi dětmi řadí na nejvyšší stupně oblíbenosti. Než ale začneme uklízet obec, sedneme si v klubovně a povídáme si o tom, proč je důležité uklízet, udržovat přírodu v čistotě a proč např. třídit odpad a recyklovat. Seznamujeme děti s tím, do kterých kontejnerů a proč patří jaký odpad. A v závěru našeho povídání si ukazujeme nebezpečný odpad, který nechci, aby děti sbíraly, ale aby vždy přivolali dospělého. Jedná se např. o injekční stříkačky, sklo, chemikálie, kosti, zbraně i hygienické pomůcky od krve. Po všem vyčerpávajícím povídání konečně vyrážíme sbírat odpad po vsi. Děti se do toho opět opřely s vervou a tak mizí všechny odpadky, které potkáváme. U bývalého kontejneru se zdržujeme o poznání déle a děti sbírají a sbírají. Když zavelím, že pokračujeme, je to s velkou nevolí. Do vsi se vracíme přes louku a končíme zase u klubovny. Po důkladném umytí rukou následuje odměna v podobě zmrzliny, kterou všichni vítají. Závěr schůzky probíhá na hřišti. 

Výprava do Bukové - 21. - 23.4.2023

Na dubnovou výpravu jsme vyrazili do obce Buková, která leží nedaleko Třeště. Výpravu si pro nás připravila Barča Vidláková za asistence babičky Andrejky. Byli jsme ubytovaní v místním kulturním domě, kde jsme si v sále rozložili karimatky a i tak zbylo ještě místo na sednutí u stolů. Každá družina měla svůj vlastní stůl. Vedle budovy bylo hned oplocené sportovní hřiště, které jsme během výpravy nesčetněkrát využili. Páteční odpoledne bylo ve znamení najíždění účastníků a vybalování. Pak se děti navečeřely a vyrazili jsme zahrát si hry a taky fotbálek. Den zakončila procházka po vesnici a taky hraní na kytaru. V sobotu ráno děti vstávaly hodně brzy, a tak jsme pohodlně stihl snídani, rozcvičku i focení. Pak děti prosily, aby mohly na hřiště a tak se sportovalo před tím, než jsme vyrazili na špiónskou hru po vesnici. Chodilo se po družinách a úkolem bylo najít spoustu míst podle fotek, které jsme dostaly. Taktiky byly různé, ale nakonec všichni byli úspěšní a za své snažení si vysloužili "herní" peníze, aby si v neděli mohli něco "koupit". Odpoledne byl opět na programu sport, hry i malování křídami. Po odpolední svačině jsme vyráběli přívěsky z pryskyřice a rostlinek. Pak už jsme se rozdělili na několik skupin - někdo šel uklízet v okolí kulturního domu, někdo uklízel hřiště jiní rovnali sportovní vybavení. K večeři byly výborné těstoviny s rajčatovou omáčkou, a protože děti vstávaly opravdu brzo, šlo se v sobotu o poznání dříve spát. Na usínání nám Barča opět zahrála na kytaru, aby se nám usínalo lépe. Neděle byla oproti tropické sobotě hodně zamračená a sem tam i sprchlo. Všichni jsme si pobalili věci a následovala snídaně formou bufetu, kde si děti mohly koupit spoustu laskomin a skvělých nápojů. Po dlouhé snídani už jsme začali s úklidem a také začali přijíždět rodiče, takže jsme se společně rozloučili. Výprava byla super a doufám, že se do Bukové ještě někdy vrátíme.

Naše 107. schůzka - 20.4.2023 - návštěva HZS a PČR Telč

Sešli jsme se v těchto počtech: kamzíci - Eda, Matěj N., Honzík, Kuba M., Vašek, Matěj a Fanda, rysové: Barča a Eliška, veverky: Julinka, Ella, Stázinka, Izabelka, Beátka, Maruška, Dorotka, Nelča, Rozárka a Pepík. Tentokrát jsme se nesešli v Olší v klubovně, ale sraz byl v Telči, na bývalém zimním stadionu. Ze stadionu jsme vyrazili na nedalekou hasičskou a policejní stanici. Prvně jsme zavítali k hasičům, ti nás přivítali s otevřenou náručí. Ukázali nám celý vozový park, včetně 30m žebříku. V autech měli spoustu zajímavého vybavení, děti si zkusily nůžky, které se používají na vystříhávání lidí z havarovaných aut. Kromě aut jsme měli možnost vidět i hasičskou stanici včetně věže. Pak následoval přechod k policii a jejich autům a vybavení. Děti měly možnost si zkusit dechovou zkoušku, viděli test na drogy, mohly vidět v akci lustraci řidiče. Vyzkoušely si neprůstřelné vesty, helmy i ostastatní věci z policejního opasku. Z policejní stanice děti asi nejvíc zaujala cela pro pachatele. A protože se čas nachýlil, museli jsme jít zpět na zimák a poté domů. Děkujeme hasičům a policistům za krásnou ukázku.

 

Naše 106. schůzka - 13.4.2023 - Zdravověda

Sešli jsme se v těchto počtech: kamzíci - Eda, Matěj N., Kuba B., Kuba M., Vašek, Matěj a Fanda, rysové: Tobík, Barča a Eliška, veverky: Julinka, Ella, Stázinka, Izabelka, Beátka, Maruška, Dorotka, Nelča, Amálka, Anetka a Pepík. Program dnešní schůzky byla zdravověda a tentokrát to byla drobná poranění. Nejprve jsme si zopakovali to, co jsme si doposud říkali, neboť opakování je matka moudrosti, navíc máme tu i nové členky a členy a pro některé je to první setkání se zdravovědou vůbec. Nechybělo tak opakování tísňových linek, co má hovor obsahovat i to, co znamená aplikace záchranka. Pak už jsme přešli na drobná poranění, snad každý měl odřené koleno, říznutí, někomu tekla krev z nosu či měl třísku či puchýř. Nebylo tak těžké přijít na to, co s takovým poraněním dělat. Děti byly opět neskutečně šikovné. V závěru schůzky jsme si pak vyzkoušeli v praxi, jak se váže masivní krvácení, jak se zavazuje pochroumaný kotník případně říznutí na prstu. Za chvilku se začala klubovna plnit obvázanými dětmi, až se někteří rodiče, co přišly pro své děti vyděsily. Za úkol měly děti doma obvázat mamku, taťku či plyšáka, aby dostaly do celoročního bodování tlapku.

 

Naše 105. schůzka - 6.4.2023 - Velikonoční tvoření

Velikonoční tvoření proběhlo opět v Olší na úřadě a jak už je dobrým zvykem, účast byla veliká. Rysové: Barča, Eliška. Kamzíci: Fanda, Vašek, Matěj, Matěj, Eda, Kuba a Kuba. Veverky: Ellinka, Julinka, Stazinka, Rózka, Anetka, Amálka, Izy, Nikolka, Lucinka, Beátka, Nelča, Kačenka a Maruška. Kromě vlčků na tvoření později dorazili dospěláci a děti z Olší. Pro děti bylo připraveno hned několik možností, jak zdobit vajíčka. Nejoblíbenější již tradičně bylo malování vajíček voskem. Dále byla možnost si vajíčka obarvit v barvách - tentokrát děti měly k dispozici hned 5 barev. Po obarvení se vajíčka zdobila obtisky. Další možností bylo obarvit vajíčka v cibulových slupkách s přírodninami. A poslední možnost zdobení vajíček byly košilky. Tuto techniku zvládají i ty úplně nejmenší děti. Kromě zdobení vajíček si děti mohly uplést pomlázky a nebo si vyrobit některou z velikonočních dekorací. Těch bylo připraveno hned několik. Například velikonoční přání, zápichy, dekorace z ruliček od toaletního papíru, dekorace z polystyrénových vajec i veselý králíček. Děti nevěděly co dřív a tak není divu, že po 2 hodinách se jim končit nechtělo a tak někteří rodiče museli na své děti počkat. Kdo nechvátal, mohl si ještě v závěru opéct klobásku na ohni za úřadem. Tvoření se moc povedlo, a už se těšíme, jaké bude to příští. 

Brigáda na Řídelově - 1.4.2023 - sázení stromků

Je tu 1.duben a tak na tento aprílový den připadá brigáda. Jelikož na Řídelově máme v bezplatném pronájmu boudu a kus lesa, od pana Podzimka, je nutné tu taky trošku pomoc. A jelikož je les po kůrovci částečně vykácený, netýká se pomoc ničeho jiného než výsadby nových stromků. Počasí je doslova aprílové, a tak celý pátek proprší a někteří uvažují, že se brigáda zruší. Nakonec čekáme na sobotu a doslova se modlíme za lepší počasí. Evidentě se naše snaha vyplatila a i přes to, že se v sobotu ráno budíme do zataženého dne, kdy trošku mrholí, než dorazíme s Ivou na Řídelov, začíná se obloha protrhávat. Potkáváme se zde s Petrem a radujeme se nad hezkým počasím. Rychle připravujeme všechny věci, Petr roztápí kamna a dává vařit vodu na čaj. Před 8h se k nám přidává Pája s manželem Zbyňkem a jdou se mnou a Ivou vyměřovat mýtinu k zasázení. Petr naopak vyráží k obecnímu úřadu, kde je sraz ostatních. Za nedlouho nás doplňují Kuba s tatínkem Petrem, Eliška s Kubou a maminkou Luckou, Ellinka s Maxíkem a mamkou Zuzkou a jejich tři kamarádi. Doráží i Dáša s Miškou a Tomáškem a v patách jim je Rampa i Jiřík, Tomášek a jejich mamka. Na nic nečekáme a pouštíme se do práce, kopeme díry, sázíme stromky a ke spokojenosti všech také kontrolujeme, zda stromky v zemi drží :) Práce nám jde hezky od ruky, takže Petr si nakonec bere několik dětí a jde zpracovat spadlý strom a taky několik soušek v okolí boudy. Před polednem se k nám ještě přidává Kačenka a tatínek. K obědu si opékáme buřty a klobásy, které na celou akci zajistila maminka Honzíka - Maruška. Jsou výborné, a tak si někteří ještě přidáváme. Před 13 h máme hotovo a tak společně posedíme u ohně, tedy my dospěláci posedíme, děti běhají plné elánu po lese. Musím říct, že počasí nám tentokrát vyšlo úplně na jedničku, a jsem ráda, že deštivá předpověď vůbec nevyšla. Po 14 h začínáme sklízet věci a postupně se loučit. Já, Iva a Petr však ještě pokračujeme do Kostelce, kde pořízujeme tyče na týpý. Vše balíme kolem 17 h a vracíme se do Krahulčí, kde navečer proběhne táborová rada.

 

Naše 104. schůzka - rostliny - 30.3.2023

Předposlední naše schůzka končila vysazením různých semínek a tak jsme se k tomu na naší dnešní schůzce vrátili. Sešli jsme se v těchto počtech, veverky: Julie, Ella, Anetka, Amálka, Maruška, Stázinka, kamzíci: Eda, Matěj N., Vašek, Matěj P., Kuba B. a František, rysové: Barča a Eliška. Na začátku se děti chlubily, jak jim rostou jejich zasazená semínka a musím říct, že téměř v každém případě se nějaká ta rostlinka měla čile k světu. Pak už jsme si začali povídat o tom, co se děje se semínkem, když se zasadí. Potom jsme se rozdělili do 3 skupinek, respektive družinek - kamzíci, veverky a rysové. Každý tým měl za úkol napsat, co nejvíce nekvetoucích rostlin, poté rostlin, co naopak kvetou žlutě, bíle i modře....a musím říct, že nejvíce šly tyto úkoly veverkám, které celkem získaly 30b, za nimi byli rysové s 26b a poslední kamzíci, kteří mají ještě mezery, ti získali jen 18b. Pak jsme si pustili video o jarních rostlinkách a taky video o 5ti nejjedovatějších rostlinách v České republice. Po videu následovala paměťová hra, jak jinak než s rostlinami. Závěr schůzky patřil výrobě listů o jednotlivých rostlinách, které se dětem neskutečně povedly.

 

Naše 103. schůzka - stopy - 23.3.2023

Jelikož zrovna dneska je veliká akce pro předškoláky na základní škole v Krahulčí, kam musela vyrazit většina vlčků, je dnešní schůzka v menších počtech. Veverky: Stázinka, Pepča, Kačenka, Amálka, Anetka, Dorotka, Maruška a Izy, kamzíci: Vašík, Kuba B., Kuba M.. Schůzku tentokrát vedla Lenka a moc se jí to povedlo. Společně jsme vyrazili na hřiště, kde si děti prvně užily trošku volné zábavy a pak jsme si zahráli společně několik her - schovávaná, krtci a žížaly a cukr, káva....limonáda. Pak se děti rozdělily na 3 skupinky a z přírodního materiálu měly vyrobit kamzíka a nebo veverku, což se jim moc povedlo. Schůzka utekla jako voda a přes nevoli všech dětí se muselo jít zpátky.

 

Naše 102. schůzka - sázení - 16.3.2023

Konečně je venku hezky a můžeme vyrazit alespoň na chviličku do přírody. Scházíme se v těchto počtech - veverky: Julinka, Ellinka, Anetka, Izy, Maruška a Dorotka, kamzíci: Vašík, František, Kuba, Eda a Honzík, rysové: Barča, Eliška a Tobík. Vyrážíme společně na kameňák a po cestě opakujeme stromy, co jsme se učili minule. Koukám, co si děti všechno zapamatovaly. Na kameňáku dětem pokládám otázky a mají za úkol tu donést borovou šišku, tu najít modřín, trefit šiškou strom...ale nejtěžší úkol byl nakonec ten, kdy měly najít volně rostoucí jalovec. Nakonec se jim to s malou nápovědou přeci jen podařilo. Pak nechávám dětem prostor pro volnou zábavu, stavění domečků, schovávanou a vůbec jen tak si užívání jara v přírodě. S hrstkou si začínáme povídat u ohniště o nováčkovských zkouškách, slibu i táboře. O tom, jakou by si přáli hru a jaký úkol. Všichni se svorně shodli, že chtějí nějaký strašidelný noční úkol.....no tak to jsem opravdu zvědavá :) Po chvilce se vracíme na úřad, kde schůzka pokračuje. Sázíme zde semínka rostlin - konkrétně melounu, rajčátek, okrasných dýní i okurek. Taky zkoušíme zasadit bukvici, žalud, kaštan i semínka z borovice. Jsem zvědavá, kdo z nás něco vypěstuje! Na konci schůzky uklízíme všudypřítomnou hlínu a já jsem moc ráda, jak se děti úklidu zhostily! Jsou to šikovní vlčci!

 

Naše 101. schůzka - stromy - 9.3.2023

Je začátek března, ale na jaro to venku ještě opravdu nevypadá. Proto i dnešní schůzka proběhne v klubovně. Sešli jsme se v těchto počtech, kamzíci: Vašek, Matěj, František, Kuba B., Honzík a Matěj N., veverky: Julinka, Izabelka, Stázinka, Ellinka, Dorotka a Maruška, rysové: Barča a Eliška. Dnešní schůzku si povídáme o stromech. Proč jsou les a stromy důležité, jaké stromy máme, jaký je rozdíl mezi jehličnatými a listnatými stromy. Vyprávíme si o tom, jak takový strom vlastně roste a z čeho se skládá. Pak už přichází na řadu samotné poznávání stromů. Nejprve si ukazujeme zalaminované listy. Holky dávají klukům pořádně na frak a já si říkám, že budeme muset s kamzíky pořádně zabrat :) Poté poznáváme jehličnaté stromy jednak podle větviček a jednak podle šišek. A abychom nebyli troškaři, učíme se už i jednotlivé druhy borovic :) Jsem zvědavá, jestli si je vůbec někdo zapamatuje. V závěru schůzky děti vyrábí poznávací karty na stromy, kde strom nebo jeho části namalují a pak na kartu dopíší, co o daném stromu ví. Kdo z vlčků ještě neumí psát, tak pouze maluje. Na konci schůzku tu máme hned několik obsáhlých karet a spoustu hezkých obrázků. 

    

Naše 100. schůzka - jubilejní oslava - 2.3.2023

Je to tu, 100.schůzka! To je něco, nikdy by mě nenapadlo, že se jeden nápad může v něco takového proměnit. Jsem ráda, že díky vám všem, si člověk může plnit svoje sny. Sešli jsme se v těchto počtech: veverky: Dorotka, Maruška, Julinka, Ellinka, Anetka, Amálka, Nikolka, Izabelka, Kačenka, Stázinka, Rozárka a Viktorka, kamzíci: Matěj, Vašek, František, Kuba B., Honzík a Pepča, rysové: Barča a Eliška. Na začátku schůzky jsem od dětí (Vašík, Fanda, Matěj a Stázinka) dostala krásnou velkou kytici, za těch 100.schůzek, což mě úplně dostalo :) . Dnešní schůzka nejen, že byla jubilejní, ale byla i vyráběcí. Děti si mohly namíchat svůj vlastní koktejl, nazdobit dortíky-muffiny, vyrobit jednohubky i chlebíčky a na závěr i špízy z ovoce a čokolády. Myslím, že se vše povedlo a všichni jsme se dobře bavili. Zbyly i chlebíčky pro rodiče a děti měly pochopitelně největší radost z balónků z heliem, který každý dostal. Jedlo se a pilo a samozřejmě veselilo!

Naše 99. schůzka - planety, vesmír - 16.3.2023

Jelikož Julinka měla ještě neštovice, vedla tuto schůzku Lenka. A jelikož neštovice mělo ještě hodně dalších, sešlo se nás tentokrát méně než obvykle. Kamzíci: František, Vašík a Matěj, veverky: Anetka, Amálka, Dorotka, Stázinka a Izabelka, rysové: Barča. Lenka všem vyprávěla o naší sluneční soustavě, o planetách a jak to všechno ve vesmíru chodí. A aby si děti celou schůzku jenom nepovídaly, tak si sluneční soustavu mohly vyrobit. Každý si vymaloval slunce a všechny planety, poté je zalaminoval, děrovačkou proděravil a pak navázal tak, jak jdou ve skutečnosti za sebou - Slunce, Merkur, Venuše, Země, Marz, Jupiter, Saturn, Uran, Neptun a Pluto. Dobrovolný úkol na příští schůzku, která bude po jarních prázdninách, bude nakreslit si do notýsků 3 souhvězdí. 

 

Maškarní výprava na Ježkovec - 10. - 12.2.2023 (Ivča K.)

Je tu první víkendová výprava v tomto roce a už se nikdo nemůže dočkat. Po roce opět vyrážíme na srub Ježkovec, který nám i letos bezplatně zapůjčil pan Kovář. První na místo přijíždí vedoucí výpravy Ivča s Dominikem a Kubou a Bára s Barčou a Ellinkou. Všichni společnými silami chystají ležení i vybalují věci, které budou pro zdárný chod výpravy nezbytné. Trošku mám pocit, že sem jedeme na měsíc, když vidím všechny ty krabice. Postupně se k nám přidávají další a další a další děti, až je na Ivče trošku vidět nervozita, aby se všem výprava líbila. Po nutném vybalení věcí a uložení všech účastníků se scházíme k večeři. Po večeři nám Ivča vypráví o masopustu a všech tradicích a zvyklostech, které se k němu váží. Pak už po družinách - tentokrát rysové, kamzíci, veverky, bobři a lišky (holky od bobrů) plníme první úkol a to je vyluštění křížovky. Všem se to nakonec podařilo a přichází na řadu stezka odvahy, anebo cesta za medvědem. Kdo chce, může se přihlásit, a protože je tu hodně nových účastníků, povolujeme i dvojice či trojice. Stezku všem zpestřila Emička a myslím, že někteří na to hned tak nezapomenou. Všichni ale setkání s medvědem přežili ve zdraví a stezka byla úspěšná. Pak následuje několik kolektivních her, než zaženeme děti do spacáčků. Instruktoři pokračují radou a společenskou hrou kufr, kdy některé obrázky, pantomima či popis....zůstanou legendární. Ráno děti vstávají jak jinak než brzy. Proto s nedočkavci chystáme snídani, chleba s máslem a marmeládou. Po snídani je na programu procházka a tak vyrážíme ven. Cestu si zpestříme bojovkou, kdy musíme dvěma medvědům ukrást jejich koblihy (tenisáky), k velkému překvapení pak měníme tenisáky za opravdové koblihy-donuty a přesnídávku. Před obědem se vracíme zpět. Celý unavení a vyzmrzaní uvítáme oběd a polední klid. Pak už tu je příprava karnevalu a výběr naší vlčkovské vlajky. Poté co všichni přítomní odhlasují už nás vítá Ivča co by hippies a Barča co by pirát. Zahajují karneval a dávají pokyn k převlečení se do kostýmů. Všem to moc sluší a je zde neuvěřitelná směsice postav a zvířat. Začínáme tančit a také soutěžit, kdy se vším pomáhá i Stáňa a jako super vložku vystoupil Petr a Filip v boxerském zápasu. Následuje svačina formou švédských stolů, kdy součástí jsou i zabíjačkové pochoutky. Poté, co jsme se dostatečně posilnili pokračujeme v soutěžích i tanci. Celý karneval vrcholí dlouho očekávanou tombolou, kdy nakonec nikdo nepřijde zkrátka. Všichni jsou spokojení a my jsme za to moc rády. Večer už je v poklidném duchu stolních her, a jelikož jsme vstávali vskutku brzo, již o půl 9 jdeme na kutě. Neděle se nese tradičně v duchu balení a úklidu. Výprava byla super a těšíme na další!

 

Naše 98. schůzka - stopy - 9.2.2023

Tentokrát jsme sešli vzhledem k epidemii neštovic v malém počtu, ale přesto jsme si schůzku užili. Kamzíci: František, Vašek, Matěj a Kuba M., veverky: Ellinka, Julinka, Stázinka, Anetka, Amálka a Izabelka, rysové: Barča a Eliška. A protože venku panovalo krásné zimní počasí vydali jsme se ven. Šli jsme na kameňák, kde bylo naším cílem donést zvířátkům do krmelce nějaké ty dobroty. Je pravda, že Kuba M. chtěl zvířátkům hodně dopřát protože si na schůzku donesl obrovský pytel plný sena, který museli nést všichni kamzíci a nakonec to dopadlo tak, že jsem ho nesla já. Cestou na kameňák na nás čekalo 8 zastávek, kdy děti viděli veliký obrázek zvířete, včetně jeho stopy. A protože byla zima a sníh, mohli jsme vidět i reálné stopy. Poznali jsme stopu psa, srnky, prasete i zajíce. Po příchodu na kameňák jsme si řekli, co patří do krmelce a co naopak ne. Pak už následovalo zakrmování a cesta zpět, kterou si děti krátily klouzáním se po všudypřítomném shěho-ledu. Když jsme na závěr schůzky dorazili do klubovny čekala nás tu Lenka, Ella a Julinka, které tu zatopili, aby zde bylo krásně teplo. A protože přesně dnes měl František narozeniny, věnovali jsme zbytek schůzky oslavě jeho narozenin. František se se všemi podělil o svůj krásný vlčí dort a taky o dětský šampus. Od nás všech pak dostal malý dárek v podobě figurky vlka, sladkost a houbové kvarteto. 

 

 

Naše 97. schůzka - výroba karnevalových masek - 2.2.2023

Blíží se maškarní výprava a tak jsem na naši další schůzku vymyslela, že si vyrobíme karnevalové masky. Veverky: Kačenka, Stázinka, Dorotka a Maruška, kamzíci: Matěj, Vašek, Kuba B., Kuba M., Eda, Matěj, František a rysové: Barča, Tobík a Eliška. Na začátku schůzky jsme ještě zopakovali mapové značky z minulé schůzky, zkontrolovali jsme dobrovolný úkol a taky se rozdělili na holky a kluky na rychlou křížovku z mapových značek, které byly poschovávány po klubovně. Musím říct, že holky byly skoro o polovinu rychlejší než kluci, i když i těm se podařilo nakonec tajenku vyluštit. Potom si každý vybral svou masku a začal ji pečlivě vybarvovat. Kdo měl hotovo, podlepil masku čtvrtkou a pak celou masku vystřihnul. Pak už nezbývalo nic víc, než připevnit gumičku a maska byla na světě. Někteří stihli masky rovnou dvě, jiní si dali záležet a měli masku jen jednu. Všechny masky byly moc povedené!

 

Naše 96. schůzka - mapa, busola - 19.1.2023

I tentokrát jsme měli ještě pěknou řádku vlčků nemocných, ale už to bylo lepší než minulý týden. Z rysů přišly: Barča a Eliška, veverky: Ellinka, Julinka, Pepík a Stázinka, kamzíci: Vašek, Matěj, František, Matěj, Kubík B. a Kuba M.. Dnes jsem si připravila na schůzku povídání o mapě, mapových značkách a základní info o busole. Většina vlčků už se z mapou seznámila při předchozích schůzkách, a tak novinkou to dnes bylo hlavně pro 3 nové kamzíky. Začali jsme mapou samotnou, jak se co na mapě značí a proč, co to mapa je a taky si všichni zkusili naseverovat mapu. Pak už byly na řadě mapové značky, nejdřív je probrat a pak si vyzkoušet. Následoval nákres našeho tábořiště, tak jak si ho děti pamatují z léta. Musím říct, že nákresy se jim moc povedly. Pak už jsem rozdala jen nakopírované mapové značky do notýsků a děti si mohly nakreslit své vlastní mapy, kde měly použít alespoň 3 mapové značky. Ani jsme se nenadály a byl tu konec schůzky.

Naše 95. schůzka - morseovka - 12.1.2023

Další naše schůzka byla hodně poznamenaná vysokou nemocností vlčků a tak se nás sešlo jen pár. Rysové: Barča a Eliška, veverky: Ella, Julie, Dorotka, Maruška, Anetka a Amálka, kamzíci: Honzík a Kubík. Na začátku schůzky jsme si zopakovali morseovku a zkontrolovali úkol z minulého týdne. Pak jsme se rozdělili na 2 poloviny, kdy jedna chtěla vyrábět plakát lesa z razítek a druhou si chtěla zahrát deskovou hru. Postupně jsme se prostřídali tak, že každý nakonec dělal i plakát i razítka. V závěru schůzky jsme ještě zprovoznili naši novou stíratelnou tabuli, kterou budeme nově v klubovně využívat. Dětem se zalíbila natolik, že se jim ani ze schůzky nechtělo. 

Naše 94. schůzka - výroba deníčků - 5.1.2023

První schůzka v novém roce proběhla 5.1.2023. Sešli jsme se v následujících počtech, rysové: Barča a Eliška, kamzíci: Honzík, Matěj, Vašek, František, Pepík, Eda, Matěj a Kuba, veverky: Julinka, Ellinka, Stázinka, Rozárka a Kačenka. Začátkem roku začíná u vlčků i celoroční bodování. Děti budou do tabulku dostávat tlapku a to nejen za účast na schůzkách a akcích, ale i za plnění úkolů. Na vánoční schůzce dostaly děti domů úkol, vystříhat, nalepit a vymalovat obrázek s ptáky. A na dnešní schůzce hotový úkol donesli Barča, Ellinka, František a Stázinka. Protože plno vlčků přibylo, rozhodli jsme se, že si vyrobíme "chytré" sešity na pomůcky, co budeme na schůzce dostávat. Všichni se do výroby sešitů pustili s vervou, a za chvilku už byla klubovna plná nejrůznější notůsků, kdy jeden byl hezčí než druhý. Děti je zdobily obrázky zvířat, květin, ale i razítky či vlastními malbami. Když byly notýsky hotové, řekli jsme si něco málo o morseově abecedě (v podání dětí...tkz. mrzejovce), zopakovali jsme krátkou a dlouhou slabiku a také vytleskávání a je vidět, že většina zkušenějších vlčků už to hravě zvládá. Jako první děti dostaly do sešitu právě tabulku s morseovkou. Po nalepení do sešitu a zašifrování svého jména následoval úklid a karetní či stolní hry. Úkol na příští týden zní....napsat větu min. o 5ti slovech v morseovce. 

 

Naše 93. schůzka - Vánoce u Vlčků - 22.12.2022

Poslední schůzka roku 2022 proběhla 2 dny před Vánocemi. I přes všechny nemoci jsme se sešli v hojném počtu. Rysové: Barča, Eliška a Tobík, kamzíci: Vašek, František, Matěj, Eda, Kuba B., Kuba M. a Honzík, veverky: Ellinka, Julinka, Stázinka, Pepča, Anetka, Amálka, Dorotka a Maruška. Měli jsme v klubovně krásně nazdobený stromeček, na stolech bylo nachystané cukroví a i děti spoustu cukroví donesly. Nejprve jsme si při konzumaci cukroví povídali o tom, kdo si co přeje od Ježíška, jaké je jeho nejoblíbenější cukroví, jaké jsou vánoční zvyky atd.. A abychom nebyli jen u toho povídání, zkusili si vlčkové rozkrojit jablíčko, všichni měli krásnou hvězdičku. Pak jsme si pustili lodičky, které děti bavily natolik, že si je vydržely pouštět a pozorovat snad 20 min. A protože se čas již nachýlil, venku se setmělo, tak jsme v klubovně poklidili a šli jsme ven, kde jsem si zazpívali u obecního stromečku koledy a taky si zaprskali prskavky. Pak jsme se vrátili do klubovny, a zjistili jsme, že nás navštívil Ježíšek a nechal nám tady plno balíčků. Děti se hned pustily do rozbalování dárků. Dostali jsme toho fůru. Nové knížky, mapu světa, razítka zvířátek i květin, nové hry i výtvarné potřeby, ale i něco, co si děti mohly vzít domů - sešit s vyplňovačkami a taky malý balíček pokémonů. Jelikož nám zbývalo ještě trošku času, hned se začalo s tiskáním a razítkováním.....a musím uznat, že razítka ...to byl Ježíšku ale nápad, který se moc povedl.

 

Vánoční jednodenní výprava - 17.12.2022 - Stáňa

I letošní vánoční jednodenní výpravu si vzala na starosti Stáňa. A i tentokrát jsme na ni obě skupinky - jako Olší, tak Jihlava, vyrazily vlakem. Našim cílem byla vesnice Přímělkov, která je kousek od vesnice Luka nad Jihlavou. Cestu vlakem jsme si užili a hlavně děti z Olší měly spoustu času pustit se po cestě do dobrot, co jim maminky nachystaly. V Přímělkově si celou skupinu vzala na povel Stáňa vedla nás neomylně k nedalekému hradu Rokštejn. Po cestě nám vyprávěla pověst o místní princezně, která našla zalíbení ve vánočních stromcích a světýlkách. Tato princezna však byla zakleta v bílou paní a vysvobodit jí může pouze dobrý skutek. Naše děti se rozhodly princeznu vysvobodit, najít jí stromeček a tento ozdobit. Hlavním hledačem stromečku byl v "kuličkovém" hlasování zvolen Petr a děti mu pomohly vydřepovat a vyskákat 4 nápovědy - hrad, okolo, vlevo a čelo. Netrvalo to dlouho a stromeček byl nalezen a děti začaly se zdobením, někdo použil ozdoby vyrobené doma, někteří ozdoby, co vyrobili na schůzce. Po nazdobení stromečku jsme zazpívali několik koled. Během našeho zpěvu se na vyvýšeném místě zjevila bílá paní a nechala nám na zemi balíček. V něm si každý vylosoval barevnou šňůrku na krk.  A protože bylo mrazivo a zima, vypravili jsme se zpět do Přímělkova. Zde jsme navštívili místní nově-vznikající kavárnu, kde jsme dostali teplý čaj a polévku. Děti si po jídle mohly zakoupit domácí koláče či jiné pochutiny a byl zde pro ně připraven i tvořící koutek. Posilněni a s plno výrobky jsme se odebrali na vlak a zase zpět směr Jihlava a taky směr Telč. Bylo to moc fajn.

 

Naše 92. schůzka - 8.12.2022 - Zdravověda

Máme tu další týden, Vánoce se nezadržitelně blíží, a my máme další schůzku. Je pravda, že s ohledem na nemoci se nás tentokrát sešlo méně, ale to vůbec nevadilo. Veverky: Ellinka, Julinka, Kačenka a Dorotka, kamzíci: Vašík, Kubík, Matěj, František, Eda a Matěj, rysové: Hynek, Tobík, Barča a Eliška. Na úvod jsme si zopakovali, co je to první pomoc, kdo ji musí poskytnout a proč. A jelikož všichni mají za sebou schůzky, výpravu záchranáři či dokonce příměstský tábor malý záchranář, šlo nám vše rychle od ruky. Pak následovaly tísňové linky, čísla i co musí obsahovat hovor samotný. Pak jsme si ukazovali lékárničky a oba týmy (holky a kluci) měli za úkol vypsat, co si myslí, že by mělo být v družinové lékárničce...a myslím, že až na pár drobností, napsali úplně vše. Pak si ukazujeme lékárničku na výpravu a pak už přecházíme k tomu, co dělat v případě, že se něco stane. Dětem to jde vážně od ruky a tak přecházíme k bezvědomí a resuscitaci. Všichni si zkouší masáž srdce, a někteří i přes to, že jsem řekla, že dýchat nebudeme, tak i dýchání z úst do úst.... Ale musím uznat, že dýchali naprosto správně :) V závěru má každý za úkol vyplnit testíček na telefonní čísla a na to, co musí obsahovat hovor na tísňovou linku a závěr je tu. Děti dostávají omalovánky se záchranáři, sladkou odměnu a pouštíme si videa s první pomocí.

 

Naše 91. schůzka - 1.12.2022 - Vánoční tvoření

Téma dnešní schůzky je vánoční tvoření a sešli jsme se v těchto počtech - veverky: Pepík, Stázinka, Julinka, Ellinka, Amálka, Anetka, Rozárka a Kačenka, kamzíci: Vašek, Matěj, Kuba, Matěj, Eda, Honzík, František a rysové: Barča. Na tvoření byly 3 stanoviště. Na prvním se vyráběly vánoční svícínky, kdy děti prvně pomalovaly vánočními motivy hliněný květináč, vyplnily ho florexem a doprostřed daly svíčku. Pak kolem dokola vypíchaly jedlové větvičky, dozdobili ozdůbkami a zlatým či stříbrným čaprčím a svícínek byl hotov. Na druhém stanovišti se vyráběla vánoční přání, buď na bílý nebo na barevný papír. Na bílý jsme použili inkoust, který jsme po zachnutí zmizíkovali. Na barevný se lepili přírodní motivy z vánočního balícího papíru. Děti si mohly udělat přání hned několik. Hlavně František byl jak výrobna na přání. Na posledním třetím stanovišti děti zdobili vánoční perníčky. Někteří počkali až zaschnou, jiní je jedli hned po ozdobení. Myslím, že jsme si vánoční tvoření užili, a že si domů donesli spoustu hezkých věcí.

Naše 90.  schůzka - 24.11.2022 - Zvířata

Dnešní schůzka byla trošku netradiční, jelikož naše instruktorka Bára měla narozeniny a přinesla spoustu dobrot na snězení a k pití všichni dostali limonádu. I tentokrát se nás sešlo dost - veverky: Ellinka, Julinka, Stázinka, Pepík, Amálka, Anetka a Dorotka, kamzíci: Vašek, Matěj, František, Eda, Matěj a rysové: Barča, Eliška a Tobík. A abychom jen neseděli a necpali se dobrotami, tak jsme si povídali o zvířátkách, co už o nich víme...jak se dělí, jak a podle čeho je poznáme. Jaký je rozdíl mezi stopami. Poznávali jsme zvířata podle pobytových stop i podle zvuku. Pak si děti ve dvojicích či samostatně vybrali obrázek zvířete a podle knížky nebo naučného listu si připravili o zvířeti svůj vlastní "referát", někdo psal, někdo maloval, vše co o daném zvířátku věděl a nebo co se dozvěděl z knížky. Na závěr schůzky všichni své "referáty" představili. Musím uznat, že dětem se to moc povedlo, a že si zapamatovali o svých zvířatech opravdu mnoho informací.

Detektivní výprava 18. - 20.11.2022

Poslední letošní víkendová výprava byla troško netradiční než ostatní. Vyrazili jsme na Olší, kde jsme tentokrát byli ubytovaní v penzionu U Posádů, kam nás Dana pozvala. V penzionu to je opravdu moc krásné a můžeme ho všem doporučit. Všichni jsme se sešli po 17 h, rozložili jsme si spaní, někdo v apartmánech, někdo v patře v herně. Instruktoři nás přivítali v policejních tričkách a někteří i v uniformě :) Až jsme se všichni sešli, rozdělili jsme se ke stolům po družinách a Barča nám začala říkat o policejní práci a taky o tom, jak v archivu policejního oddělení v Telči našla jeden odložený spis, který se týká přímo Olší i penzionu, kde jsme byli ubytovaní. Dokonce spis měla i u sebe, aby nám vysvětlila, co vše musí policie dělat na místě činu, ale i jak probíhá šetření samotného případu. Ze spisu jsme se dozvěděli, že v roce 1954 se z místní kapličky ztratily náboženské předměty - váza, svícny i knihy. Policie tenkrát podezřívala 2 mladíky, ale ani jednomu nic dokázat nemohla. Po nějakém čase v Rakousku zatkli jednoho z pachatelů, který měl u sebe část lupu. Pachatele zavřeli, ale on ve vězení zemřel. Proto se případ odložil úplně. Zbylá část lupu se nikdy nenašla. Děti napadlo, že bychom mohly prohledat penzion, jestli část lupu není schovaná zde, jelikož druhý pachatel, zde přebýval. Ráno jsme se šli všichni společně podívat do kapličky, kde mělo ke krádeži dojít a taky jsme se poptali po vesnici, zda si někdo něco nepamatuje. Při šetření ve vesnici jsme se dozvěděli, že Ondřej Hulín (pachatel ze statku) často chodil na psí hřbitov, ale přitom nikdy žádného psa neměl, což dětem přišlo podezřelé. Po návratu na penzion vyzpovídaly děti i majitele penzionu - Zdeňka Posáda, který jim vyprávěl o přestavbě, ale i o místech, kde zatím ještě nic nepředělávali. Šli jsme se do těchto míst podívat a ve starém stole byl objeven deník Ondřeje Hulína. Z něho jsme se dozvěděli spoustu zajímavých věcí, třeba to, že miloval Toničku, ale starosta s jejich sňatkem nesouhlasil, taky to, že chodil na psí hřbitov navštěvovat Astu, přitom neměl psa....a pak to, že utekl ze vsi a Astu na svém místě nechal. Všechno do sebe zapadalo a děti napadlo, zda "Asta" nakonec není druhá část lupu. Proto jsme se vypravili na psí hřbitov, což nebylo vzhledem ke sněhové nadílce úplně jednoduché. Na psím hřbitově jsme se podívali a ve skalách jsme našli místo, které bylo označené jako Asta. Přímo v tom místě pak děti vykopaly zbytek ukradených předmětů. Donesli jsme je na penzion a večer pak předali policii, kteří je zaevidovali a vrátili starostce obce Olší - Lence. Společně jsme se domluvili, že předměty se již do kaple vracet nebudou, aby je zase někdo neukradl. Večer bylo jako odměna kino a popcorn. V neděli už nás čekal jen úklid a odjezd domů. Bylo to moc fajn.

 

Naše 89. schůzka 10.11.2022 - Sv. Martin

Tentokrát si schůzku pro všechny připravila Lenka, a opět její schůzka stála za to. Jelikož je zítra svátek Sv. Martina, celá schůzka se nesla v tomto duchu. I přes všechny nemoci se nás sešlo hodně, rysové: Barča, Eliška a nově i Tobík, který byl do rysů přeřazen, kamzíci: Honzík, Eda, Matěj, Jakub B., František, Vašek a Matěj, veverky: Ella, Julča, Stázinka, Dorotka, Maruška, Rozárka, Anetka a Amálka. Hned na začátku schůzky Lenka přečetla příběh o sv. Martinovi a bylo důležité si co nejvíce věcí zapamatovat. Poté každá družina dostala básničku o svatém Martinovi, kde byly některá slova zašifrovaná a úkolem všech bylo, co nejdříve šifry rozluštit. Byla tam jak morseovka v mnoha podobách, tak i šifry pozadu či objedno. Všechny družiny básničku vyluštili, ale rysové byli přeci jen o dost rychlejší než ostatní. Pak následovala svatomartinská křížovka, kdy děti musely najít kartičky s otázkou v barvě svého týmu, kartiček bylo celkem 12, a odpověď zapsat do tabulky. Zde už byly síly vyrovnané. Pak jsme si společně vyrobili lampiónky a vyrazili jsme pod rouškou tmy na procházku, kde nás v závěru čekal krásně osvětlený poklad - lízatko pro každého. Pak už rychle cesta zpátky a alou domů. 

 

 

Naše 88. schůzka - 3.11.2022 - výroba stojánků na fixy

Další naše schůzka je tu, a protože minulý týden byly podzimní prázdniny, vidíme se všichni po 14ti dnech. Sešli jsme se v hojném počtu, rysové: tradičně Barča a Eliška, kamzíci: Vašek, Matěj, František, Matěj N., Kuba B., Kuba M., Honzík, veverky: Ella, Julča, Stázinka, Anetka, Amálka, Maruška a Dorotka. Po dlouhé době se naše schůzka nekonala venku, ale v klubovně, která není tak úplně jenom klubovna vlčků, tak jako to mají vlčci v Jihlavě, ale je to také obecní úřad a zároveň slouží jako místní hospůdka. Proto jsme se dnes vrhli trošku na úklid a zkrášlení naší klubovny, aby všichni viděli, že vlčci nejsou žádná prasátka a nepořádníci. A protože po loňském roce a i po táboře máme spoustu pastelek a fixů, je potřeba je roztřídit a taky pro ně vyrobit stojánky, aby se nám neválely v xxx krabicích. Děti se hned pustily do práce a šlo jim to náramně od ruky. Za chviličku už jsme měly stojánky na červené, zelené i černé fixy a další kvapem přibývaly. Pak už jen stačilo stojánky a boxy naplnit, uklidit v krabicích a popsat naše nové úložné boxy, kde je 16 zásuvek a tak bez popisku trvalo, než člověk našel, co hledal. Když bylo boxů dost, mohli si vlčci vyrobit boxíky i domů. Na závěr schůzky byla sladká odměna. Kdo tu měl rodiče, mohl jít domů a já s Lenkou a za pomoci Františka jsme ještě pověsili nástěnky a přesunuli jeden obraz na jinou stěnu. Myslím, že to máme teď v klubovně moc hezké. 

 

 

Družinovka kamzíci a veverky - 21. - 23.10.2022 (Bára, Lenka, Iva)

Poslední, kdo letos ještě neměl družinovku jsou kamzíci a veverky. Společně jsme tak vyrazili na srub. A protože s některými sourozenci je to složité, jela s námi i Barča, Eliška a Míša z rysů a taky Miška, která byla na táboře u bobrů. Sraz na srubu byl v 17h, ale již o hodinu dřív dorazila Bára s dětmi a Iva s dětmi. Rozdělali oheň ve srubu a taky ležení a netrpělivě očekávali příjezd ostatních, kteří na sebe nenechali dlouho čekat. A protože úkol od vlčátek, za půjčení srubu zněl jasně, spálit co největší část hromady klestí a dřeva, co byla za krbem, chopily se děti hned úkolu a pálily a pálily, snad celou družinovku. Noc z pátka na sobotu, byla teplá, ve srubu místy až tropická :) V sobotu ráno jsme byli rozděleni na 2 skupiny - holky a kluci - kdy holky byla kouzelnická kolej "dýněnky" a kluci "ducháčci". Po snídani, ke které byl chleba s paštikou, máslem nebo marmeládou, si všichni kouzelníci a kouzelnice vyrobili své kouzelnické hůlky, které ihned vyzkoušeli např. při zaklínadlo "mdloby na tebe" nebo taky "ztuhni" . A protože každá kolej potřebovala svého maskota, nevyrobili si ho děti jinak, než z dovezených dýní, které vydlabali. Vydlabávání se účastnili i dospělí, hlavně Iva a babi Andrejka, jelikož dýní bylo víc než dost. Lenka mezi tím tetovala zájemce třpytkovým tetováním, a že tam byla fronta :) Po výborném obědě nás čekal nelehký úkol. Každá kolej dostala svou zprávu v morseovce, co zprávu, byl to recept na přípravu posilujícího lektvaru. Zádrhel byl ten, že recept byl celý v morseovce. Každá kolej začala z luštěním, kdo neznal písmenko, musel udělat 25 dřepů, abychom jim ho prozradili. Dýněnky měly neskutečně rychle rozluštěný recept a už už nosili jednotlivé ingredience do kotlíku (jedlou houbu, 10x jehličí ze smrku, 5x list z buku....) jen 2 jim chyběli. Ani ducháčci se ale nenechali zahambit. Nakonec zbývalo jen získat skřetí moč a vílí prášek. Pro skřetí moč se muselo na rozcestí k buku za skřety (Iva a Bára), kteří nechtěli dát moč jen tak. Proto museli kouzelníci i čarodějky, kteří šli po kolejích, použít zaklínadlo ztuhni. Bylo vidět rozdíl, mezi kluky a holkami, kdy kluci si vyloženě tuto disciplínu užívali. Holky pak excelovaly naopak u víly, u které jsem musely uhádnout hádanku......   "Hlavu rozříznu, mozek vydlabu, oči vyloupnu, pusu do úsměvu dám. Když svíčku opatřím, posvítím na cestu zbloudilým duším!"......Dýně, ozvalo se sborově! A vílí prášek byl náš. Pak už musely obě koleje jenom uvařit lektvar, který musel 1,5 hod. se nechat odležet. Proces výroby lektvaru nebyl vůbec jednoduchý, ale oběma družinám se povedlo ho uvařit. Závěr, kdy lektvar vybublal skoro ven z kotlíku byl úžasný. Barča poctivě hlídala lektvar, aby ho nikdo nevyměnil a sama byla svědkem toho, jak změní barvu na černou. Což se nakonec stalo a první odvážlivec, kdo se napil tak zjistil, že posilující lektvar se nápadně podobá kofole. To bylo najednou zájemců o lektvar :) Všichni jsme se posilnili a vyrazili jsme na cestu s lampióny. Někdo šel po dvojici, jiný ve skupince. Všichni ale stezku, kterou osvětlovaly všechny vydlabané dýně prošli. Odměnou byl zbytek lektvaru a k večeři čarodějnické hot dogy. Po večeři a malování se šlo spát, protože dnešní budíček v 5h ráno, o který se postaral Domča s Kubou, kteří při cestě na záchod zbudili Pepču, byl hodně brzký. O budíček v neděli se již v 5:30 postaral Pepča sám :). Následovalo balení, snídaně a úklid srubu a okolí. Od 10h již mohly děti odjíždět s rodiči. Myslím, že jsme si naši společnou družinovku užili a moc děkujeme za půjčení srubu vlčátkům.  

 

Naše 87. schůzka - 20.10.2022 - pouštění draků

 Venku je nádherné počasí, vítr lehce pofukuje a tak je na čase, vyzkoušet naše draky, které jsme si vyrobili. Scházíme se v následujících počtech, rysové: Barča, Eliška, kamzíci: František, Vašek, Matěj, Honzík, Kuba B., Kuba M., Eda a Matěj, veverky: Ella, Julinka, Stázinka, Dorotka, Anetka, Amálka, Pepča a Rozárka. U úřadu jsme si rozebrali draky a dalo nám chvilku zabrat, než jsme rozmotali jejich ocasy a navázali šňůrky na pouštění. Pak už následoval přesun na kopec nad hřiště. Někdo pouštěl draka kupovaného, jiní toho, co si sami vyrobili. A byť se zdálo, že vítr fouká, opak byl pravdou, a proto...kdo běhal, ten létal. Nakonec se všem alespoň na chvíli podařilo draka do vzduchu dostat. Bára s Lenkou pak byly připraveny s izolepou, nůžkami a tyčkami opravovat havarované draky. A jelikož se brzy schovalo sluníčko a začala být vlezlá zima, přesunuli jsme se i s draky dolů na hřiště, kde jsme si po zbytek schůzky zasportovali. 

Družinovka rysové - 7. - 9.10.2022 (Stáňa, Rampa)

Naše družinka se sešla v obci Horní Myslová, kde jsme měli k užívání od obce celé místní kulturní středisko. Odložili jsme bagáž a vypravili jsme se pěšky do Telče. Bezpečnost nadevše, takže jsme navlékli apartní bezpečnostní vesty a vyrazili jsme. Naše první zastávka v Telči byla specificky sportovní. Větší šli s Rampou na lanovou dráhu a ti menší se Stáňou na lezeckou stěnu. Tinka měla funkci fotografa. Všichni jsme si mákli a tak jsme se mohli odměnit pizzou v Telči na náměstí. Potom jsme vyrazili přes Lipky ke kapli sv. Karla. Pak zpět do Telče na náměstí a přes zákoutí zpět , nyní už přes pole, do Horní Myslové. V nohách jsme měli víc než 13 kilometrů, ale to nás neodradilo si užít i večer v duchu her. Příjemně unavení , ale spokojení, jsme zalezli do spacáků a chrupkali až do rána. Po snídani dopoledne jsme ještě prozkoumali místní kulturák a užili ještě pár společných chvil.

 

Naše 86. schůzka - 6.10.2022 - procházka na Bradlo

Máme tu říjen a pořád ještě máme počasí na to,

abychom mohli na schůzce vyrazit ven. Dneska byla v plánu procházka na skalní útvar Bradlo spojená s úkoly. Sešli jsme se v těchto počtech - rysové: Barča a Eliška, kamzíci: Vašík, Matěj, Kuba M., Matěj, Kuba B. a František, veverky: Pepík, Nikolka, Ellinka, Julinka, Stázinka, Dorotka, Anetka, Amálka, Maruška a Rozárka. Od úřadu jsme pokračovali k lanovému hřišti, kde se nacházel první z mnoha úkolů. Poznávali jsme mapové značky, stromy, zvířata, rostliny, stopy i houby. Bylo přímo nádherně a les byl pořád plný hub a proto děti sbíraly a sbíraly, až to nebylo kam dávat. Celou procházku jsme zakončili na lanovém hřišti, kde se všichni ještě do sytosti vyřádili. 

 

Naše 85. schůzka - 29.9.2022 - vodní živočichové

 Na poslední zářijovou schůzku jsme vyrazili k vodě. Dnes bylo totiž v plánu povědět si něco o vodních živočiších, rybách i rostlinách rostoucích u vody. Sešli jsme se v těchto počtech - rysové: Barča a Eliška, kamzíci: Vašek, Matěj, František, Honzík, Matěj, Kuba M. a Tobík, veverky: Ella, Julinka, Stázinka, Nikolka, Rozárka, Maruška, Anetka, Amálka a Pepča. Pěkně v dvojstupu jsme se přesunuli k Olešskému rybníku, kde jsme pozorovali labutě i kačeny a i sem tam se nám podařilo spatřit mrskající se rybu. Povídali jsme si o zvířátkách i rostlinách u vody. Potom jsme se přesunuli k rybníkům "Na Bejkovci" a zde proběhlo hromadné sbírání žaludů. Všichni jich měli plné hrsti. Pak už následovala cesta zpět na úřad, s malou mezi zastávkou na křemenáče. Na úřadě jsme si ukázali krásné nové plakáty, které se pořídili na rybářskou výpravu a taky děti soutěžili o to, která družina z plakátů pozná nejvíce živočichů. Celou soutěž vyhráli o pouhý jeden bod rysové, druhé byly v závěsu veverky a kamzíci skončili poslední a musí se ještě ledacos naučit. Uvidíme, jak se jim bude dařit příště.

Naše 84. schůzka - 22.9.2022 - houby

Letošní rok je na houby úrodný, ne jako loni, kdy jsme se houby museli učit z obrázků. Konečně přišla na řadu schůzka, kdy jsme si vzali košíčky a vyrazili jsme do lesa. Sešli se tito vlčci - rysové: Barča a Eliška, kamzíci: Dan, Matěj, Kuba B., František, Vašek, Honzík, Eda, veverky: Kačenka, Lucinka, Rozárka, Nikolka, Anetka, Amála, Rozárka, Maruška, Stázinka, Ellinka a Julinka. Nejprve jsme si zopakovali, jak se chovat v lese a taky, co na houby s sebou vzít a do čeho se obléci. Pak už následovala tradiční trasa k rybníčkům a na kameňák. Po cestě jsme našli mnoho druhů hub - např. suchohřib, babku, lišku, bedlu, praváka, kozáka i malého křemenáče. Nechyběl ani klouzek, ryzec a mochomůrka červená, kterou jsme ale nesbírali. Každý vlček našel alespoň malou houbičku a pyšně ji nesl v košíčku a nejeden rodič měl navečer o zábavu postaráno.

 

Naše 83. schůzka - 15.9.2022 - výroba draků

Po delší době nás čeká vyráběcí schůzka. Dneska nebudeme vyrábět nic jiného, než létající draky. Sešli jsme se v této sestavě - rysové: Barča a Eliška, kamzíci: Eda, Matěj, Vašek, Matěj, František, veverky: Julinka, Stázinka, Ellinka, Nikolka, Amálka a Anetka, Kačenka, Maruška a Rozárka. A aby jsme toho neměli málo....vyráběli jsme hned 8 draků naráz....kdo chce kam....Ještě, že na schůzce byla i Lenka a Lucka, jinak bych ty draky s dětmi vyráběla ještě do teď. A i děti musím pochválit, šlo jim to přímo báječně. Nařezat tyčky, spojit je, udělat zářezy a navázat okolo provázek. Pak následovalo obalit draka papírem a taky mu vyrobit krásný a barevný ocas. Někteří rychlejší stihli draka i namalovat, jiní to udělali na následující schůzce. Draci se dětem opravdu moc povedly a já jsem zvědavá, zda budou i létat.

Rybářská výprava  - 9. - 11.9.2022 (Lenka, Iva H.)

Sraz byl v pátek v pět hodin v Radlicích (obec Volfířov) u Hospůdky Vladyka, kde jsme byli v místním kulturáčku ubytovaní. Než všichni dorazili, děti si hrály venku za hospůdkou na dětském hřišti. Když dojeli poslední z výpravy, Iva Hesová měla připravené povídání o rybách a na plakátu jim ukazovala ryby v reálné podobě. Večer proběhla diskotéka a po večeři šly děti spát.

Ráno nás všechny vzbudil nejmladší účastník Papča v 5.45 hodin. Rampa vymyslel průzkum vesnice, na který šli nakonec skoro všichni, protože jsme čekali na majitele, než nám uvaří kakao k snídani. Po snídani jsme nabalili jídlo k obědu a svačiny do batohů a děti si zabalily batohy s pitím a pláštěnkou. Po družinách jsme rozdali mapu a buzolu a děti musely určit, podle jakého azimutu dojdou do Lipnice. Poté jsme vyrazili po družinách do Lipnice (první šla družina Bobrů, pak Kamzíci s Veverkami a naposledy Rysové). Rysové měli za úkol uříznout 6 prutů na navázání vlasce. Po cestě je čekalo několik stanovišť, kde plnily různé úkoly a ověřovaly se jejich nabyté informace z předešlého dne.

Když jsme přicházeli do Lipnice, tak už se schylovalo k dešti, Martin (Ivči manžel) měl u rybníka pruty a ukazoval dětem, jak se nahazuje a co je vybavení rybáře, ale překazil nám to déšť. Utíkali jsme se schovat na rybárnu a jediní kteří nakonec zmokli byli Rysové. Děti už byly hladové, tak jsme si dali chleba s paštikou.

Na rybárně nám pan Hes ukázal prostory pro líheň a ryby, které si mohli všichni chytit do keseru a pohladit. Potom jsme směli nahodit naše navázané pruty na rybníčku na sádkách, kde byla malá pravděpodobnost, že něco chytíme a děti chytili dva okouny.

Mezi tím jsem šla já, Iva a Rampa rozdělat na náves oheň a začít vařit polévku k obědu a přichystat buřty na opékání. Opět nám pršelo, ale udělala se krásná duha, tak jsme se vydali stejným směrem hledat poklad (stejným směrem jsme se vraceli). Došli jsme zpátky do Radlic a než nám pan majitel udělal 13 výborných pizz, tak si děti vyrobily záložky do knihy (na barevný proužek papíru si lepily obrázky z černobílých rybářských časopisů a následně se zalaminovaly). Děti šly po večeři spát.

Ráno jsme vstávali v 7:30 a proběhla slíbená pyžamová párty s disko koulí. Před a po snídani jsme zabalili věci a uklidili sál. Děti si hrály opět na hřišti a pak pro ně začali jezdit rodiče. Prima výprava!

 

Naše 82. schůzka - 8.9.2022 - houby

Schůzku vedla Lenka. Sešli jsme se pro nemoc v menší skupině dětí. Téma byly houby, které jsem měla nasbírané. V první části jsme si řekli, jak se chováme v lese, co potřebujeme k houbaření a co si oblečeme. Potom jsme si ukázali houby na obrázcích i v reálu (jedlé a nejedlé). V druhé části děti doplňovaly pexetria na plakátech jako pexeso. A v závěrečné části malovaly houby a doplňovaly obrázky barevným papírem. Všechny byly hezké!

 

Naše 81. schůzka - 1.9.2022 - opakování

 1.9. začíná nejen školní rok, ale letos i naše první schůzka v novém školním roce. A protože je hezky, tradičně vyrážíme ven do přírody. A aby děti první schůzka bavila, máme po cestě nachystané úkoly pro družinky. Nejprve vyrážíme směrem po cestě pod Borovenský kopec a následuje cesta k Mašátovým rybníkům. Zde se rozdělujeme na tři skupiny - rysové: Barča a Eliška, kteří pokračují samostatně. Kamzíci: Vašík, Matěj, František, Tobík a Kuba B., kteří pokračují s Bárou a veverky: Kačenka, Štěpánka, Anetka, Amálka, Nikolka, Ellinka, Stázinka, Pepča a Julinka, kteří pokračují s Lenkou. Každá družina dostala tužku, busolu a vysílačku. Po cestě nás čekalo spousta úkolů, jako třeba hodit na kostce 6, poznat mapovou značku či jít podle azimutu, který nás nakonec zavedl k zašifrované zprávě, která byla celá v morseovce. Děti jí pomocí nápověd vyluštily a měly za úkol postavit vlčkovský znak. Všem družinám se nakonec povedlo úkol splnit. Pak už holky vyrazily stavět domečky a kamzíci s Julinkou si vzaly do parády vysílačky. Ani jsme se nenadáli a první letošní schůzka byla u konce, můžeme se těšit na další. 

 

Tábor 2022 - Stroj času 31.7.  - 13.8.2022

  

Naše 80. schůzka - 23.6.2022 - poslední schůzka

Školní rok končí a za týden už nás čekají prázdniny. Je tu poslední schůzka, která je zároveň 80. schůzka vůbec. Je krásné počasí a my vyrážíme na hřiště. Hodnotíme školní rok, jak se dětem dařilo a co vše jsme se naučili. Je zde posledních pár informací k táboru a pak už probíhá hlavně zábava. Hraje se fotbal i vybíjená. Máme zde nějaké dobroty, jako poděkování za práci dětí a v závěru děti čekal zmrzlinový pohár, který si každý vyrobil dle svých představ. Poslední schůzky se účastnili, kamzíci: Matěj, Vašek, František, Míša a Tobík, veverky: Ellinka, Julinka, Nikolka, Stázinka, Rozárka, Anetka, Amálka, Natálka, Kačenka a Štěpánka, rysové: Barča a Eliška.

 

 

Naše 79. schůzka - 17.6.2022 - balení batohů

Venku mělo být dneska krásné počasí a tak jsem již potřetí naplánovala na schůzku program balení batohů a stavění stanu. A tak jako 2x před tím, tak i tentokrát se počasí zkazilo tak, že nakonec bylo nutné vše udělat na hřišti pod střechou. Sešli jsme se v těchto počtech kamzíci: František a Pepík, veverky: Julinka, Ellinka, Stázinka, Rozárka, Kačenka, Štěpánka, Amálka a Anetka, rysové: Barča a Eliška. Každý si zkusil sbalit spacák a družinky měly za úkol sbalit batoh a vybrat z hromádky věcí, které patří na výpravu. Pak se společně stavěl stan, aby každý z nich věděl, jak na to. A protože se počasí umoudřilo, tak závěr schůzky proběhl na hřišti. Většina vlčků se zúčastnila fotbalového zápasu a zbytek využil k sportovním aktivitám prolézačky.

 

 

Naše 78. schůzka - 9.6.2022 - rostliny

Další schůzka už probíhala normálně na Olší, i když poprvé za 2 měsíce bylo počasí takové nejisté. I tak jsme ale vyrazili na hřiště. Sešli jsme se, veverky: Ellinka, Anetka, Nikolka, Julinka, Natálka, Kačenka a Štěpánka, kamzíci: Matěj, Vašek, Tobík a Tomášek, rysové: Eliška a Barča. Na hřišti jsme si povídali o rostlinách a kytičkách, protože někteří v této oblasti mají mezery a je důležité si je doplnit, aby mohli plnit odborky. Děti po družinách musely donést co nejvíce rostlin, které zvládnou pojmenovat a musím říct, že veverky se svými 12ti, mě ohromily. Nechyběla pampeliška, kopřiva, sedmikráska, rozrazil, pantoflíček, bříza, jitrocel, jetel, kopretina, hluchavka, pryskyřník a další...ani ostatní se nenechali zahambit. Pak už jsme soutěžili, kdo najde tu či onu rostlinku rychleji. A když už snad každý zvládl najít a pojmenovat jitrocel či jetel, nechala jsem děti chviličku odfrknout při hraní. Někdo lezl na prolézačkách, jiní hráli fotbal holky proti klukům, kde nakonec kluci vyhráli 3:1. Uvidíme, jaká bude příště odveta. Pak následoval přesun na úřad, kde jsme si za odměnu dali meloun a děti pokračovaly ve vymalovávání omalovánek s tématikou rostlinek a kytiček. Tobík a Vašík pak věnovali volný čas k plnění odborky znalec zvířat a znalec rostlin. Oběma se povedlo splnit vše a pokud příště donesou list do herbáře, obdrží ode mne nášivky odborek. Myslím, že na táboře nebude Ellinka a Barča jediné, co budou mít slibový šátek :)

 

Výprava záchranáři 3.-5.6.2022

Výprava záchranáři proběhla první červnový víkend na srubu, tam kam v létě jezdíme na tábor.  První na místo dorazila Iva a Bára s dětmi a společně připravily srub na příjezd ostatních a vybalili věci. Postupně na místo přijížděli další a další vlčci - Sofinka, Natálka, Lenka, Stázinka, František i Pepík, Štěpánka, Míša, Eliška, Nikolka, Nelinka, Bára, babi Andrea a Rozárka. Děti z Jihlavy v doprovodu Petra přišli od silnice po svých - byly to Anička, Alenka, Viky, Ella, Max, Dan, Kristýnka a Pepa. Každý si připravil ležení - někdo ve srubu, někdo v zavazadlovém prostoru auta - a po večeři jsme se všichni přesunuli do táborového kruhu. Zde jsme si povídali o první pomoci, o důležitých číslech, co musí obsahovat hovor na tísňovou linku. Dokonce jsme si i pustili pár záznamů z linky 155. Zbytek večera již probíhala volná zábava. V sobotu ráno dorazili ještě Táďa a Nelča, Tobík a Hynek s Janou. Po snídani - chleba s nutelou - jsme se přesunuli opět do táborového kruhu, kde jsme si říkali o krvácení a jak ho zastavit a děti i si zkusily používat tlakový obvaz a vázat drobné řezné rány. Nakonec byla vyhlášena soutěž, zda z Ivy a Báry dokáží děti udělat mumie. Musím říct, že se jim to povedlo. Mumie pak měly za úkol pochytat děti a děti zase musely před mumiemi utéct. Vše přerušil až příjezd dobrovolných hasičů z Batelova, kteří dětem přijeli ukázat techniku. Děti viděly, co se vozí v hasičském autě a co se na co používá. Dokonce si mohly zastříkat hadicí i na kbelíky, to si myslím, že je bavilo ze všeho nejvíce. Hasiči jim také vyprávěli o tom, co vše musí dělat. Před obědem jsme se s nimi rozloučili a mohli jsme se s chutí pustit do jídla - brambory a sekačka. Dalším, kdo dojel na místo byla Dáša, Tomášek, Miška a Nelinka, nejmenší vlček. V poledňáku pak ještě Julča, Klára, Áďa a Pája. Po poledním klidu a malém fotbálku dětem i instruktorům pověděl Zdenda, záchranář z Jihlavy, co dělat při bezvědomí a resuscitaci. Děti si pak vše zkoušely v praxi a dospěláci pokračovali ve školení první pomoci. Po svačině a drobném dešti si zkusili děti sádrování pod vedením Julči. Najednou to po tábořišti chodilo sáder :) Před večeří ještě proběhlo závěrečné přezkoušení, kdy družiny běhaly po 4 stanovištích, kde plnily různé úkoly (resuscitace, poranění nohy, krvácení i test), všechny družiny se do toho pustily a všem to vydařilo a ani déšť nám to nezkazil. Po večeři probíhal program ve srubu i venku. Venku si mohly děti zkusit namaskovat své zranění pomocí těsta a umělé krve a musím říct, že to tam za chvilku vypadalo jak na válečné frontě. Večer proběhla ještě pod vedením Petra stezka odvahy a pak už alou do pelechu. V neděli už se balilo a uklízelo, a když se nám moc nechtělo, museli jsme jet domů - podotýkám, že někteří si ještě jednou namaskovali rány a tak někteří rodiče měli mále infarkt :)

 

Naše 77. schůzka - 2.6.2022 - Pokémoni na Řídelově.

Od září máme k dispozici srub na Řídelově, ale ještě jsme se tam pořádně nedostali. A už vůbec ne s dětmi z Olší. Už zde byli instruktoři na brigádě i jihlavské děti na družinovce, ale my stále nic. Bylo na čase to změnit. Proto dnešní schůzka byla naplánovaná do Řídelova. Sešli jsme se - veverky: Kačenka, Štěpánka, Stázinka, Julinka, Ellinka, Natálka, Julinka, Nikolka  a Anetka. Kamzíci: Vašek, Matěj a František. Rysové: Barča, Rostík a Eliška. Sraz byl klasicky v 16hod., tentokrát ale před obecním úřadem v Řídelově. Odtud jsme se pěšky přesunuli přes louku až na okraj lesa. Po pár metrech už jsme mezi stromy uviděli dřevěnou boudu - náš srub. Srub i nejbližší okolí jsme si prohlédli a dětem se tu moc líbilo. Pak jsme jim oznámila, že houští nedaleko odtud se skrývají neznámé příšerky, a že našim úkolem je je pochytat. Děti běhaly a nosily kartičky s příšerkama - pokémonama. A protože tyto karty jsou novým hitem mezi dětmi, nechala jsme poté děti, aby si je rozdělily. Po svačince jsme se vydali na průzkum pod skalnatou strž. Po návratu zpátky k boudě byla volná zábava, kdy děti v závěru schůzky dostaly balíček kartiček, jako dárek ke dni dětí, který byl včera. Pak už jsme se museli vrátit zpět k obecnímu úřadu. Lenka i Dana si během schůzky udělaly zkoušku mlčení. 

 

Naše 76. schůzka - 26.5.2022 - Zvířata

Poslední květnová schůzka byla v mnohém jiná. Já jsem na ni původně neměla dorazit, a tak se její přípravy ujala Lenka. Nakonec jsem na schůzku taky přišla, ale celá byla v režii Lenky :) Sešli jsme se, kamzíci: Franta, Matěj, Vašek a Tobík, veverky: Julča, Julinka, Amálka, Anetka, Niky, Ellinka, Rozárka a Stázinka, rysové: Eliška, Barča a Rostík. A na takovém malém hostování Oliver z pražských skautů. Já, Vašík a Stázinka jsme se pustili do nováčkovské zkoušky mlčení, což se nám nakonec povedlo, i když mě teda až na druhý pokus. Prvně jsme vyrazili za Olší k rybníku "Paňáku", kde jsme nakrmili páreček labutí s mladými. Pověděli jsme si něco o vodním ptactvu i o labutích samotných. Potom jsme se po louce přesunuli na kameňák, kde jsme si zahráli několik her. Družinky měly za úkol si zapamatovat, co nejvíce karet a sestavit stejnou řadu, také měly po slalomu, který tak úplně nedopadl podle přestav :), získat kartu z pexesa a na konec přišla strategická hra - získávání stejných párů karet. A protože čas kvapil, museli jsme se vrátit. Závěr schůzky patřil povídání si o pokřiku, kdy Oliver nás seznámil s tím jejich. Myslím, že na pokřiku musíme zapracovat, protože by bylo hezké naše akce zakončovat pokřikem. Uvidíme, co se nám podaří vymyslet.

 

Olešský desetiboj - 21.5.2022

Na 21.5.2022 byl naplánován 2. Olešský desetiboj. Jsem ráda, že to konečně vyšlo, protože v posledních 2 letech byl již xxx krát zrušen kvůli pandemii kovidu. Naštěstí vyšlo i počasí, takže nakonec bylo ideální počasí na sportování. Kromě vlčků se mohly desetiboje zúčastnit i ostatní děti z Olší a okolí, a tak se to tu dětmi jenom hemžilo. Za vlčky soutěžili: Barča, Ellinka, Julinka, Míša B.,  Eliška, Vašík, Matěj, Tomášek, Natálka, Stázinka, František, Nelinka V., Rozárka K., Pepík a Filip. Hynek, Štěpánka a Kačenka bohužel na poslední chvíli omarodili. I instruktoři od vlčků nemohli chybět, a tak kromě mě tu moc pomáhali i Lenka, Jana, Dana, babi Andrea, Bára,  Áďa i Stáňa s Tinkou. Bez nich bychom to těžko zvládli. A nesmím zapomínat i na ostatní dospěláky, co se zapojili!!! I těm moc děkuji. Celkem na desetiboji soutěžilo 58 dětí a to v deseti disciplínách - vis, lehy/sedy, skok, hod do dálky, překážkový běh, dřepy, lukostřelba, hod na přesnost, sprint a dálkový běh. Výkony byly úžasné, kdy musím vyzvednout například dřepy za min., kdy rekord bylo neuvěřitelných 76 dřepů za 60s, což nechápu. Ale ani vlčci nezaháleli - Barča byla nejlepší ve visu a taky dřepů udělala neuvěřitelných 60, Ellinka jen o 2 méně, a společně s Filipem zvládli nejlépe lukostřelbu. František byl úžasný v hodu na přesnost. Stázinka skákala jako správná veverka a Míša B., Tomášek i Vašík předváděli skvělé výkony.  Všichni vlčci ukázali, že jim sport jde. Po odsoutěžení disciplín se hrál fotbal děti x dospělí, kdy nakonec děti vyhrály. Potom už následovalo předávání diplomů , medailí a cen, kdy na stupních vítězů nechyběli ani vlčci. V nejmenší kategorii Julinka obsadila 2.místo a Natálka 1. místo. Děti si poté užívaly zábavu, pila se limonáda, jedly se párky v rohlíku a děti neúnavně běhaly a běhaly a běhaly. Myslím, že jsme si krásně zasportovali a užili si to.

 

 

Naše  75. schůzka - 19.5.2022 - nováčkovské zkoušky, odborky

Další schůzka je tu a opět je hezky a my vyrážíme ven, tentokrát na kameňák. Veverky: Amálka, Anetka, Ellinka, Julinka, Niky a Stázinka, kamzíci: Máťa, František a Vašek, rysové: Rostík a Barča. Děti už naprosto neomylně doráží na kameňák. Zde si sedáme a povídáme si o nováčkovských zkouškách a o odborkách. Na našem letošním táboře totiž proběhne první slib a první vlčkové dostanou svůj slibový šátek, a to už něco znamená. Dokonce budou letos slibovat i někteří instruktoři. Děti jsou tak nadšené, že okamžitě všechny drží zkoušku mlčení, tj. že musí vydržet 1 hodinu mlčet. Nakonec se to povede Rostíkovi, Nikolce a Anetce. Ostatní to i přes několik pokusů nezvládli. Ale snažili se všichni. Rostík si ještě udělal i odborku znalec rostlin. Kromě odborek a nováčkovských zkoušek jsme hráli spoustu her - na lišky, stavění domečku, paměťovou hru aj. Čas nakonec utekl jako voda a spousta dětí odešla s tím, že budou držet přes týden zkoušku pevné vůle, tak jsem zvědavá, jak to dopadne, mě totiž zbývá už jen pár hodin a zkouška bude za mnou :)

Naše 74. schůzka - 12.5.2022 - ptáci

Je nádherné počasí a tak dnešní schůzku můžeme opět trávit venku. Scházíme se v těchto počtech: veverky: Ellinka, Julča, Amálka, Anetka, Julinka, Stázinka, Nikolka, Kačenka a Štěpánka, kamzíci: Vašek, Matěj, František, Tobík, Jáchym a Kryštof, rysové: Eliška, Rostík a Barča. Vyrazili jsme směrem k rybníku Hadrava a cestu jsme si krátili plněním úkolů z oblasti ptačí říše. Děti poznávaly ptáky podle zvuku, podle peří i podle obrázků. Běhaly i cvičily. U Hadravy jsme si dali pauzu na svačinku a na další úkoly, tentokrát se týkaly vodního ptactva. Za odměnu děti dostaly malinkaté čokoládky z obrázky zvířat z naší přírody, a to zvířátek žijících právě u rybníka. Potom jsme se pomalu vypravili náročnou cestu zpět, kterou jsme si opět zpestřili úkoly. 

 

Naše 73. schůzka - 5.5.2022 - Hvězdy

Na první květnovou schůzku jsem si připravila povídání si o noční obloze. Sešli jsme se v těchto počtech: rysové - Barča a Rostík, kamzíci: Vašek a Matěj, veverky: Julinka, Ellinka, Amálka, Anetka, Štěpánka, Kačenka, Nikolka a Rozárka. A protože bylo teplo, zůstali jsme na schůzku venku. Hned na začátku jsme se občerstvili bezovou limonádou, která na úřadě zbyla po čarodějnicích a vyrazili jsme na hřiště. Posedali jsme si a já dětem vyprávěla o noční obloze, hvězdách a souhvězdí a byla jsem mile překvapena, kolik toho děti o noční obloze ví. Dokonce věděly, že podle Polárky se ná najít sever, a že mohou sloužit hvězdy i k orientaci. Potom jsme se přesunuli na tenisové hřiště, které je vyasfaltované, a tak trošku připomíná noční nebe. Děti si vzaly malou nápovědu v podobě kartičce s vyobrazeným souhvězdím a taky křídy a začali na "obloze" malovat souhvězdí. Místo hvězd jim sloužili pampelišky či kameny a spojnice mezi hvězdami dělaly děti křídou. Někteří nakreslili 2 souhvězdí a měli hotovo, ale takový Vašek a Rostík, ty namalovali souhvězdích hned několik. Vašík nakonec udělal rekord se 16ti souhvězdími a právem byl vyhlášen nejlepším znalcem hvězdné oblohy. Po malování souhvězdí jsme se pověnovali úklidu hřiště a pak také tréninku na olešský desetiboj, který nás čeká koncem května. Děti si zkusily vis na tyči, a i tato disciplína jim šla skvěle. Vítězem byl Vašík nakonec s časem 2:37 min, kdy v těsném závěsu byla Anetka, Nikolka, Barča a Ella. Po malé občerstvovací pauze jsme si zahráli běhací hry jako je rybičky, rybičky a čáp ztratil čepičku. Konec schůzky už patřil volné zábavě na hřišti, kterou každý trávil jinak. 

 

Naše 72. schůzka - výlet do Mrákonína - 28.4.2022

Poslední dubnovou schůzku jsme měli na programu vlakové a autobusové spojení. Sešli jsme se celkem v hojném počtu, rysové: Barča, veverky: Ella, Julča, Štěpánka, Kačenka, Nikolka, Natálka, Julinka, Eliška, Anetka, Amálka a Rozárka, kamzíci: Matěj a Vašek. Prvně jsme si vysvětlili, jak, kde a proč hledat spojení. Děti se podívali na klasický autobusový řád i na vytisklé údaje z portálu idos.cz, naučily se, na co si dát pozor, co mít u sebe a jak se v dopravních prostředcích chovat. A abychom si vše ukázali v praxi, nasedli jsme na autobus do obce Mrákotín a užili si krátkou  cestu autobusem. V Mrákotíně jsme si zašli na výbornou točenou zmrzlinu, která je vyhlášená široko daleko. Když jsme se dostatečně posilnili, vyrazili jsme zpátky na Olší pěšky. Měli jsme totiž ještě nějaký čas, než jel autobus zpátky. Prošli jsme se do Dobré Vody a tam jsme opět nasedli do autobusu a nechali se na Olší popovést. Zbytek času jsme ztrávili na schůzce tím, že jsme šly na hřiště, kde jsme si malinko zasportovali.

 

Naše 71. schůzka - rostliny, stromy - 21.4.2022

Blíží se konec dubna a venku je tento týden opět docela hezky, proto i tentokrát vyrážíme ven. Scházíme se v těchto počtech: rysové: Barča a Rostík, kamzíci: Matěj a Vašek, veverky: Ella, Julie, Kačenka, Julča, Natálka, Amálka a Anetka. Společně vyrážíme k psímu hřbitovu, který je 2 km od Olší hluboko v lese. Děti šlapou, po cestě poznávají rostliny, keře i stromy, plní nejrůznější úkoly i malé soutěže. Poměrně rychle nacházíme psí hřbitov a také prozkoumáváme obrovské kameny v okolí. U jednoho nacházíme "kešku" a tak děti vyměňují drobné předměty za věci z "kešky". Vracíme se jinou cestou zpátky, kdy největším úkolem je najít křemen. Všem se to nakonec daří a na lanové hřiště docházíme obtěžkáni křemeny. Ještě si chviličku pohrát na hřišti a zase alou zpět. Po cestě nás bere Danča ke kravám podívat se na malé, včera narozené, telátka. Děti, které se nebojí, si je i pohladí. Pak už opravdu jdeme k úřadu a schůzka končí. Dnes budou děti určitě spát jako zabité, protože mají v nohách minimálně 4 km. 

Brigáda na Řídelově - 15.4.2022

Od září máme v podnájmu boudu a kus lesa u obce Řídelov. Abychom sem mohli začít pravidelně jezdit, bude nutné to tu trošku uzpůsobit našim potřebám. Bouda je sice krásná, ale uvnitř není dostatek místa. Po dohodě s majitelem můžeme vnitřek předělat z dvou dvoupatrových postelí na dvě patra. Místa bude hned dost. Bára a Rampa vyrazili na místo už ve středu 13.4., aby si Rampa naměřil, co potřebuje a také aby pokácel suchý strom, který se bude v pátek zpracovávat na dřevo na topení. V pátek přijíždí na místo první Bára, Iva, Dominik a Kuba, hned vzápětí se tu objevuje Bára, babi Andrea a taky Nela. A jelikož Kačenka bydlí, co by kamenem dohodil, i ona, Mirka, Petra, Natálka a Julinka se k nám připojují. Všichni jsou vybaveni nářadím, zásobou vody i jídla. Na nic nečekáme a hned si rozdělujeme úkoly. Mirka a Petra začnou připravovat táborový kruh, my ostatní jdeme sbírat odpadky, a že jich tu je. Všichni včetně dětí plníme jeden pytel za druhým, až jich je na okraji louky pořádná halda. Pak dojíždí na místo Petr, který veze i skříně od Stáni. Bára s Petrem vytahují skříně ven z auta a jdou donést pokácená části stromu na cestu. Zde je Petr krátí na špalíčky, které nosíme k boudě. Zde probíhá sekání dřeva, které jde od ruky jak Barče, Báře, tak i Ivě, holky by se i pohádaly, kdo půjde sekat. Navštěvuje nás i Stáňa s Martinem, jedou ve službě okolo, a Stáňa neodolá, aby si nějaké to polínko taky neposekala. Babi Andrea zatím vyklízí boudu a připravuje vše, na to, abychom mohli dovnitř dát skříně. A jelikož dřeva je opravdu hodně, protože Petr pořezal i padlou břízu, začíná Kuba, Nelča a Dominik rovnat dřevo pod postel a jde jim to přímo skvěle. Pak umisťujeme obě skříňky a hned to uvnitř vypadá skvěle. Poté následuje pauza na oběd, kávu a poté Petr a Bára Vidláková odjíždí. Na místě už zůstáváme jen holky, pokračuje sekání dřeva, jeho rovnání, úklid u táborového kruhu, dělání dřeva na topení v ohništi, úklid latríny, ale i průzkum okolí. Počasí se začíná horšit a my máme hotovo právě včas, neboť přichází průtrž mračen. Nám to ale nevadí, jsme pod střechou a pokračujeme umýváním nádobí a rovnáním do skříněk. Kolem 16h přijíždí zpátky Barča, doděláváme co musíme a pro dnešní den brigáda končí. Rozloučíme se a chceme odjíždět, když si Iva všimne Rampy. Zdravíme se s ním, ukazujeme mu, co jsme udělali a on si ještě něco málo přeměřuje. Pak už opravdu končíme. 

O

Velikonoční tvoření - 14.4.2022

Po dvouleté kovidové přestávce opět můžeme uspořádat velikonoční tvoření. Velikonoční tvoření je akce, kam kromě vlčků chodí i ostatní obyvatelé z Olší. Jednak se s místními potkáváme a také můžeme naoplátku něco udělat pro obec. Letošní rok nám přálo počasí, a proto i účast byla obrovská. Veverky: Julinka, Ellinka, Barča, Bára, Anežka, Amálka, Anetka, Nikolka, Kačenka a Stázinka, kamzíci: Vašík, Matěj, František, Pepík, Tobík, Rostík, Dominik a Kuba. Krom vlčků se akce zúčastnilo mnoho dalších maminek, tatínků i dětí z obce. Ještě že bylo hezky a mohly být některé stanoviště venku. Děti mohly zdobit vajíčka několika technikami - barvení s přírodninami v cibuli, zdobení košilkami, zdobení ubrouskovou technikou, zdobení voskem i barvení a zdobení obtisky. Dále si mohly vyrobit několik zápichů - kuřátko, vejce, zajíce nebo ovečku. Nechyběla ani dekorace velikonočního kuřátka a také pletení velikonoční pomlázky. Nově jsme zařadili i zdobení velikonočních perníčků, které mělo obrovský úspěch. Všechy výrobky byly moc hezké a povedené a já doufám, že se příští rok opět všichni potkáme na dalším tvoření.

Jarní výprava - 8.-10.4.2022 (Rampa)

Jarní výpravu si pro nás připravil Rampa a tentokrát jsme se vypravili dost daleko, náš cíl byl zámeček v malé obci jménem Lesní Hluboké, která leží nedaleko Velké Bíteše. Sraz byl v pátek v 17h, ale všichni jsme se sešli až kolem 18h. To už Rampa měl vše nachystané, uvnitř bylo teplo, pokoje připravené, herna vytopená...jen začít tvořit. Na výpravě jsme se sešli - kamzíci: Dominik, rysové: Barča a Rostík, bobři: Nelinka, Natálka, Martínek, Terezka a Anička, veverky: Kačenka, Ella, Nikolka a Rozárka. Za dospěláky se zúčastnili: Rampa, Barča, Bára, babi Andrea, Iva, Ivča a Petr. Děti si hned začaly v herně malovat a taky hrát stolní hry. V 19h jsme si dali společnou večeři, to už jsme všichni byli ubytovaní. Kolem 21h byla večerka. Děti se těšily tak, že ani nemohly dospat a tak vstávaly už po 6h. Snídaně byla formou švéckých stolů - chleba i rohlíky, marmeláda, máslo, tvrdý sýr, ale i výborná škvarková pomazánka. Dopoledne jsme strávili na zámečku a to především tvořením - děti pletly pomlázky, vyráběly velikonoční přání, zdobili vajíčka...nechaly naklíčit fazolky atd. Děti také začaly řešit záhadu zamčené truhly a objevovaly různá znamení po zámku. K obědu jsme si dali zeleninovou polévku s noky a taky bramborovou kaši se sekanou. Po poledním klidu jsme se vypravili na procházku k devíti křížům. Počasí bylo jako na houpačce, chvíli sněžilo, pak foukal silný vítr, pak zase svítilo sluníčko. U křížů jsme nechali jednu pomlázku, jako uctění památky bílé paní, která nám nechávala znamení po zámku. Cestu zpět jsme si trošku prodloužili, ale protože bylo hodně zima, tak jsme na svačinu již byli zpátky. Před vchodem do zámku na nás čekal vzkaz od bílé paní. Ve sklepeních na nás čekalo něco málo z jejích zásob a taky klíč k truhle. Ta ale byla prázdná, uvidíme ráno, řekli jsme si. Po svačině se tvořilo a kluci si pro nás také připravili opičí dráhu, která vedla přes všechny pokoje, pokračovala jízdou po matraci ze schodů dolů a končila dole v patře. Děti se do toho pustily s vervou a šlo jim to báječně. Vše přerušila až večeře. Potom se pokračovalo a závěr dne byl věnován soutěži týmů, kterou vedla babi Andrea. Po náročném dni všichni brzo usnuli. Ráno opět budíček po 6h, na programu byl tentokrát úklid, balení, snídaně, ale i otevření truhly, kde byl sladký poklad, vyhlášení výsledků opičí dráhy - vyhrála Barča a za kluky Dominik a také pokračovalo tvoření - zdobení perníčků. Těsně před odjezdem jsme ještě zahráli kuličky a pak už byl na řadě poslední nástup a výprava končí. Už teď se ale těšíme na další výpravu.

 

Naše 70. schůzka - 7.4.2022 (opakování)

Dnes už jsme se opět vypravili ven, i když počasí se trošičku mračilo.  Děti měly slíbeno, že se půjde na lanové hřiště. A abychom si taky trošičku něco zopakovali, na stromy v okolí jsem rozvěsila obrázky zvířat, rostlin, lesních plodů, hub, stop i mapových značek. Tentokrát se nás sešlo o něco víc než minule, kamzíci: Vašek, Rostík a Matěj, veverky: Barča, Ella, Julča, Bára, Natálka, Julinka, Kačenka, Amálka a Anetka. Děti jsem rozdělila do dvou týmů a postupně běhaly do lesa pro zadané obrázky. O pouhé dva body vyhrálo družstvo, kde byli kluci. Všechny děti si ale zasloužily sladkou odměnu. Pak už byl prostor pro volnou zábavu na lanovém hřišti. Na závěr schůzky jsme se přesunuli zpátky do klubovny, kde jsme si zahráli několik her - přefoukávanou, kde je mince nebo poznej zvíře...ani jsme se nenadáli, a byl tu konec schůzky. Tentorkát se však neuvidíme až za týden, ale rovnou zítra na výpravě.  

 

Naše 69. schůzka - 31.3.2022 (BESIP)

Poslední srpnovou schůzku musíme vzhledem k počasí strávit v klubovně. Tentokrát se věnujeme BESIP-bezpečnosti silničního provozu. Sešli jsme se v těchto počtech, kamzíci: Vašek, Míša, Tobík a Matěj, veverky: Barča, Ellinka, Kačenka, Štěpánka a Julinka. Nejprve jsme si vysvětlili, co to BESIP vůbec je. Všichni vlčci jezdí na kole nebo alespoň na koloběžce, a tak je důležité, aby věděli, jak se mají jako řidiči  chovat, jak má být jejich "vozítko" vybaveno, co jsou to dopravní předpisy a tak dále. Kromě jízdního kola a bezpečnostní přilby jsme si také pustili několik videí o cyklistech i crashtesty na přilby. Poté následovalo poznávání dopravních značek a běžné situace v dopravě. Závěr schůzky patřil rozdání drobností od PČR a také střelbě na cíl. Stříleli jsme z makety policejní pistole na kuličky a dětem to šlo perfektně. Doufám, že si odnesou z dnešní schůzky něco málo o bezpečnosti, to je věc, co se jim v životě určitě neztratí.

Naše 68. schůzka - 24.3.2022 (Mapa)

Je tu další týden a další schůzka. Je opět hezky a tak vyrážíme do přírody. Téma dnešní schůzky je mapa a busola. Scházíme se v těchto počtech, mravenci: Julinka, Julinka, Máťa a Pepík, lišáci: Rostík, František, Vašek a Míša, veverky: Barča, Bára, Ella, Natálka, Štěpánka, Kačenka a Anetka. Hned před úřadem rozdávám dětem zalaminované mapy a busoly a děti zkouší číst v mapě a taky ji naseverovat. Pak už jen říkám pokyny, kudy mají jít, zda po turistické značce, či silnici, zastavujeme se a děti hledají to co mají v mapě tak ve skutečnosti, tu je to kaple, tu křížek, pak zase rozcestí a opět uznat, že jim to jde skvěle. Nakonec naši trasu malinko změní harvestory, ale nám to nevadí. Bradlo, skalní útvar a cíl dnešní výpravy, dobýváme brzy. Zde nám ještě František a Vašek ukazují schvanou "kešku" a šup šup zpět, ať ještě stihneme dětské hřiště. Na dnešní schůzce si ještě kluci vymysleli, že na letošním táboře budou družinkou s názvem Kamzíci, takže možná změníme název družiny z lišáků na kamzíky :) uvidíme ještě, jak se nám rozhodnou holky. Návrh pro družinu velkých je "rysové", se kterým přišla Barča a Rostík a Nelča a Táďa se přidali.

 

Naše 67. schůzka - 17.3.2022 (úklid obce)

Dnes opět vyrážíme ven, nečeká nás dnes ale naše obvyklá činnost, ani žádné opékání buřtů nebo procházka, tentokrát budeme sbírat odpadky. Scházíme se v těchto počtech, Mravenci: Julinka, Stázinka a Máťa, lišáci: Vašek, František, Tobík a Míša, Veverky: Barča, Ella, Kačenka a Štěpánka. Začínáme v klubovně, kde jsou na stole připraveny různé odpady, sklo, porcelán, PET lahve, igelity, bio odpad, baterie, alobal, plechovky....a děti mají za úkol je roztřídit a barevné papíry tak, podle toho, do jak barevné popelnice patří. Děti vše rozdělí téměř bez chyby, vysvětluji jim, v čem je důležité třídění a recyklace a taky, proč do přírody odpadky nepatří. Na závěr si říkáme, jak dlouho trvá některým odpadům, než se v přírodě rozloží. Pak už hurá na to, nasazujeme rukavice a začínáme sbírat a odpadky přibývají rychlostí blesku. Mezi nejzajímavější kousky patří golfový míček, hrnec, stará hra, kufřík od nářadí, i mega igelit. Musím děti pochválit, protože se do všeho pustily s vervou a chutí a po nich zůstala jen krásná příroda. Jsem na ně pyšná. Závěr schůzky jsme strávili na hřišti, kde si děti zaslouženě pohrály a taky dostaly sladkou odměnu.

 

Naše 66. schůzka - 10.3.2022 (stopy)

Krásné jarní počasí přetrvává a my se opět na naši schůzku vydváváme ven, místo toho, abychom tvrdli v klubovně. Scházíme se v těchto počtech - Mravenci: Máťa, Julinka a Kryštof, Lišáci: Vašek, Jáchym a Rostík, Veverky:Barča, Ella, Amálka, Anetka, Bára, Štěpánka a Kačenka. Tentokrát vyrážíme na okruh kolem Mašátových rybníků a cestu si krátíme jednak vyplňování "jarní procházky", kdy každý obdrží papír, kde zaškrtává věci a zvířata, co vidí a jednak jsou po cestě rozmístěny obrázky zvířat, rostlin i stop. U Mašátových rybníků se posilňujeme svačinou a také obdivujeme bledule. Pak už přicházíme ke kameňáku,  kde hrajeme bojovku na letadlo a pašeráky. Děti musí na vytyčené místo - letiště, tajně a nenápadně propašovat svůj lísteček z jarní procházky a umístit ho do letadla (mezi kameny), musí si počínat zvlášť opatrně, aby je nezahlédla a nechytila ostraha letiště (Bára). Dětem se bojovka líbí, tak ji ještě opakujeme, pak ale už je čas odebrat se zpátky. Schůzka končí a my se těšíme na příští týden.

 

Naše 65. schůzka - 3.3.2022 (buřty)

Je březen a čas neuvěřitelně letí. Venku je sluníčko, i když zima a naše schůzky se pomalu, ale jistě přesouvají ven. Dnes jsme se s Lenkou shodly, že bychom mohli jít na procházku a opéct si buřtíky. Scházíme se v těchto počtech, mravenci: Julinka, Julinka, Máťa, Stázinka, Pepík, Viktorka, Anežka a Rozárka, lišáci: Rostík, Vašek, Franta a Tobík, veverky: Natálka, Barča, Bára, Ella, Anetka, Kačenka a Amálka. Od úřadu vyrážíme směrem k rybníku Hadrava a po cestě si opakujeme stromy a rostliny, protože i když je těsně po zimně, je toho v přírodě hodně co k vidění. Přicházíme na nové tábořiště, kde je obrovské místo pro oheň, stojí zde konstrukce pro týpýčko a i je zde udělané krásné sezení. Vytahujeme buřtíky a připravujeme oheň. Netrvá to dlouho a oheň hoří a opékají se první buřtíky. První spálí svůj rohlík Matěj hned vzápětí za ním je Ellinka. Poté co je přiložená zbylá březová kůra se i z dospěláckých buřtů stávají pěkní černoušci :) Zbylý čas trávíme hraním si v přírodě, kdy konec schůzky posouváme na 18h. Pak už nás čeká jen cesta zpět. Těšíme se na příští týden. 

 

Výprava na Ježkovec - 25.-27.2.2022 (Bára Vok.)

Poslední únorový víkend nás čekala první vícedenní výprava v tomto roce. Tentokrát jsme vyrazili na úplně nové místo - chata Ježkovec u Krasonic. Zapůjčenou jsme ji dostali od pana Kováře, který za půjčení celého areálu nechtěl vůbec nic. První na místo přijíždí Bára, Julinka, Ellinka a Barča a celý areál si přebírá od paní provozní. Dostává pokyny a poté začíná vše připravovat na příjezd prvních vlčků. Dalšími na místě jsou Natálka, Sofinka a Tobík, hned po nich Ivča, Kuba a Dominik, pak už jezdí jeden vlček za druhým - Janča s Hynkem, Filda, Kačenka, Vašík a také plné vozidlo vlčků z Jihlavy - Petr, Viky, Max, Ellinka, Jirka a Anička. Také doráží Natálka, Viktor a Kryštof. Přijíždí také David, kterého přivedla Stáňa, a který by nám měl na táboře vařit. Doufám, že se mu s námi bude líbit. Ani Bára s Nelčou nesmí chybět. Ještě Ivča, Martínek a Terezka. Rampa s Rostíkem doráží na s menším zpožděním. Nakonec doráží Lenka, Pepík, Stázinka a František. Každý se po příjezdu ubytuje, buď na jednom z dvou pater nebo v jednom ze dvou apartmánů. Potom následuje večeře, kdo si co dovezl a pak společný program venku. Už je tma a my se scházíme před chatou, máme jen pár baterek. Ivča nám čte první část příběhu o vlčkovi, který hledal lesní moudrost. Poté pokračujeme po svíčkách po cestě nedaleko chaty až k silnici. Celkem nás čekají 4 zastávky a 4 další části příběhu - světlo lásky, síly, krásy a pravdy. Pak už celý vyzmrzaní jdeme zpátky dovnitř. Tam nás čeká Stáňa, která mezitím dorazila a my vůbec nechápeme, jak se jí to povedlo, aniž by si jí kdokoliv všimnul. Chvilku ještě hrajeme společenské hry, malujeme nebo dobýváme to či ono patro, pak ale přijde pokyn na čištění zubů a převlečení do spacího. Čeká nás první noc na Ježkovci. Ráno vstáváme, respektive děti vstávájí, už v 6.30 hod. a tak s prvními nedočkavci jdeme uklízet stoly a chystat snídani - chleba s máslem a marmeládou a čaj. Po snídani Bára vyhlašuje, že která polovina chaty bude mít lépe uklizeno, bude při dopolední procházce dělat špióny. To by jste neviděli, jakým úprkem děti vyráží uklízet, a jak uklízí...Nakonec měly obě poloviny uklizeno tak pěkně, že si roli špiónů zkusili úplně všichni. Po nutném škrábání brambor a balení věcí na dopolední procházku v 9.00 hod. stojíme před chatou. Stáňa nám domluvila malé překvapení v podobě návštěvy policejního nehodářského auta. A tak čekáme a čekáme a už vyhlížíme skoro u silnice, když se konečně v 9:40 hod. přiřítí policejní auto. Policista a policistka nám vše ukazují, co vše auto umí a co vše mají a taky jak se poutá pachatel - Stáňa :) . A také od nich dostáváme jako dárek reflexní pásek. Děkujeme, a protože je opravdu větrno a zima, vyráží první skupina na "šipkovanou". Skupina z Olší to bere hodně poctivě a šipky dělají snad co 50 cm :) sem tam nějaký ten úkol a v polovině trasy se skupiny prohodí a také se posilní jablkem a sladkým řezem. Cesta zpátky je zakončená výstupem strání k chatě, kdy tuto cestu nám ztěžuje všudypřítomné  ostružiní. My nejsme ale žádné srábotky a tak chatu těsně před obědem dobýváme. Krom tedy Lenči s Pepíkem, s kočárem to vážně nešlo. V chatě na nás čeká kromě oběda - sekaná s bramborem a okurkou - i Dáša, Tomášek a Miška. Všichni jsme si moc pochutnali a je tu polední klid. Po něm nás čeká bojová hra. Děti jsou rozděleny do tří skupin - růžový, oranžový a modří. Každý tým má po chatě schované 4 díly zprávy, kterou musí najít, poskládat, a protože je v morseovce, tak také vyluštit. Zprávu všechny týmy nachází a sestavují poměrně rychle. S luštěním je to horší, ne všichni znají morseovku, proto jsou po chatě schované nápovědy. První nakonec ven vyráží tým růžových v závěsu s oranžovými. Venku se od Báry dozvídají další pravidla hry. Ve zprávě stálo, že kdo se chce večer najíst, ten si zaběhá, musí objevit stanoviště a získat suroviny, pak už si bude při přípravě večeře jen pískat. Celkem je v okolí chaty 5 stanovišť - knihovna, mlým, sad, farma, elektro a mlýn. Nejprve se musí objevit stanoviště knihovna a v ní recept, pak už se podle receptu získávají jednotlivé suroviny. Netrvá to dlouho a kolem chaty pobíhají děti s vejci, mlíkem i jahodami. V těsném závěru vítězí tým růžových a jako malou výhodu získávají mixér. Všichni se přesouváme do chaty na svačinu - rohlík s paštikou a okurkou. Po svačině pokračuje soutěžení týmů ve znalostních disciplínách, abychom si zopakovali, co umíme. Opakujeme zvířata, zdravovědu i uzly a vše je proloženo sportovními a dovednostními úkoly. Dokonce přichází i 2 úkoly pro dospěláky, aby se děti pobavily a dospěláci nenudili. Mezi klukama vyhrává Petr a mezi holkama Bára Vok., pak už je čas připravit konečně večeři, na což se děti moc těší. Za chvilku už to všude voní palačinkami a netrvá to dlouho a děti už se ládují. Nechybí jahody, broskve, borůvky, nutela ani šlehačka. Po chutné večeři je na programu tancování a společenské hry. Jako večerní program je připraveno promítání fotek z táborů, na které se všichni těší. K tomu nesmí chybět popcorn. Myslím, že všichni si fotky užíváme a těšíme se z nich i z videí, které Petr pouští. Jsme zase chvilku zpátky na táborech. Pak už nás čeká spánek. V noci musí odjet Viky, jelikož zvrací a zřejmě chytla střevní virózu. Ráno snídáme zbylé palačinky, bylo jich opravdu mraky-díky Dáše a Davidovi, a pak už nás čeká jen úklid a balení. Děti ještě chvíli hrají hry venku a pak po 11h začínáme postupně odjíždět. Bylo to moc fajn.

Naše 64. schůzka - 24.2.2022 - Uzly

Po jarních prázdninách je tu opět další z našich schůzek, tentokrát na téma uzly. Scházíme se v těchto počtech, mravenci: Máťa, Stázinka, Pepík a Julinka, veverky: Barča, Ella, Kačenka a Štěpánka, lišáci: Vašek, František a Rostík. Venku je nádherně, svítí sluníčko a je příjemně teplo, úplné jaro. Vyrážíme proto ven, jdeme na kameňák a tam si říkáme o uzlech, jak uchovávat provazy, jak vážeme jednotlivé uzly a na co je používáme. Začínáme liščí smyčkou, to je podle mě ten nejjednodušší uzel. Všechny děti, teda až na Pepíka :) , zvládají uvázat uzel bez sebevětších problémů. Pak zkoušíme ještě dračí smyčku a pohádku o drakovi a princezně a vše zakončujeme rybářskou spojkou pro nás tzv. "autíčky". Poté si zahrajeme na schovku a také honičku, kdy si navzájem bereme ocásky. Dětem se vůbec nechce zpátky, ale bohužel čas už se nachýlil a schůzka končí. Tentokrát se uvidíme už zítra, kdy začíná víkendová výprava na Ježkovec.

 

Naše 63. schůzka - 10.2.2022 - Sázení semínek

Máme tu další schůzku a naštěstí se nás tentokrát sešlo více než minule. Mravenci: Julinka, Stázinka, Julinka a Matěj, Lišáci: Rostík, Vašík a František, Veverky: Barča, Ella, Kačenka, Štěpánka, Natálka, Anetka a Amálka. A protože bylo dnes hezké počasí, dalo by se říct, že téměř jarní, tak jsme opět vyrazili ven. Děti si s sebou na schůzku donesly různé dobroty pro zvířátka, a proto jsme vyrazili na kameňák ke krmelci, kde jsme zvířátkům dobroty dali. Řekli jsme si taky, co zvířátkům dávat můžeme a co ne, a taky proč. V boudě jsme si ukázali obrovské vosí hnízdo, a taky si děti mohly prohlédnout, jak vypadá uvnitř. Pak děti poprosily, zda nemůžou chvíli stavět domečky a já jsem souhlasila. Protože jsme ale měli ještě program i v klubovně, za 15 minut jsme šli zase zpět. V klubovně si děti rozebraly květináčky a semínka, kdy největší boj byl o semínka melounu, papriky a rajčata zase tak moc na odbit nešla. Na stole se rozdělal pytel s hlínou a mohlo se začít sázet. Děti si připravené a zasázené květináčky donesly domů a já jsem strašně zvědavá, komu ze semínek vyrostou rostlinky a ještě víc zvědavá, zda někomu v létě začnou rostlinky i plodit. 

 Naše 62. schůzka - 3.2.2022 - Palačinky

Je tu další schůzka a děti si minule vybraly, že by rády vyráběly na schůzce něco k jídlu. Proč ne, řekla jsem si a naplánovala přípravu palačinek. Bohužel, zase se nám do programu neplánovaně vložil koronavirus a tak se začaly postupně téměř všechny děti odhlašovat. Nakonec nás zbývala jen hrstka, a proto jsem se rozhodla, že tentokrát uděláme schůzku u mne doma v Krahulčí, není potřeba tu totiž 2 h před schůzkou topit, aby zde bylo teplo. Sraz byl proto v 16h v Krahulčí. Sešli jsme se opravdu ve skromných počtech, mravenci: Julinka a Jéňa, lišáci: Rostík a Míša a veverky: Ella a Bára. Nejprve si vlčci trošku pohráli s legem, není divu, lego běžně na schůzce nemáme. Mezi tím jsem společně s Ondrou připravili těsto na palačinky a mohla začít samotná výroba. Byla to taková malá manufaktura. Někteří připravovali palačinky, jiní mazali a Julinka všem nakrájela jahody. Pak už nezbývalo nic jiného, než palačinky sníst :) Vypadalo to úžasně a určitě to i skvěle chutnalo. Pak si ještě všichni pohráli a schůzka mohla skončit, snad se příště sejdeme ve větších počtech.

 

Naše 61. schůzka - 27.1.2022 - Sáňkování

Poslední lednovou schůzku jsme naplánovali ven, je krásná zima a tak je potřeba užít si trošku těch sněhových radovánek. Sešli jsme se u úřadu, ale přesunuli jsme se na kopec za ves, tam kde na jaře pálíme čarodějnice. Je to vskutku obrovský kopec. Sešli jsme se v těchto počtech, mravenci: Pepík, Julinka, Stázinka a Matěj, lišáci: Rostík, František a Vašík, veverky: Barča, Ellinka, Kačenka, Amálka a Anetka. Někteří měli boby, někteří zase lopaty, ale na své si přišli úplně všichni. Jen já jsem byla chvílemi trošku ve stresu, protože to všem jezdilo hodně rychle a ani karamboly na sebe nenechaly dlouho čekat. Jen jsem doufala, že zdravovědu z minula nebudeme muset použít v praxi. Nejbláznivější a nejrychlejší jízdu předvedl Matěj na svých bobech s volantem, kdy projel až mezi domy k penzionu. Naštěstí to byla jedna jízda a pak už to bylo zase přiměřeně rychle. :) Nakonec jsme na místě vydrželi téměř celou schůzku a to i přes to, že začalo drobně mrholit a sněžit. Na úřad jsme se přesunuli až za tmy a kdyby to bylo na dětech, jezdíme ještě teď.

 

 

Naše 60. schůzka - 20.1.2022 - Zdravověda

Dnes jsme se opět věnovali zdravovědě, protože jsme minule určitě nestihli všechno. Sešli jsme se v následujících počtech, mravenci: Julinka, Anežka, Rozárka a Stázinka, lišáci: Rostík, František, Vašík a Tobík, veverky: Barča, Ellinka a Barča. Začali jsme malým opakováním z minula a musím říct, že děti vše hravě a úplně s přehledem zvládly a zapamatovaly si. Vždy mě to strašně potěší a dodá energii do dalších schůzek. Někteří dokonce doma "školily" rodiče v první pomoci. Pak už jsme se začali bavit o zlomeninách, podvrknutí, naštípnutí a všelijakých dalších úrazech končetin. Pak jsme si popsali a rozdělili obvazy a řekli si k čemu jednotlivé obvazy slouží. A abychom si jenom nepovídali, vzala jsem trojcípí šátek a ukázala dětem, na co všechno je užitečný. Nejen že se může u úrazů ruky použít jako závěs, ale můžeme díky němu svázat nohy k sobě při úrazech nohou, může sloužit jako hodně provizorní obvaz, dá se z něj udělat tzv. "pacička" i věneček při otevřených zlomeninách či cizích tělesech v dlani. Děti samosebou napadlo i použití ve slunečném počasí jako pokrývka hlavy nebo jako rozlišovací znamení týmů. Pak už děti s šátkem pracovali sami, a šlo jim to moc hezky. Další na programu byly obvazovací techniky - rukou, prstů, nohou i hlavy a taky práce s dlahami. I tohle šlo dětem skvěle a tak jsem vyhlásila soutěž o nejlepší ofačování mumie. Jako mumie byl zvolen Tobík a všichni se snažili ho zafačovat, co nejlíp to šlo. Jak se jim to povedlo, to se podívejte na fotky, ale můžu prozradit, že mumie to byla parádní! V závěru schůzky jsme si ještě ukázaly jak se vyrábí sádrová dlaha, kdy jako model šla Julinka. Pak už jen všechno zopakovat, dát pokyny k další schůzce, rozloučit se a opět domů. 

 

Naše 59. schůzka - 13.1.2022 - Zdravověda


Dnešní schůzku budeme věnovat zdravovědě a první pomoci. Jednu schůzku na toto téma jsme již na podzim měli, tak na něj můžeme navázat. Sešli jsme se v těchto počtech, mravenci: Julinka, Máťa, Stázinka a Rozárka, veverky: Bára, Ella, Nikolka, Amálka, Anetka, Barča, Štěpánka a Kačenka, lišáci: Vašík, František a Rostík. Na začátku jsme si zopakovali, co je první pomoc a v čem je důležitá, taky jsme si zopakovali všechna důležitá čísla. Potom jsme se podívali, že do mobilního telefonu si můžeme nainstalovat aplikaci záchranka, která je velice prospěšná. A protože, abychom mohli dobře poskytnout první pomoc, je důležité ji umět přivolat, začali jsme povídáním o tom, jak přivolat záchranku, co je důležité a proč. A že takový hovor může situaci hodně prospěti či ji hodně zkomplikovat jsme si ukázali na nahrávkách přímo z linky 155. Děti správně poznaly, kdy zúčastnění dělali věci dobře, a kde naopak jednali úplně špatně. Pak jsme si začali povídat o bezvědomí a resuscitaci, je pravda, že je to na začátek takové složitější, ale je to věc, se kterou se můžeme všichni setkat, a takový záklon hlavy, může někomu opravdu pomoci. Krom výkladu jsme si pustili i video z ukázkou a taky jsme si to celé mohli vyzkoušet přímo v klubovně, protože Bára s sebou měla resuscitační figuríny. Dospělou figurínu jsme pracovně nazvali Karel a já jsem dětem ukázala, jak se vše správně provádí, i jsme si řekli, že rytmus je stejný, jako písnička rolničky, rolničky, kterou si děti hned začaly prozpěvovat. Pak už přišlo na řadu dělat KPRku v akci a dětem to moc šlo, je pravda, že dospělou figurínu utáhnul správně jen Rostík a taky dospěláci (i ty jsme zapojili), ale malého Karla (figurínu miminka) zvládli správně resuscitovat i mravenečci, a jak jim to panečku šlo. V závěru jsem ještě zopakovalo to nejnutnější. Děti se chtěli podívat ještě na další videa k první pomoci a pak už byl čas se zase rozloučit. V první pomoci ale budeme pokračovat i příště. Musíme se pořádně učit, v červnu nás čeká výprava Záchranáři. 

 

 

Naše 58. schůzka - 6.1.2022 - zvířata


Konečně se můžeme zase sejít na schůzku! V prosinci naše vlčky ochromil koronavirus do té míry, že se v podstatě všechny naše schůzky musely zrušit. Děti i instruktoři byli buď pozitivní nebo v karanténě. Teď už je ale vše v pořádku a tak doufám, že se nám podobné opatření již vyhnou. Sešli jsme se v následujících počtech, mravenci: Julinka, Rozárka, Stázinka, Matěj a Pepík, lišáci: Rostík, Vašík a Fanda, veverky: Barča, Ella, Bára, Kačenka, Štěpánka, Nikolka, Amálka a Anetka. A protože jsme minule procvičovali zvířátka, navázala jsem na toto téma. Na začátku jsme zopakovali něco málo z minula a pak už pokračovali ve výkladu. Zvířátka kromě poznávání podle obrázku můžeme poznávat i pomocí různých jiných věcí - děti si vzpomněly, že můžeme poznávat zvířata podle zvuků. To bylo v přeplněné klubovně téměř nemožné, ale když děti byly chviličku potichu, mohli jsme si to pomocí knížky se zvuky zvířat vyzkoušet. Dalším poznáváním, bylo poznávání podle stop, které děti ovládají naprostě skvěle. Povídali jsme si také o poznávání zvířátek podle stop v přírodě, kdy jsem dětem řekla co v přírodě vidí, a ony hádaly zvíře - např. na louce vyrostl hliněný kopeček....děti správně uhodly, že jde o krtka. A protože ve vlčkách máme i krabici, která je plná kožešin zvířátek a taky paroží, zubů, pláství i ulit, mohly se děti podívat a taky poznávat zvířata podle toho, co jsme si ukazovali. A šlo jim to moc dobře. V závěru schůzky jsme si ukázali ještě peří a všichni naši vlčkové obdrželi jedno paví pero,které pro nás zajistila Ivča z Brna. Děti se mohly rozhodnout, zda si paví pero zalaminují či nikoliv. A protože jsme dostali od Lenky i kalendář se zvířaty, děti si obrázky vystříhaly a buď si je mohly zalaminovat, nebo doma použít na výrobu vlastního listu do encyklopedie. Schůzka utekla jako voda a už se můžeme těšit na příště, kdy nás bude čekat první pomoc.

 

18.12.2021 - Jednodenní vánoční výprava (Stáňa)


V prosinci nás ještě čekala poslední výprava v tomto kalendářním roce. Na starost ji měla Stáňa a myslím, že si připravila moc hezkou výpravu. Sraz byl o půl 10 v obci Kostelec a tak se musely obě naše skupiny na místo přesunout vlakem. Vlčci z Olší jeli vlakem z Telče a jihlavští vlčci vyrazili z Jihlavy. Sotva děti nasedly do vlaku už měly někteří potřebu svačit a pít, řekla bych, že ve vlaku asi nejlíp chutná. Vystupujeme v Kostelci a přesouváme se k místnímu obchodu, kde jihlaváci čekají na ostatní. Konečně v 9.30 hod. jsme všichni na místě a kromě nás všech tu jsou i Stáni kamarádi Tomáš a Filip, oba dva s dětmi a jedním loveckým psem. Tomáš je myslivec a Filip mu bude dělat asistenta. Jihlavští vlčci všem ukazují, jak se umí krásně pomocí čísel spočítat. Pak už vyrážíme na cestu vzhůru do kopce, mimo obec, pěkně do přírody. Po cestě do kopce si musíme dělat přestávky, protože hlavně pro kočárky je to velice náročná cesta. Myslivec Tomáš nás na zastávkách učí, jak se chovat v lese, co můžeme zvířátkům nosit za dobroty, k čemu slouží posedy i krmelce a taky jak se chovat, pokud v lese najdeme mládě. A protože jsou Vánoce a taky proto, že každý v batohu nese nějakou tu dobrotu pro zvířátka, zastavujeme i u krmelce, kde zvířátkům doboty necháváme. Sešlo se tu toho plno, kaštany, jablka, kedlubny, mrkve, zrní i slunečnicová semínka. To budou mít letos zvířátka bohatého Ježíška :) Tomáš nás dále upozorňuje na to, že je nejlepší jídlo jen tak položit do krmelce či na zem, nesmíme ho věšet na žádné provázky, protože by pak provázky mohly zvířátkům ublížit. Vyvarovat se máme také suchému pečivu, to většinou venku navlhne nebo zplesniví a je tudíž pro zvířátka taky nebezpečné. Po krátké pauze pokračujeme kolem rybníků do lesa, kde zůstáváme. Je potřeba připravit oheň a tak děti z lesa, jak mravenečci nosí kameny i dřevo. Netrvá to dlouho a už hoří oheň. Vyndaváme kotlík a trojnožku a Stáňa se začíná shánět po vodě, pohužel došlo asi k nějaké komunikační chybě, a tak máme vody míň než bychom potřebovali. Jsme ale vynalézavý a tak použijeme vodu, co si neseme na pití, co z toho, že je trošku ochucená citronem či šťávou....krom 2 instruktorek, to stejně nikdo nepoznal. Dáváme vařit polívku z pytlíku, která všem přišla moc k chuti. Nezbyla ani kapka. Děti hned čas využívají pro hru nebo stavění domečků a nikomu se ani nechce zpátky. Poté, co místo uklidíme, vyrážíme zpět do Kostelce. A protože cesta vede hlavně z kopce, jsme zpátky o poznání rychleji. Protože máme čas, krátíme si ho svačením, povídáním a hraním v čekárně na nádraží. Na rozloučenou dostaneme bonbóny přátelství a vlakem odjíždíme každá skupina na jinou stranu. Moc jsme si to užili.

 

  

 

Naše 57. schůzka - 25.11.2021 - (Zvířata)

Je tu poslední schůzka v měsíci listopadu a my se scházíme v těchto počtech, mravenci: Julinka, Stázinka, Matěj, Pepík a taky nový člen Honzík Binek, lišáci: Rostík, Tobík, Vašík, František a Míša, veverky: Barča, Ella, Štěpánka, Anetka a Amálka. Tentokrát máme na programu povídání si o zvířatech , a protože i v Jihlavě mají stejné téma, nemůžeme zvířátka poznávat podle parohů a kůže, ale volíme trošku jiné povídání si. Rozdělujeme si zvířata do skupin na savce, ptáky, obojživelníky, plazi, ryby a hmyz. U každého druhu si říkáme, jaké jsou hlavní poznávací znaky a taky se snažíme vyjmenovat co nejvíce zástupců. A opět mě děti překvapují, kolik toho ví. Pak hrajeme hru, kdy si já a i ostatní dospěláci myslí zvíře a snaží se ho pomocí nápověd přiblížit ostatním a děti hádají, co je to za zvíře. Velice dobře to šlo Ellince a úplně nejvíc asi Matějovi :) Poté si ještě zahrajeme hru multitrio les, kde děti sbírají na své archy kartičky s obrázky zvířat i rostlin. A aby nám to šlo lépe, jsme rozděleni do 2 skupin, jedna pracuje se mnou a druhá s Ondrou. V závěru schůzky si děti ještě přály malovat obrázky zvířátek a tak vyhlašujeme soutěž o nejhezčí obrázek. Dana nám ještě donesla moc dobré koblížky a taky chleba s pomazánkou a tak dneska nikdo nemá hlad a všichni si přišli na své. V úplněm závěru mě dospěláci a děti překvapují a přejí mi k včerejčím narozeninám, dostávám krásné dárky a o dobrůtky v podobě ořechů v čokoládě se hned rozděluji :) Všichni mě moc potěšili a já se už nemůžu dočkat další schůzky.

 

 

 Naše 56. schůzka - 18.11.2021 - (Šifry, morseovka)

Listopad máme v polovině a naše schůzky naštěstí stále pokračují, bohužel, v dalších týdnech to nevidím moc růžově. Tento týden nás čekalo téma morseovka a šifry, pro někoho to bylo opakování, pro někoho to bylo téma úplně nové. Sešli jsme se opět v nemocí oslabené sestavě, mravenci: Julinka, Pepík, Máťa a Stázinka, lišáci: Vašík, Fanda, Rostík a Míša, veverky: Barča, Ellinka, Amálka a Anetka. Bylo nás poměrně málo, ale na tohle téma možná i dobře. Začínáme povídáním, co to takové šifry jsou a na co je můžeme použít, a kde se s nimi potkat. Pak začínáme morseovkou, protože pro děti je nejbližší. Je super, že kromě tří dětí už všichni umí číst. Opakujeme co je krátká a dlouhá slabika a jak se slabikuje. Pak už děti vzpomínaly na nejrůznější písmena a jejich překlad do morseovky, šlo jim to skvěle, a pokud nevěděly, tak jsem ji pomocné slovo řekla, a oni zkoušely vymyslet, jak budou tečky a čárky. Pak jsme si ještě ukázali, že morseovka jde napsat xxx dalšími způsoby než pomocí teček a čárek, a že kromě psané formy může být i vysílaná pomocí baterky, vlajek...či pomocí zvuku. Pak už jsme se přesunuli ke klasické šifře. Všichni měli za úkol na papír si napsat svoje jméno např. VAŠEK a toto napsat v morseovce. Potom ho napsaly děti ještě odzadu KEŠAV....to bylo legrace, připadala jsem si jako v nějaké cizí zemi se spoustou zajímavých jmen...např. Aráb, Alle, Lachim... Dalším úkolem bylo zašifrovat pomocí šifry objedno....vždy napíšeme jedno písmeno dobře, druhé jakékoliv, třetí dobře....např. JULINKA.... JSUVLEIDNSKZA...to už na papíře vypadá jako holý nesmysl. Chudák František....tomu málem nestačil ani papír...jak dlouhé má jméno. Závěr schůzky už patřil tajným zprávám, to jsou takové, které na papíře nejsou vidět. Děti si správně vzpomněly, že už jsme se učily psát tajnou zprávu pomocí citrónové šťávy, kterou když zahřejeme nad svíčkou či na kamnech, vyjeví se. Dnes jsme k tomu přidaly další 2 způsoby tajné zprávy - 1) psaní mlékem a 2) zpráva napsaná bílou voskovkou. Mléko se odhaluje stejně jak citrónová šťáva nad plamenem, voskovka naopak tak, že zprávu přemalujeme barvou, my použili vodové barvy. A děti si samosebou vše vyzkoušely. To bylo na úřadě najednou tajných zpráv, jak citrónovou šťávou, tak mlékem...které jsem díky žehličce hned pomohla odhalit, tak i voskovkami, které si děti dokázaly odhalit samy. Ani jsme se nenadáli a byl tu konec schůzky. Tak zase příště se budu těšit.