Back to Top

Oddíl Vlčci

Kronika Jihlava

 

Brigáda na Řídelově - 1.4.2023 - sázení stromků

Je tu 1.duben a tak na tento aprílový den připadá brigáda. Jelikož na Řídelově máme v bezplatném pronájmu boudu a kus lesa, od pana Podzimka, je nutné tu taky trošku pomoc. A jelikož je les po kůrovci částečně vykácený, netýká se pomoc ničeho jiného než výsadby nových stromků. Počasí je doslova aprílové, a tak celý pátek proprší a někteří uvažují, že se brigáda zruší. Nakonec čekáme na sobotu a doslova se modlíme za lepší počasí. Evidentě se naše snaha vyplatila a i přes to, že se v sobotu ráno budíme do zataženého dne, kdy trošku mrholí, než dorazíme s Ivou na Řídelov, začíná se obloha protrhávat. Potkáváme se zde s Petrem a radujeme se nad hezkým počasím. Rychle připravujeme všechny věci, Petr roztápí kamna a dává vařit vodu na čaj. Před 8h se k nám přidává Pája s manželem Zbyňkem a jdou se mnou a Ivou vyměřovat mýtinu k zasázení. Petr naopak vyráží k obecnímu úřadu, kde je sraz ostatních. Za nedlouho nás doplňují Kuba s tatínkem Petrem, Eliška s Kubou a maminkou Luckou, Ellinka s Maxíkem a mamkou Zuzkou a jejich tři kamarádi. Doráží i Dáša s Miškou a Tomáškem a v patách jim je Rampa i Jiřík, Tomášek a jejich mamka. Na nic nečekáme a pouštíme se do práce, kopeme díry, sázíme stromky a ke spokojenosti všech také kontrolujeme, zda stromky v zemi drží :) Práce nám jde hezky od ruky, takže Petr si nakonec bere několik dětí a jde zpracovat spadlý strom a taky několik soušek v okolí boudy. Před polednem se k nám ještě přidává Kačenka a tatínek. K obědu si opékáme buřty a klobásy, které na celou akci zajistila maminka Honzíka - Maruška. Jsou výborné, a tak si někteří ještě přidáváme. Před 13 h máme hotovo a tak společně posedíme u ohně, tedy my dospěláci posedíme, děti běhají plné elánu po lese. Musím říct, že počasí nám tentokrát vyšlo úplně na jedničku, a jsem ráda, že deštivá předpověď vůbec nevyšla. Po 14 h začínáme sklízet věci a postupně se loučit. Já, Iva a Petr však ještě pokračujeme do Kostelce, kde pořízujeme tyče na týpý. Vše balíme kolem 17 h a vracíme se do Krahulčí, kde navečer proběhne táborová rada.

 

Schůzka 30.3.2023 - Morseova abeceda

Sešli se: Doplním  Instruktor: Petr, Terka

Počasí nám nepřeje a opět je venku sychravo a prší, venkovní výprava se tedy ruší. Přesto se schůzka povedla a natrénovali jsme důležitou dovednost. Morseova abeceda je pro nás při hrách a plnění úkolů důležitá nejen na výpravách, ale také na táboře. Všechny děti, které umí číst a psát si tuto schůzku vyzkoušely překlad ale také psaní vzkazu. na závěr schůzky proběhly hry u stolu na postřeh a rychlou reakci.

 

Schůzka 23.3.2023 - Slunečno, Park

Sešli se: Doplním  Instruktor: Petr, Terka

Konečně se nnám udělalo krásné počasí a děti jednohlasně odhlasovali venkovní schůzku. Šli jsme tedy do parku, natrénovali jsme nástup, "rychlé seřazení" a reakci na signály. V parku jsme zahráli míčové hry a vyzkoušeli týmového ducha. Bohužel nám chybí fotodokumentace. 

Schůzka 23.3.2023 - Tvoření

Sešli se: Doplním  Instruktor: Stáňa, Terka

Doplní Stáňa

 

 

Maškarní výprava na Ježkovec - 10. - 12.2.2023 (Ivča K.)

Je tu první víkendová výprava v tomto roce a už se nikdo nemůže dočkat. Po roce opět vyrážíme na srub Ježkovec, který nám i letos bezplatně zapůjčil pan Kovář. První na místo přijíždí vedoucí výpravy Ivča s Dominikem a Kubou a Bára s Barčou a Ellinkou. Všichni společnými silami chystají ležení i vybalují věci, které budou pro zdárný chod výpravy nezbytné. Trošku mám pocit, že sem jedeme na měsíc, když vidím všechny ty krabice. Postupně se k nám přidávají další a další a další děti, až je na Ivče trošku vidět nervozita, aby se všem výprava líbila. Po nutném vybalení věcí a uložení všech účastníků se scházíme k večeři. Po večeři nám Ivča vypráví o masopustu a všech tradicích a zvyklostech, které se k němu váží. Pak už po družinách - tentokrát rysové, kamzíci, veverky, bobři a lišky (holky od bobrů) plníme první úkol a to je vyluštění křížovky. Všem se to nakonec podařilo a přichází na řadu stezka odvahy, anebo cesta za medvědem. Kdo chce, může se přihlásit, a protože je tu hodně nových účastníků, povolujeme i dvojice či trojice. Stezku všem zpestřila Emička a myslím, že někteří na to hned tak nezapomenou. Všichni ale setkání s medvědem přežili ve zdraví a stezka byla úspěšná. Pak následuje několik kolektivních her, než zaženeme děti do spacáčků. Instruktoři pokračují radou a společenskou hrou kufr, kdy některé obrázky, pantomima či popis....zůstanou legendární. Ráno děti vstávají jak jinak než brzy. Proto s nedočkavci chystáme snídani, chleba s máslem a marmeládou. Po snídani je na programu procházka a tak vyrážíme ven. Cestu si zpestříme bojovkou, kdy musíme dvěma medvědům ukrást jejich koblihy (tenisáky), k velkému překvapení pak měníme tenisáky za opravdové koblihy-donuty a přesnídávku. Před obědem se vracíme zpět. Celý unavení a vyzmrzaní uvítáme oběd a polední klid. Pak už tu je příprava karnevalu a výběr naší vlčkovské vlajky. Poté co všichni přítomní odhlasují už nás vítá Ivča co by hippies a Barča co by pirát. Zahajují karneval a dávají pokyn k převlečení se do kostýmů. Všem to moc sluší a je zde neuvěřitelná směsice postav a zvířat. Začínáme tančit a také soutěžit, kdy se vším pomáhá i Stáňa a jako super vložku vystoupil Petr a Filip v boxerském zápasu. Následuje svačina formou švédských stolů, kdy součástí jsou i zabíjačkové pochoutky. Poté, co jsme se dostatečně posilnili pokračujeme v soutěžích i tanci. Celý karneval vrcholí dlouho očekávanou tombolou, kdy nakonec nikdo nepřijde zkrátka. Všichni jsou spokojení a my jsme za to moc rády. Večer už je v poklidném duchu stolních her, a jelikož jsme vstávali vskutku brzo, již o půl 9 jdeme na kutě. Neděle se nese tradičně v duchu balení a úklidu. Výprava byla super a těšíme na další!

 

Schůzka 9.2.2023 - Příprava karnevalu

Sešli se: Doplním  Instruktor: Petr

Ke správnému karnevalu patří také tancování, nacvičovali jsme společný tanec starších i mladších dětí a připravovaly karnevalové masky.

 

Schůzka 2.2.2023 - Zdravotník 2/2

Sešli se: Doplním  Instruktor: Petr, Stáňa

Opakování první pomoci, tentokrát mluvily hlavně děti a pamatují si toho opravdu hodně. Myslím, že někteří by hravě strčily do kapsy i dospělého. Hodně jsme probírali rány s krvácením a na ty jsme si připravily také modelové případy s těstem a umělou krví. Nepovedlo se nám to tak jako holkám na srubu, ale na první pokus to bylo super! Klaun také přišel děti pozvat na blížící se výpravu, která bude na téma karneval. :-) Klaun přesvědčil i některé děti, které původně jet neměly.

 

 

 

 

Schůzka 19.1.2023 - Zdravotník 1/2

Sešli se: Doplním  Instruktor: Petr, Stáňa

Schůzka nabitá informacemi. O víkendu jsem úspěšně splnil kurz zdravotníka zotavovacích akcí, který mě zaměstnával oba minulé víkendy. Informace jsem proto chtěl předat dál a zábavnou formou se to myslím povedlo. Přišla i Stáňa a Julča, která v nemocnici sádruje a různě vypomáhá. Děti si mohly vyzkoušet první pomoc při krvácení, bezvědomí a při spoustě dalších úrazů. Z Olší jsme si také vypůjčily anduly, takže byla možnost i vyzkoušet nepřímou srdeční masáž, tuto možnost využili i někteří rodiče. Na závěr Julča udělala všem dětem na ruku sádru.

 

Schůzka 19.1.2023 - Deskové hry, hry ke kterým stačí tužka, papír

Sešli se: Doplním  Instruktor: Petr 

Turnaj v piškvorkách, ale i další hry, ke kterým stačí opravdu málo, odpočinková schůzka.

 

 

 

Schůzka 12.1.2023 - Šifry, Zvířata, Tvorba

Sešli se: Doplním  Instruktor: Petr 

Ukázali jsme si jak vypadají různé druhy šifrování zpráv, (pro mladší děti méně zajímavé téma) Starší nyní umí zašifrovat předávaný vzkaz i jinak než morseovou abecedou. Zopakovali jsme zvířata v lese a jejich stopy, děti se už těší až je budou moci poznávat v lese například na výpravě. Část schůzky věnujeme tak jako pokaždé hře, veliký úspěch u mladších i starších měla hra Cink, kde i kupodivu starší děti sváděly tvrdé boje a potrénovaly svůj postřeh.

 

 

Schůzka 5.1.2023 - Kartograf

Sešli se: Sam, Kuba, Pepík, Šimon, Petr, Jirka, Tomášek, Ema, Kuba, Ela, Max, Pepa K., Šíma  Instruktor: Petr 

Pro některé opakování, pro zbytek nové informace. Děti si vyzkoušely určení světových stran na mapách, nastavení různých azimutů na buzole a zároveň také prošly různé typy map. K dispozici měly mapu Jihlavy, Vysočiny, ČR a turistickou mapu Telčska, kam nejčastěji jezdíme. Pokrok u dětí, které tato disciplína baví byl znát a udělaly mi opravdu radost. Dobrovolníci poté vyzkoušeli nakreslení vlastního plánku, nejlepší plánek měla Ellča. 

 

Vánoční jednodenní výprava - 17.12.2022 - Stáňa

I letošní vánoční jednodenní výpravu si vzala na starosti Stáňa. A i tentokrát jsme na ni obě skupinky - jako Olší, tak Jihlava, vyrazily vlakem. Našim cílem byla vesnice Přímělkov, která je kousek od vesnice Luka nad Jihlavou. Cestu vlakem jsme si užili a hlavně děti z Olší měly spoustu času pustit se po cestě do dobrot, co jim maminky nachystaly. V Přímělkově si celou skupinu vzala na povel Stáňa vedla nás neomylně k nedalekému hradu Rokštejn. Po cestě nám vyprávěla pověst o místní princezně, která našla zalíbení ve vánočních stromcích a světýlkách. Tato princezna však byla zakleta v bílou paní a vysvobodit jí může pouze dobrý skutek. Naše děti se rozhodly princeznu vysvobodit, najít jí stromeček a tento ozdobit. Hlavním hledačem stromečku byl v "kuličkovém" hlasování zvolen Petr a děti mu pomohly vydřepovat a vyskákat 4 nápovědy - hrad, okolo, vlevo a čelo. Netrvalo to dlouho a stromeček byl nalezen a děti začaly se zdobením, někdo použil ozdoby vyrobené doma, někteří ozdoby, co vyrobili na schůzce. Po nazdobení stromečku jsme zazpívali několik koled. Během našeho zpěvu se na vyvýšeném místě zjevila bílá paní a nechala nám na zemi balíček. V něm si každý vylosoval barevnou šňůrku na krk.  A protože bylo mrazivo a zima, vypravili jsme se zpět do Přímělkova. Zde jsme navštívili místní nově-vznikající kavárnu, kde jsme dostali teplý čaj a polévku. Děti si po jídle mohly zakoupit domácí koláče či jiné pochutiny a byl zde pro ně připraven i tvořící koutek. Posilněni a s plno výrobky jsme se odebrali na vlak a zase zpět směr Jihlava a taky směr Telč. Bylo to moc fajn.

 

Schůzka 15.12.2022 - Bodování

Sešli se: Sam, Kuba, Pepík, Šimon, Petr, Jirka, Tomášek, Ema, Kuba, Ela, Max  Instruktor: Petr a Terka

Poslední schůzka v kalendářním roce 2022. Na schůzku nám přišla pomoci s výrobou vánočních ozdob na stromeček Terka. Od Stáni jsme dostali nařezaná dřevěná kola, ze kterých děti vyrobily krásné ozdoby. Ty využijeme hned na následující výpravě, kde se bude zdobit stromeček pro Bílou paní. Vyhodnotili jsme také bodování za posledního půl roku. Z holek získala nejvíc bodů Ellinka, z kluků Jirka. Oba dostali za jejich výkony knížku z táborového prostředí. 

 

 

 

Schůzka 1.12.2022 - Tvoření

Sešli se: Nelča, Samík,, Kuba, Pepík, Elča, Jirka, Pepa K., Šimon, Max, Dan a Kristýnka Instruktor: Petr a Stáňa

Dnešní schůzka se nesla v kreativním duchu. Kdo nestihl dodělával čerty z minulé schůzky. Společně jsme vyzkoušeli ubrouskovou metodu na sklenice, některé se skutečně povedly, některé už méně. :-) 

 

 

Výprava 30.9.-2.10.2022 -Řídelov

Sešli se:  Anička, Kuba, Pepa, Emička, Dan, Jirka, Tomášek, Ella, Max, Kristýnka, Domča, Kuba K. Instruktor: Petr, Oříšek, Natálka

Větší část družiny měla sraz v Jihlavě u klubovny v 16:00, kde jsme naložily zbytek vybavení do dodávky (Řídelov není úplně vybavená bouda a vzhledem k chybějícímu vodnímu zdroji je dodávka opravdu užitečná). Po kontrole vybavení jsme vyrazili směr Řídelov, kde nás doplnila Emma, Kristýnka a Dan. Vyrazili jsme malou oklikou na naši základnu, kde nás čekalo malé překvapení. Bouda byla v pořádku, ale na kadiboudě se objevilo hnízdo sršňů a to pořádné. Volali jsme tedy hasiče, kteří vzhledem k tomu, že se jednalo o dětskou výpravu byli ochotni přijet. Likvidace trvala cca na dvě hodinky. Mezitím si děti mohly prohlédnout hasičský vůz, odkud mají také každý fotku za volantem. Začínalo se stmívat, proto jsme přesunuli všechny věci do naší boudy a připravili rychlou večeři. (Pečivo, smetanito, šunka, sýr). Ráno už začínalo o poznání klidněji, za pěkného slunečného počasí. K snídaní byly domácí bábovičky s kakaem. V průběhu rána dorazila také Natálka. Dopolední program byl vyhlášen jako bojová hra o zlatou lžíci. Kupodivu dětem vydržel celé dopoledne a chtěly ho dohrávat i odpoledne. Připravili a prosekali jsme také prostor okolo ohniště, které bylo celé zarostlé. K obědu byl již tradičně buřtguláš, který si děti vyžádaly předem. Tentokrát ale byl i předem nachystán, takže parádně odleželý. Po poledním klidu jsme stihli nařezat a připravit také dřevo na tábor do Hanbince si děti připravily terče na střelbu ze vzduchovky, a menší děti v lese stavěly domky z přírodních materiálů. Než jsme stihli všichni odstřílet, přibehla Ivča s informací, že za cca 10 minut prší. Vše jsme schovali do boudy a terasu se nám podařilo také zaplachtovat a tak vytvořit prostor k popřání našemu oslavenci Pepovi a malé hostině. Z večerního táboráku nebylo bohužel nic, do poslední chvíle jsme věřili, ale počasí nedovolilo. Povídaly se příběhy a pohádky. K večeru přijela ještě Stáňa s Milanem služebním transporterem na krátku návštěvu.  Neděle už je balící den, úklid okolí základny a samotné boudy zabere pár hodin, na závěr jsme si zahráli pár her na louce a pak už čekali na vyzvednutí dětí, které odjížděly přímo z Řídelova.

 

 

 

Schůzka 29.9.2022 - Nákupy a příprava na výpravu

Sešli se: Jirka, Tomášek, Dan, Kristýnka, Ella, Max, Pepík, Sam, Kuba, Pepa, Šimon, Teo, Tidy, Vikča, Anna Instruktor: Petr

 

Na začátku schůzky jsme prošli věci, které budeme potřebovat sebou. Ty, které mají děti mít do batohu zvládly levou zadní, ale pak přišlo na řadu vybavení a jídlo, které je potřeba naložit také, to už dalo dětem zabrat. Poté jsme šli společně na nákup do blízké prodejny Billa. Děti dostaly ve skupinkách za úkol co mají nakoupit a v prodejně se postupně vystřídaly. Děti nákupy moc bavily a vůbec nechtěly schůzku ukončit, proto jsme přišli o pár minut později. 

 

 

Schůzka 22.9.2022 - Tvoření

Instruktor: Ivča

Tvořivá schůzka s Ivčou, popis dodám, hned jak ho získám.

 

Schůzka 15.9.2022 - Anatomie lidského těla

Sešli se: Jirka, Tomášek, Dan, Kristýnka, Ella, Max, Pepík, Sam, Kuba, Pepa, Šimon, Teo, Tidy, Instruktor: Stáňa, Petr

Na začátku schůzky si děti prošly opět světové strany a v rychlosti co si zapamatovali z mapy. Schůzky se účastnila také Stáňa, která měla připravené téma anatomie lidského těla zábavnou formou. Děti prvně polepily svého instruktora od hlavy až k patě časti popisy částmi lidského těla, poté ve skupinkách připravovali samostatně co si zapamatovaly. Hra měla velký úspěch. Za odměnu baly hry podporující týmového ducha.

 

Schůzka 15.9.2022 - Mapa

Sešli se: Jirka, Tomášek, Dan, Kristýnka, Ella, Max, Pepík, Sam, Kuba, Pepa, Šimon, Teo, Tidy, Instruktor: Stáňa, Petr

Na začátku schůzky si děti prošly opět světové strany a v rychlosti co si zapamatovali z mapy. Schůzky se účastnila také Stáňa, která měla připravené téma anatomie lidského těla zábavnou formou. Děti prvně polepily svého instruktora od hlavy až k patě časti popisy částmi lidského těla, poté ve skupinkách připravovali samostatně co si zapamatovaly. Hra měla velký úspěch. Za odměnu baly hry podporující týmového ducha.

 

Schůzka 8.9.2022 - Mapa

Sešli se: Jirka, Tomášek, Dan, Kristýnka, Ella, Max, Pepík, Sam, Kuba z, Kuba, Pepa, Šimon, Teo, Tidy, Instruktor: Petr

Dnešní schůzka proběhla z důvodu špatného počasí celá uvnitř klubovny. Dnešní téma bylo seznámení dětí s mapou a buzolou. Připraveny tedy byly rozdělené stoly aby se děti mohly rozdělit do více skupin a každá dostala mapu a buzolu. Protože složení dětí je cca půl napůl skupinka okolo 5-6 let a druhá část okolo 8 a máme také hodně nováčků bylo nutné si na začátku říct co to vlastně mapa je, co na ní můžeme najít a ujasnit si světové strany. Poté si děti vyzkoušely jejich určení a naseverování mapy. Naučili a našli jsme se také prvních 5 základních mapových značek, na které byly připraveny pro každou skupinku karty a postupně budeme přidávat další. Odměnou za snahu byla oblíbená stolovaná a hry spojené s trénováním paměti. 

Fotku jsem nestihl :-) 

 

Schůzka 1.9.2022 - Seznamování

Sešli se: Pepík, Emmča, Anička, Alenka, Jirka, Tomášek, Terezka, Nelča, Ella, Max, Dan, Kika a noví členové: Kuba, Tidy, Teo, Sam Instruktor: Petr, Ivča

První schůzka v novém školním roce proběhla hned první zářijový den, když se děti začínaly pomalu trousit do klubovny byl jsem opravdu překvapený jejich počtem účast byla super. Při naší poslední schůzce před prázdninovou pauzou nám vyhořela v klubovně elektrika z důvodu zvýšené vlhkosti, proto v průběhu prázdnin probíhaly opravy a část zdi je odhalena aby měla možnost pořádně vyschnout. Na začátku schůzky proběhlo seznámení, kde nám děti řekly jak se měly o prázdninách, co se jim na Vlčkách líbilo v minulém roce a naopak jaká mají očekávání. A nejčastěji znělo a to dokonce i od kluků tvoření, zaujala také morseovka, bojové hry a střelba vzduchovkou. Protože je houbová sezóna v plném proudu byla část dnešní schůzky zaměřena právě na houby. Ivča z lesa přinesla čerstvé úlovky a následovala také hra zaměřená na spojování a znalost hub. Druhá část schůzky pro odlehčení proběhla v parku. Rychlá bojová hra a fotbal nikdy neuškodí ani neomrzí.