Back to Top

Oddíl Vlčci

Kronika Jihlava

Schůzka 2.6.2022 - Paměť

Sešli se: Pepík, Emmča, Anička, Alenka, Jirka, Tomášek, Ella, Max, Vikča, Dan, Kika Instruktor: Petr

Rozdělili jsme se na dva týmy holky a kluky, Děti si měly v krátkém čase zapamatovat co nejvíce věcí, které jsem jim poté schoval. Oba týmy byly velmi úspěšné a protože to děti bavilo nakonec si oba týmy navzájem věci měnily a připravovaly. Úspěšnější v této disciplíně byly holky.  Poté jsme přešli na zvuky zvířat, cca 15 zvířat všechny děti postupně poznaly a zkoušely si zamapatovat, poté oba týmy na střídačku vysílali své zástupce, tak aby se vystřídali všichni. Úspěšnější byli kluci se 4 body, holky zaostávaly ale pouze o bod.

 

  

Schůzka 26.5.2022 - Šipkovaná

Sešli se: Pepík, Emmča, Anička, Alenka, Jirka, Tomášek, Ella, Max, Vikča Instruktor: Petr

Letní den se těsně před schůzkou začal měnit a déšť se blížil velmi rychle. Přesto jsem se rozhodl, že půjdeme městskou šipkovanou, která byla pro děti připravená. Po městě děti nacházely vlčkovské pochodové značky a procházka končila na hradbách dopisem v morseovce. Tentokrát poprvé s maličkou pomocí bez převodové tabulky. Ellinka s Viktorkou už za chvilku budou schopné překládat samostatně, ale každý si nějaké písmenko vzpomněl. V dopise se děti dozvěděly, že v jejich okolí se v kamenné stěně skrývá kamenná tvář a dostaly za úkol ji najít. Chvilku to trvalo, protože hlava je malá a z části poničená. Poté se zrychleně přesunujeme do klubovny aby nás děšť nezachytil někde venku. (Děti mají mít na schůzce v batůžku pláštěnku, dodržujte to prosím!) V klubovně se objevily poschovávané žluté a červené ústřižky. dva týmy postupně všechny nalezly a následně sestavily nadpis a Znak Bobra na naši novou nástěnku. 

 

 

Olešský desetiboj - 21.5.2022

Na 21.5.2022 byl naplánován 2. Olešský desetiboj. Jsem ráda, že to konečně vyšlo, protože v posledních 2 letech byl již xxx krát zrušen kvůli pandemii kovidu. Naštěstí vyšlo i počasí, takže nakonec bylo ideální počasí na sportování. Kromě vlčků se mohly desetiboje zúčastnit i ostatní děti z Olší a okolí, a tak se to tu dětmi jenom hemžilo. Za vlčky soutěžili: Barča, Ellinka, Julinka, Míša B.,  Eliška, Vašík, Matěj, Tomášek, Natálka, Stázinka, František, Nelinka V., Rozárka K., Pepík a Filip. Hynek, Štěpánka a Kačenka bohužel na poslední chvíli omarodili. I instruktoři od vlčků nemohli chybět, a tak kromě mě tu moc pomáhali i Lenka, Jana, Dana, babi Andrea, Bára,  Áďa i Stáňa s Tinkou. Bez nich bychom to těžko zvládli. A nesmím zapomínat i na ostatní dospěláky, co se zapojili!!! I těm moc děkuji. Celkem na desetiboji soutěžilo 58 dětí a to v deseti disciplínách - vis, lehy/sedy, skok, hod do dálky, překážkový běh, dřepy, lukostřelba, hod na přesnost, sprint a dálkový běh. Výkony byly úžasné, kdy musím vyzvednout například dřepy za min., kdy rekord bylo neuvěřitelných 76 dřepů za 60s, což nechápu. Ale ani vlčci nezaháleli - Barča byla nejlepší ve visu a taky dřepů udělala neuvěřitelných 60, Ellinka jen o 2 méně, a společně s Filipem zvládli nejlépe lukostřelbu. František byl úžasný v hodu na přesnost. Stázinka skákala jako správná veverka a Míša B., Tomášek i Vašík předváděli skvělé výkony.  Všichni vlčci ukázali, že jim sport jde. Po odsoutěžení disciplín se hrál fotbal děti x dospělí, kdy nakonec děti vyhrály. Potom už následovalo předávání diplomů, medailí a cen, kdy na stupních vítězů nechyběli ani vlčci. V nejmenší kategorii Julinka obsadila 2.místo a Natálka 1. místo. Děti si poté užívaly zábavu, pila se limonáda, jedly se párky v rohlíku a děti neúnavně běhaly a běhaly a běhaly. Myslím, že jsme si krásně zasportovali a užili si to.

 

Schůzka 19.5.2022 - Noční obloha

Sešli se: Pepík, Emmča, Anička, Alenka, Jirka, Dan, Tomášek, Nellinka, Kika Instruktor: Petr

Bylo krásné počasí, proto jsme vzali křídy a vyrazily do parku. Nikdy jsme ještě nezkoušeli projít souhvězdí aby jsme na táboře po případě na výpravě nekoukali na noční oblohu a nevěděli co hledat. Prošli jsme cca 14 souhvězdí, které děti následně malovaly na chodník a znovu poznávaly. Souhvězdí nám moc nejdou, musíme potrénovat. Mnohem větší úspěch i znalosti měly i menší děti u druhé aktivity malování sluneční soustavy. Kdo chtěl každý přidal svou planetu. Poté už soustředění kleslo, proběhl tedy žížalový závod na dva týmy ve sbírání právě souhvězdí. Skoky do dálky a závod. Poté už nás únava a nedostatek pití zahnaly zpátky do klubovny.

 

Schůzka 13.5. - 15.5.2022 -Výprava na tajnou základnu

Sešli se: Anička, Jirka, Viktor, Max, Kika, Elča, Vikča, Max, Pepík, Tomášek, Dan, Martínek, Terezka, Kuba, Domča a příležitostně se za námi zastavila Kačka Instruktor: Petr, Oříšek, Veverka a Broskvička :-)

V pátek 13.5. jsme se setkali na parkovišti před obecním úřadem v Řídelově. Cíl byl jasný. Zjistit, kde se nachází tajná základna. Děti z mapy vyčetly, kterým směrem by tajná základna měla být, každý si vzal na záda batoh a vyrazilo se. Základna byla úspěšně objevena a děti se ubytovaly. Ihned po příjezdu byla vyhlášena bodovací soutěž, kdy děti v průběhu víkendu měly plnit nejrůznější úkoly, za které dostávaly body. Ještě odpoledne jsme si zahráli hry, děti pomohly vynosit polena dříví, která jsme rozmístili kolem ohně. Opekli jsme si buřty a pomalu se chystali na kutě. Ráno byla snídaně, kterou všichni pomáhali chystat – na výběr bylo pečivo, sýry, salám a spousta zeleniny. V průběhu dne se prakticky všichni účastníci výpravy snažili splnit bobříka mlčení. Dospělým se to všem povedlo, z dětí byla první úspěšnou Viktorka, poté se k ní přidal i Kryštof. Po snídani děti opět pomáhaly nosit dříví, hrály se hry, prošli jsme si okolí srubu. V průběhu dne si děti vymýšlely přezdívky, kterými je ostatní oslovovali. I dospělí nebyli ušetřeni – a tak vzniklo, že Stáni říkáme nyní Broskvička, Ivči z Jihlavy Veverka a Ivči z Brna Oříšek. Přezdívky se velmi uchytily a děti je s oblibou používaly. Dopoledne Petr vymyslel ještě soutěž o to, kdo nejrychleji udělá kolečko se Stáňou Broskvičkou přírodně ozdobenou posazenou na dvojkoláku. Byla to velká zábava. Odpoledne bylo ve znamení bojové hry, kdy jsme se všichni rozdělili na dva týmy, každý měl své vymezené území a v tomto území byly schovány barevné kartičky, tak aby byly vidět a úkolem druhého týmu bylo získání těchto kartiček, aniž by je chytil hráč z opačného týmu. Vzhledem k bodovací soutěži se většina dětí celý víkend aktivně zapojovala do všech možných prací, od umývání nádobí, přes nošení dříví, dovozu vody. Po celý víkend měly děti k dispozici několik vysílaček, což obzvláště všechny kluky hodně bavilo a neustále si vysílali tajné zprávy. K večeři byly těstoviny nasladko či s kečupem a po posezení u ohně šly menší dětí spát a větší, které dobrovolně chtěly se mohly zúčastnit stezky odvahy. Stezka odvahy byla opravdu až po tmě, kdy děti šly bez baterky a musely vhodit papírek se svým jménem na konci stezky. Všechny děti, které se chtěly zúčastnit, stezku úspěšně dokončily – jmenovitě Max, Kubík, Ellinka, Dan, Kryštof, Viktor a Jirka. Ráno po snídani (pečivo s marmeládou či medem) jsme se pustili společnými silami do úklidu a pomalu se chystali na odjezd. Byla vyhlášena bodovací soutěž, kdy mezi holčičkami byla první v bodování Ellinka a mezi kluky pak Viktor. Absolutním vítězem se stal Viktor, který za odměnu získal hlavolam Ježka v kleci. Výprava byla skvělá a už teď se těšíme na další 😊

 

Schůzka 12.5.2022 -Přípravy vrcholí

Sešli se: Tomášek, Jirka, Pepča, Ellča, Dan, Viky, Kika, Anička, Emička Instruktor: Petr a Ivča

Přípravy na výpravu vrcholí, klubovna se již plní věcmi, které budeme nutně potřebovat pro pobyt v přírodě a bez elektrické energie. Ale zatím nám chybělo to nejzákladnější, jídlo! Vyrazili jsme proto s naším novým dvoukolákem do Bily, která není od klubovny moc daleko. Děti byly nadšené z toho, že si musí i tuto aktivitu zařídit sami a velice překvapené z nutného množství, které povezeme sebou. Po nákupu jsme vše složili v klubovně, co bylo třeba chladit k Petrovi. Další část programu byly hry a rozeznávání stop. Děti k tomu měli připravenou aktivitu, kdy museli jednotlivé stopy hledat a přiřazovat ke správným zvířatům, které žijí v našich lesích. Rozcházíme se s úsměvem a těšíme se na následující den.

 

 

 

Schůzka 5.5.2022 - Konečně hezké počací

Sešli se: Jirka, Pepík, Dan, Max, Ella, Tom, Vikča, Kristýnka, Nelča a Alenka Instruktor: Petr a Stáňa

Schůzka proběhla celá venku, bylo krásné slunečné počasí. Došli jsme do lesoparku Heulos, kde proběhly oblíbené hry, děti kompletně prozkoumaly hřiště a také si při sportovních aktivitách protáhly svaly. Počítali jsme také schody, ale na konečném počtu jsme se neshodli. Při focení se k nám připletli dva kluci, které naše aktivity vysloveně lákaly. :-) 

 

 

Schůzka 28.4.2022 - Příprava na výpravu, Kreativní tvoření

Sešli se: Ella, Max, Jirka, Tomík, Jirka, , Anička, Alenka, Emička, Terezka, Pepík, Vikča, Dan, Kristýnka Vilda Instruktor: Petr později i Ivča

Schůzce předcházely dvě hodiny práce kdy Petr s Kubou a kamarádem Patrikem začali sestavovat novou komodu do klubovny, trošku se nám to protáhlo, takže kluci pracovali i v průběhu schůzky. S dětmi jsme naplánovali kompletní jídelníček (později došlo k malým úpravám) a začali jsme také probírat význam přezdívek a kdo by jakou chtěl. Z této schůzky téměř okamžitě vzešla první přezdívka a to Kočka pro malou Kristýnku. Později jsme poznávali ptactvo se kterým se mohou děti setkat a různé tvoření.

 

 

Brigáda na Řídelově - 15.4.2022

Od září máme v podnájmu boudu a kus lesa u obce Řídelov. Abychom sem mohli začít pravidelně jezdit, bude nutné to tu trošku uzpůsobit našim potřebám. Bouda je sice krásná, ale uvnitř není dostatek místa. Po dohodě s majitelem můžeme vnitřek předělat z dvou dvoupatrových postelí na dvě patra. Místa bude hned dost. Bára a Rampa vyrazili na místo už ve středu 13.4., aby si Rampa naměřil, co potřebuje a také aby pokácel suchý strom, který se bude v pátek zpracovávat na dřevo na topení. V pátek přijíždí na místo první Bára, Iva, Dominik a Kuba, hned vzápětí se tu objevuje Bára, babi Andrea a taky Nela. A jelikož Kačenka bydlí, co by kamenem dohodil, i ona, Mirka, Petra, Natálka a Julinka se k nám připojují. Všichni jsou vybaveni nářadím, zásobou vody i jídla. Na nic nečekáme a hned si rozdělujeme úkoly. Mirka a Petra začnou připravovat táborový kruh, my ostatní jdeme sbírat odpadky, a že jich tu je. Všichni včetně dětí plníme jeden pytel za druhým, až jich je na okraji louky pořádná halda. Pak dojíždí na místo Petr, který veze i skříně od Stáni. Bára s Petrem vytahují skříně ven z auta a jdou donést pokácená části stromu na cestu. Zde je Petr krátí na špalíčky, které nosíme k boudě. Zde probíhá sekání dřeva, které jde od ruky jak Barče, Báře, tak i Ivě, holky by se i pohádaly, kdo půjde sekat. Navštěvuje nás i Stáňa s Martinem, jedou ve službě okolo, a Stáňa neodolá, aby si nějaké to polínko taky neposekala. Babi Andrea zatím vyklízí boudu a připravuje vše, na to, abychom mohli dovnitř dát skříně. A jelikož dřeva je opravdu hodně, protože Petr pořezal i padlou břízu, začíná Kuba, Nelča a Dominik rovnat dřevo pod postel a jde jim to přímo skvěle. Pak umisťujeme obě skříňky a hned to uvnitř vypadá skvěle. Poté následuje pauza na oběd, kávu a poté Petr a Bára Vidláková odjíždí. Na místě už zůstáváme jen holky, pokračuje sekání dřeva, jeho rovnání, úklid u táborového kruhu, dělání dřeva na topení v ohništi, úklid latríny, ale i průzkum okolí. Počasí se začíná horšit a my máme hotovo právě včas, neboť přichází průtrž mračen. Nám to ale nevadí, jsme pod střechou a pokračujeme umýváním nádobí a rovnáním do skříněk. Kolem 16h přijíždí zpátky Barča, doděláváme co musíme a pro dnešní den brigáda končí. Rozloučíme se a chceme odjíždět, když si Iva všimne Rampy. Zdravíme se s ním, ukazujeme mu, co jsme udělali a on si ještě něco málo přeměřuje. Pak už opravdu končíme. 

 

Jarní výprava - 8.-10.4.2022 (Rampa)

Jarní výpravu si pro nás připravil Rampa a tentokrát jsme se vypravili dost daleko, náš cíl byl zámeček v malé obci jménem Lesní Hluboké, která leží nedaleko Velké Bíteše. Sraz byl v pátek v 17h, ale všichni jsme se sešli až kolem 18h. To už Rampa měl vše nachystané, uvnitř bylo teplo, pokoje připravené, herna vytopená...jen začít tvořit. Na výpravě jsme se sešli - kamzíci: Dominik, rysové: Barča a Rostík, bobři: Nelinka, Natálka, Martínek, Terezka a Anička, veverky: Kačenka, Ella, Nikolka a Rozárka. Za dospěláky se zúčastnili: Rampa, Barča, Bára, babi Andrea, Iva, Ivča a Petr. Děti si hned začaly v herně malovat a taky hrát stolní hry. V 19h jsme si dali společnou večeři, to už jsme všichni byli ubytovaní. Kolem 21h byla večerka. Děti se těšily tak, že ani nemohly dospat a tak vstávaly už po 6h. Snídaně byla formou švéckých stolů - chleba i rohlíky, marmeláda, máslo, tvrdý sýr, ale i výborná škvarková pomazánka. Dopoledne jsme strávili na zámečku a to především tvořením - děti pletly pomlázky, vyráběly velikonoční přání, zdobili vajíčka...nechaly naklíčit fazolky atd. Děti také začaly řešit záhadu zamčené truhly a objevovaly různá znamení po zámku. K obědu jsme si dali zeleninovou polévku s noky a taky bramborovou kaši se sekanou. Po poledním klidu jsme se vypravili na procházku k devíti křížům. Počasí bylo jako na houpačce, chvíli sněžilo, pak foukal silný vítr, pak zase svítilo sluníčko. U křížů jsme nechali jednu pomlázku, jako uctění památky bílé paní, která nám nechávala znamení po zámku. Cestu zpět jsme si trošku prodloužili, ale protože bylo hodně zima, tak jsme na svačinu již byli zpátky. Před vchodem do zámku na nás čekal vzkaz od bílé paní. Ve sklepeních na nás čekalo něco málo z jejích zásob a taky klíč k truhle. Ta ale byla prázdná, uvidíme ráno, řekli jsme si. Po svačině se tvořilo a kluci si pro nás také připravili opičí dráhu, která vedla přes všechny pokoje, pokračovala jízdou po matraci ze schodů dolů a končila dole v patře. Děti se do toho pustily s vervou a šlo jim to báječně. Vše přerušila až večeře. Potom se pokračovalo a závěr dne byl věnován soutěži týmů, kterou vedla babi Andrea. Po náročném dni všichni brzo usnuli. Ráno opět budíček po 6h, na programu byl tentokrát úklid, balení, snídaně, ale i otevření truhly, kde byl sladký poklad, vyhlášení výsledků opičí dráhy - vyhrála Barča a za kluky Dominik a také pokračovalo tvoření - zdobení perníčků. Těsně před odjezdem jsme ještě zahráli kuličky a pak už byl na řadě poslední nástup a výprava končí. Už teď se ale těšíme na další výpravu.

 

Schůzka 7.4.2022 - Zkouška dvoukoláku a Vitamínová bomba

Sešli se: Vilda, Annička, Vikča, Ellča, Pepík, Emma, Max, Tomášek, Martínek, Nelča Instruktoři: Petr a Ivča

Konečně jsme mohli otestovat náš nový dvoukolák, vyrazili jsme tedy na procházku do parku, kde se zahrály oblíbené hry. Poté jsme se přemístili do klubovny, děti si přinesly svoje oblíbené ovoce a také spoustu zeleniny. Vyráběly jsme zdravé špízy a probírali různé druhy zdravého jídla. Děti byly nadšené a snědlo se opravdu obrovské množství ovoce a zeleniny. :-) 

 

 

 

 

Schůzka 31.3.2022 - Mapy, ptáčci a stále pokračuje příprava na výpravu (Tajná základna)

Sešli se: Ella, Max, Jirka, Tomík, Dan, Kristýnka, Anička, Alenka, Emička, Terezka, Pepík, Vikča, Vilda Instruktor: Petr později i Ivča

Na začátku schůzky jsme se opět vrátili k mapám, na mapě děti nacházely základní značky a rozlišovaly světové strany. Děti si vyzkoušely jak usevernit mapu a najít základní orientační body. Našly také úspěšně náš tábor a dozvěděly se předběžnou polohu tajné základny. Po příchodu Ivči se také probíralo ptactvo, děti si mohly vytvořit i vlastního ptáčka na tyčce. Mezitím starší děti dávaly dohromady dvoukolák, který nám má pomoci dopravit nutné vybavení na naší budoucí výpravě. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schůzka 24.3.2022 - Hasiči

Sešli se: Vikča, Ellča, Pepík, Emička, Tomášek, Maxík, Jirka a Dan Instruktor: Petr

Dnes děti dostaly dárek v podobě vybavení na květnou výpravu "Na tajnou základnu" u vybavení našly dopis zašifrovaný v morseově abecedě. Dopis jsme rozdělili na dva kusy a dvě skupinky ji přeložili. Nalezli zde informaci kdy se bude výprava konat (13-15.5) informace o místě a dárku. Mladší dětí mezitím trénovaly před klubovnou střelbu z luku. Po rozluštění zprávy jsme se přemístili do parku, kde se hrály oblíbené hry: Horká brambora, smraďoch apod. 

 

 

 

 

 

Schůzka 17.3.2022 - Hasiči

Sešli se: Pepík, Kristýnka, Martínek, Nelča, Maxík, Tomášek, Ellča, Emmička, Anička, Alenka, Dan, Jirka, Emička, Instruktoři: Ivča, Stáňa a Petr 

Dnešní schůzka proběhla na hasičské stanici v Jihlavě. Stanicí nás provedli sympatičtí hasiči, kteří to s dětmi opravdu uměli. Ukázali nám hasičskou techniku, vysvětlili dětem jak se mají chovat a proběhla také soutěž s hasičskými hadicemi. Všem se návštěva velmi líbila a byli jsme také pozváni na další návštěvu.

 

 

 

Schůzka 10.3.2022 - Výroba ptačích budek

Sešli se: Dan, Tomášek, Jirka, Anička, Alenka, Vikča a Nelča, instruktor Petr

Starší děti si vyzkoušely výrobu ptačí budky, od přípravy, naměření až po celý proces výroby. Mladší mezitím připravily a zasadili semínka rajčat a dostaly k výzdobě štíty, které nám zbyly z tábora a holky ptačí budku, která nám sloužila jako vzor. Výsledky byly velice kreativní a hlína byla úplně všude :-) 

 

 

 

 

 

Výprava na Ježkovec - 25.-27.2.2022 (Bára Vok.)

Poslední únorový víkend nás čekala první vícedenní výprava v tomto roce. Tentokrát jsme vyrazili na úplně nové místo - chata Ježkovec u Krasonic. Zapůjčenou jsme ji dostali od pana Kováře, který za půjčení celého areálu nechtěl vůbec nic. První na místo přijíždí Bára, Julinka, Ellinka a Barča a celý areál si přebírá od paní provozní. Dostává pokyny a poté začíná vše připravovat na příjezd prvních vlčků. Dalšími na místě jsou Natálka, Sofinka a Tobík, hned po nich Ivča, Kuba a Dominik, pak už jezdí jeden vlček za druhým - Janča s Hynkem, Filda, Kačenka, Vašík a také plné vozidlo vlčků z Jihlavy - Petr, Viky, Max, Ellinka, Jirka a Anička. Také doráží Natálka, Viktor a Kryštof. Přijíždí také David, kterého přivedla Stáňa, a který by nám měl na táboře vařit. Doufám, že se mu s námi bude líbit. Ani Bára s Nelčou nesmí chybět. Ještě Ivča, Martínek a Terezka. Rampa s Rostíkem doráží na s menším zpožděním. Nakonec doráží Lenka, Pepík, Stázinka a František. Každý se po příjezdu ubytuje, buď na jednom z dvou pater nebo v jednom ze dvou apartmánů. Potom následuje večeře, kdo si co dovezl a pak společný program venku. Už je tma a my se scházíme před chatou, máme jen pár baterek. Ivča nám čte první část příběhu o vlčkovi, který hledal lesní moudrost. Poté pokračujeme po svíčkách po cestě nedaleko chaty až k silnici. Celkem nás čekají 4 zastávky a 4 další části příběhu - světlo lásky, síly, krásy a pravdy. Pak už celý vyzmrzaní jdeme zpátky dovnitř. Tam nás čeká Stáňa, která mezitím dorazila a my vůbec nechápeme, jak se jí to povedlo, aniž by si jí kdokoliv všimnul. Chvilku ještě hrajeme společenské hry, malujeme nebo dobýváme to či ono patro, pak ale přijde pokyn na čištění zubů a převlečení do spacího. Čeká nás první noc na Ježkovci. Ráno vstáváme, respektive děti vstávájí, už v 6.30 hod. a tak s prvními nedočkavci jdeme uklízet stoly a chystat snídani - chleba s máslem a marmeládou a čaj. Po snídani Bára vyhlašuje, že která polovina chaty bude mít lépe uklizeno, bude při dopolední procházce dělat špióny. To by jste neviděli, jakým úprkem děti vyráží uklízet, a jak uklízí...Nakonec měly obě poloviny uklizeno tak pěkně, že si roli špiónů zkusili úplně všichni. Po nutném škrábání brambor a balení věcí na dopolední procházku v 9.00 hod. stojíme před chatou. Stáňa nám domluvila malé překvapení v podobě návštěvy policejního nehodářského auta. A tak čekáme a čekáme a už vyhlížíme skoro u silnice, když se konečně v 9:40 hod. přiřítí policejní auto. Policista a policistka nám vše ukazují, co vše auto umí a co vše mají a taky jak se poutá pachatel - Stáňa :) . A také od nich dostáváme jako dárek reflexní pásek. Děkujeme, a protože je opravdu větrno a zima, vyráží první skupina na "šipkovanou". Skupina z Olší to bere hodně poctivě a šipky dělají snad co 50 cm :) sem tam nějaký ten úkol a v polovině trasy se skupiny prohodí a také se posilní jablkem a sladkým řezem. Cesta zpátky je zakončená výstupem strání k chatě, kdy tuto cestu nám ztěžuje všudypřítomné  ostružiní. My nejsme ale žádné srábotky a tak chatu těsně před obědem dobýváme. Krom tedy Lenči s Pepíkem, s kočárem to vážně nešlo. V chatě na nás čeká kromě oběda - sekaná s bramborem a okurkou - i Dáša, Tomášek a Miška. Všichni jsme si moc pochutnali a je tu polední klid. Po něm nás čeká bojová hra. Děti jsou rozděleny do tří skupin - růžový, oranžový a modří. Každý tým má po chatě schované 4 díly zprávy, kterou musí najít, poskládat, a protože je v morseovce, tak také vyluštit. Zprávu všechny týmy nachází a sestavují poměrně rychle. S luštěním je to horší, ne všichni znají morseovku, proto jsou po chatě schované nápovědy. První nakonec ven vyráží tým růžových v závěsu s oranžovými. Venku se od Báry dozvídají další pravidla hry. Ve zprávě stálo, že kdo se chce večer najíst, ten si zaběhá, musí objevit stanoviště a získat suroviny, pak už si bude při přípravě večeře jen pískat. Celkem je v okolí chaty 5 stanovišť - knihovna, mlým, sad, farma, elektro a mlýn. Nejprve se musí objevit stanoviště knihovna a v ní recept, pak už se podle receptu získávají jednotlivé suroviny. Netrvá to dlouho a kolem chaty pobíhají děti s vejci, mlíkem i jahodami. V těsném závěru vítězí tým růžových a jako malou výhodu získávají mixér. Všichni se přesouváme do chaty na svačinu - rohlík s paštikou a okurkou. Po svačině pokračuje soutěžení týmů ve znalostních disciplínách, abychom si zopakovali, co umíme. Opakujeme zvířata, zdravovědu i uzly a vše je proloženo sportovními a dovednostními úkoly. Dokonce přichází i 2 úkoly pro dospěláky, aby se děti pobavily a dospěláci nenudili. Mezi klukama vyhrává Petr a mezi holkama Bára Vok., pak už je čas připravit konečně večeři, na což se děti moc těší. Za chvilku už to všude voní palačinkami a netrvá to dlouho a děti už se ládují. Nechybí jahody, broskve, borůvky, nutela ani šlehačka. Po chutné večeři je na programu tancování a společenské hry. Jako večerní program je připraveno promítání fotek z táborů, na které se všichni těší. K tomu nesmí chybět popcorn. Myslím, že všichni si fotky užíváme a těšíme se z nich i z videí, které Petr pouští. Jsme zase chvilku zpátky na táborech. Pak už nás čeká spánek. V noci musí odjet Viky, jelikož zvrací a zřejmě chytla střevní virózu. Ráno snídáme zbylé palačinky, bylo jich opravdu mraky-díky Dáše a Davidovi, a pak už nás čeká jen úklid a balení. Děti ještě chvíli hrají hry venku a pak po 11h začínáme postupně odjíždět. Bylo to moc fajn.

 

Schůzka 24.2.2022 - Slunečný den v parku

Sešli se: Ella, Max, Vikča, Jirka, Tomášek, Martínek, Terezka, Nelinka, Dan, Kristýnka, Vilda, Anička a Alenka. Instruktoři Ivča a Petr

Schůzka proběhla venku za pěkného únorového počasí, děti si vyzkoušely štafetu, malovaly panáka a hrály se různé venkovní hry jako vybíjená a smraďoch. Poté krátký návrat do klubovny, kde proběhla hra na upíry a klasická stolovaná. Dnes oddechová Schůzka před výpravou, kterou si doufám všichni užili. 

 

Schůzka 27.1.2022 - Slunečný den v parku

Sešli se: Ella, Max, Jirka, Tomášek, Vikča

Na schůzce jsme si ukázali jak správně zabalit batoh na vícedenní výpravu. Důležité bylo co do batohu patří, ale také jak nejlépe batoh uspořádat. Rychle jsme proletěli morseovku a během posledních pár minut jsme si připomněli tábor a prohlédli fotky. Dnes mimořádně přidám fotky dvě, na schůzce nám totiž jeden člen doslova klíčil, uhádnete kdo? :-)

 

 

 

Schůzka 20.1.2022 -Mini-olympiáda

Sešli se: Ella, Max, Vikča, Jirka, Tomášek, Terezka, Nelinka, Dan, Kristýnka, Anička. Instruktoři Ivča a Petr

Aby děti stále jen netvořili, ale také si zasoutěžili, připravili jsme pro ně mini-olympiádu v klubovně. Děti byly rozděleny na starší a mladší pro vyrovnané šance. Soutěžilo se v hodu míčkem různými způsoby, skokem, přenášením hrášku a ve spoustě dalších disciplín. Ukončení schůzky již tradiční a oblíbenou stolovanou.

 

 

Schůzka 13.1.2022 - Den šikovných rukou

Sešli se: Stáňa, Ivča, Terezka, Martínek, Ellinka, Maxík, Tomášek, Jiřík, Viky a na zkoušku sourozenci Kristýnka a Dan z Popic.

Dnešní schůzka byla ve znamení šikovných rukou, skládali jsme totiž z papíru origami.

 

 

 

 

Schůzka 6.1.2022 - Zdravověda

Sešli se: Ivča, Petr, Anička, Terezka, Martínek, Max, Ellinka, Tomášek, Jiřík a Viky

Na dnešní schůzce jsme probírali zdravovědu, povídali jsme si o Třech králík a také jsme skládali novou skříň do klubovny, kterou nám v minulém roce pod stromeček donesl Ježíšek.

 

 

 

18.12.2021 - Jednodenní vánoční výprava (Stáňa)


V prosinci nás ještě čekala poslední výprava v tomto kalendářním roce. Na starost ji měla Stáňa a myslím, že si připravila moc hezkou výpravu. Sraz byl o půl 10 v obci Kostelec a tak se musely obě naše skupiny na místo přesunout vlakem. Vlčci z Olší jeli vlakem z Telče a jihlavští vlčci vyrazili z Jihlavy. Sotva děti nasedly do vlaku už měly někteří potřebu svačit a pít, řekla bych, že ve vlaku asi nejlíp chutná. Vystupujeme v Kostelci a přesouváme se k místnímu obchodu, kde jihlaváci čekají na ostatní. Konečně v 9.30 hod. jsme všichni na místě a kromě nás všech tu jsou i Stáni kamarádi Tomáš a Filip, oba dva s dětmi a jedním loveckým psem. Tomáš je myslivec a Filip mu bude dělat asistenta. Jihlavští vlčci všem ukazují, jak se umí krásně pomocí čísel spočítat. Pak už vyrážíme na cestu vzhůru do kopce, mimo obec, pěkně do přírody. Po cestě do kopce si musíme dělat přestávky, protože hlavně pro kočárky je to velice náročná cesta. Myslivec Tomáš nás na zastávkách učí, jak se chovat v lese, co můžeme zvířátkům nosit za dobroty, k čemu slouží posedy i krmelce a taky jak se chovat, pokud v lese najdeme mládě. A protože jsou Vánoce a taky proto, že každý v batohu nese nějakou tu dobrotu pro zvířátka, zastavujeme i u krmelce, kde zvířátkům doboty necháváme. Sešlo se tu toho plno, kaštany, jablka, kedlubny, mrkve, zrní i slunečnicová semínka. To budou mít letos zvířátka bohatého Ježíška :) Tomáš nás dále upozorňuje na to, že je nejlepší jídlo jen tak položit do krmelce či na zem, nesmíme ho věšet na žádné provázky, protože by pak provázky mohly zvířátkům ublížit. Vyvarovat se máme také suchému pečivu, to většinou venku navlhne nebo zplesniví a je tudíž pro zvířátka taky nebezpečné. Po krátké pauze pokračujeme kolem rybníků do lesa, kde zůstáváme. Je potřeba připravit oheň a tak děti z lesa, jak mravenečci nosí kameny i dřevo. Netrvá to dlouho a už hoří oheň. Vyndaváme kotlík a trojnožku a Stáňa se začíná shánět po vodě, pohužel došlo asi k nějaké komunikační chybě, a tak máme vody míň než bychom potřebovali. Jsme ale vynalézavý a tak použijeme vodu, co si neseme na pití, co z toho, že je trošku ochucená citronem či šťávou....krom 2 instruktorek, to stejně nikdo nepoznal. Dáváme vařit polívku z pytlíku, která všem přišla moc k chuti. Nezbyla ani kapka. Děti hned čas využívají pro hru nebo stavění domečků a nikomu se ani nechce zpátky. Poté, co místo uklidíme, vyrážíme zpět do Kostelce. A protože cesta vede hlavně z kopce, jsme zpátky o poznání rychleji. Protože máme čas, krátíme si ho svačením, povídáním a hraním v čekárně na nádraží. Na rozloučenou dostaneme bonbóny přátelství a vlakem odjíždíme každá skupina na jinou stranu. Moc jsme si to užili.

 

 

Schůzka 16.12.2021 - Vánoce u Vlčků

 

 

 

Schůzka 9.12.2021 - zdobení stromečku

Sešli se : Petr , Stáňa, Ivana, Viktorka , Jiřík, Maxík,Tomík, Ellinka, Anička, Alenka, Terezka , Martínek

Dnes bylo na programu jediné , ale nejdůležitější . A to : ZDOBENÍ VÁNOČNÍHO STROMEČKU. Petr přinesl nádherný živý stromeček. Každý si přinesl vlastnoručně vyrobenou ozdobu . A aby jich tam nebylo málo , tak jsme si ozdobičky dovytvořili. Z papíru , bavlnek a různých materiálů. A pak jsme stromeček krásně ozdobili.

PS : moc krásně voněl

 

Schůzka 25.11.2021 - test dopravní značky, zvířata

Sešli jsme se : Petr , Stáňa, Jiřík, Maxík,Tomík, Ellinka, Anička,

Ne dnešní schůzce jsme toho opravdu stihli hodně . Stáňa nám slibovala testy z dopravních značek a tak se taky i stalo. Bylo to těžké , ale prokázali jsme , že jsme se učili. Pak jsme si procvičili dovednost a znalost zvířat a jejich " hlasy ". Dále dovednost rukou - hráli jsme sirky , ty jsou naše oblíbené. Pak zas procvičili mozek při hraní pexesa a né tak ledajakého ....dopravní značky . 

 

Schůzka 18.11.2021 - psovodi

Sešli se : Petr , Stáňa, Ivana, Jiřík, Ellinka, Nelinka, Tomík, Maxík, Anička, Alenka, Terezka , Martínek

Dnes jsme se sešli v Popicích u Jihlavy . Došli jsme na nedalekou louku , kde na nás čekal policejní chlupatý kamarád Filip s psovodem Ondrou a Tomem. Pak ještě Filip a Dominik, kteří pejskovi dělali figuranty. Dozvěděli jsme se spoustu užitečných rad a zajímavostí . Taky jsme poznali , že policejní pejsek je nejen pracovitý , ale také kamarád.

 

Schůzka 11.11.2022 - uzly

Sešli se: Jirka, Tomášek, Ella, Maxík, Vikča, Nellinka, Anička, za dospělé Petr.

Na začátku schůzky jsme poprvé zkoušeli vázat uzly, děti se naučily ambulanční uzel a Líščí smyčku, některé zvládly také dračí smyčku. Menší děti se zatím soustředili na hru Pexetrio savci. Poté jsme si zahráli pár obvyklých her v klubovně a rozloučili se. 🙂

 

 

 

 Jednodenní výprava - k prameni Dyje - 6.11.2021 (Barča V.)

Na první sobotu v listopadu byla naplánovaná jednodenní výprava k prameni Dyje. Výpravu měla na starosti Barča Vidláková a musím říct, že ji naplánovala a připravila moc dobře. Sraz byl v 10 hodin na rozcestí v blízkosti pramene. Sešli jsme se v těchto počtech - Olší: Bára, Barča, Ellinka, Julinka, Dana, Máťa, Vašík, Kačenka, Lenka, Pepík, Stázinka, František, Klára, Amálka, Anetka, Linda, Rampa, Rozárka, Nikolka a Rostík. Jihlava: Barča a Nelča a z Brna dorazila Iva, Dominik a Kuba. V místě, kde jsme se sešli, byla v ten den i zastávka klubu českých turistů a tak si mohly děti do notýsků dát i razítko. Barča, která pro nás připravovala trasu, měla malinko zpoždění a tak jí zastoupila vedoucí oddílu Bára. Vysvětlila nám, co nás dnes čeká, a že teď se vypravíme na procházku, při které budeme hledat obrázky zvířátek a ptáků, ale také to, co do přírody nepatří. Přešli jsme silnici a pokračovali v cestě a hned po několika metrech na nás čekaly první obrázky. Vždy jsme si o daném zvířeti či stopě něco málo řekli a pokračovali jsme dál. Tedy my jsme šli a děti přímo běžely....hold každý chtěl svůj obrázek stůj co stůj. Netrvalo to dlouho a došla Barča, která si vedení celé výpravy převzala. A jak bylo vidět, čekat nás měla náročná cesta. Barča totiž měla boty a část nohavic úplně od bláta. Co bychom ale byli za vlčky, kdyby nás tohle mělo zastavit. Pokračovali jsme proto v cestě, hledali obrázky zvířat, ptáků i odpadky a hračky co do lesa nepatří. Cesta byla čím dál více bahnitá, až jsme místy zvolili raději pochod lesem. Musím, ale vyzdvihnout šoférské dovednosti a odvahu Lenky, protože s Pepíkem v kočáru trasu prostě opět dala, jako klobouk dolů. Po cestě proběhla svačina a později i oběd. Na rozcestí se rozdělal oheň a všichni jsme si opekli buřtíky, a jelikož byla dnes v lese opravdu zima, i jsme se trošku ohřáli. Děti si pak volnou chvíli krátily stavěním domečků a pevností, které se jim povedly. Po odpočinku jsme pokračovali v cestě, která již nebyla blátivá a navíc jsme se dostali mimo les a tak jsme se i pěkně ohřáli na sluníčku, které svítilo celý den. Došli jsme až na louku, kde nám Barča řekla, že se nacházíme v blízkosti pramene a že máme hledat nějaký hodně košatý strom. Dětem se to povedlo, a když uviděly, že jsou u cíle, dokonce i běžely. U pramene se pustila Bára a Iva do čištění pramene od listí a děti se k nim s radostí přidaly. Pak jsme se posilnili svačinou a zahráli několik malých her. Úspěch měli hry jako rybičky, veverky, policisti a demonstranti i uzel. Dětem se ani nechtělo skončit. Čas ale plynul jako voda, takže ještě společné foto u pramene a šup zase dál. V 16 hodin jsme byli na místě a mohli jsme se rozejít každý ke svému vozidlu a odjet domů. Výprava se nám moc líbila!

 

 

Schůzka - 4.11.2021 - podzimní tvoření

Sešli se: Ivča, Terezka, Nellinka, Maxík, Ellinka, Jiřík a Tomášek

Na této schůzce jsme poznávali stromy, jejich listy i plody. Také jsme si parádně podzimně zatvořili. 

 

Schůzka - 21.10.2021 - dopravní značky

Sešli se : Petr , Stáňa, Jiřík, Maxík,Tomík, Ellinka,Viktorka

Setkání v nové klubovně bylo opět s úsměvem. Dnes jsme to pojmuli ve stylu dopravy a to konkrétně dopravních značek. A nebylo to vůbec jednoduché , protože Stáňa byla hodně přísná a důkladná. Ale jsme všichni dobří a nedali jsme se a hlavně nevzdali ! Dokázali jsme , že umíme :-) Pak jsme si zahráli pexeso a nebylo ledajaké .... dopravní značky. Potom jsme s Petrem zahájili sirkové klání alá zručnost. Byla to neskutečná zábava a ukázali jsme dospělákům, jaké máme zručné prstíky a vytrvalost.

A , jak jinak, SNĚDLI JSME MARSCHMALLOWNY PŘÁTELSTVÍ !!

 

 

Schůzka - 14.10.2021 - mapa

Konečně v naší nové klubovně, která sice ještě není plně vybavena podle našich představ, ale už má krásné sezení, ke kterému se všichni vejdeme. Ivča donesla výborný dort, na oslavu zprovoznění klubovny, kterým jsme začali. Na schůzku jsem donesl také dobově vybavenou lékárničku z roku 1987, kterou jsme důkladně prohlédli. Poté začala pracnější část, kdy se děti začaly seznamovat s mapou. Menší děti absolutní základy jako jsou světové strany, Jirka už samozřejmě složitější úkoly. Mapa děti bavila, našly spoustu míst, které jsem nečekal včetně celkem rychlého nalezení našeho letního tábořiště. Probrali jsme také jak se chovat v případě, když se náhodou kdokoliv z nás ztratí. Poté následovalo zábavné seznámení se s houbami, které mohou děti v lese najít. U některých jsme se zapotili i my dospělí. Nezdá se to, ale hodina a tři čtvrtě utekla jako voda. 🙂 Přítomné byly děti: Vikča, Jirka, Tomáš, Max a Terezka. Z instruktorů Petr a Ivča. Zbytek bohužel trápí různé nachlazení.... Petr

 

 

Výprava do Radíkova - 1. - 3.10.2021 (Petr)

Sraz byl v pátek v 17:00 hod. v Radíkově, č.p. 6 - u Petra na chalupě. Po příjezdu jsme si vybalili věci a k večeři jsme si připravili buřty na grilu. Po výborné večeři a třech pohádkách šli děti po 20h spát. Večer byla instruktorská rada - příprava na sobotní odborky. V sobotu ráno děti vstávaly v 6 hod., což ne všichni uvítali. Po snídani - chleba s marmeládou a kakao - jsme se vydali na špionážní výpravu, na které jsme si procvičili tajné značení v přírodě, pochodové značky a po cestě ještě instruktoři dětem ukazovali stromy, rostliny, zvířata....aby je trošičku připravili na odpolední plnění odborek. Šipky připravoval Petr, Natálka a Sofinka a cestu nám zpříjemnili mnoha úkoly, nejzajímavější bylo asi nalezení svačiny :) K obědu byla sekaná s bramborem a děti se jí už nemohly dočkat. Po poledním klidu se děti pustily do plnění odborek - zvířata - a to hned na dvou stanovištích, mapa, orientace a morseovka, rostliny, stromy a houby a zdravověda a taky ještě sportovní část. Jelikož na každém stanovišti toho bylo poměrně hodně, všichni všechno nestihli, ale to nevadí, plntit odborky můžeme celý rok. Po svačině část dětí šla hrát hru a část zůstala plnit odborky. Při hře se ale o provaz nešťastně poranil Maxík, naštěstí to nebylo ale nic vážného. Poté jsme se už všichni přesunuli do tepla dovnitř, kde instruktoři připravovali k večeři guláš a děti s některými instruktory hrály nahoře hry. Po večeři musela odjet Bára s dětmi, jelikož malá Barunka měla teplotu. Prostě a jasně - Bára nechtěla uklízet :) :) :) Děti se najedly a po celém náročném dni šly spát. Instruktoři si dali taneční kurz pod vedením Natálky a Sofči. V neděli děti opět vstávaly hodně brzo - v 6.30 hod.. Po snídani - chleba s paštikou nebo máslem a čaj - se začalo balit a uklízet a mezi 10 a 11 h se odjíždělo domů. 

Zapsala: Dáša a Lenka

 

 

Schůzka - 30.9.2021 - stromy

Účast dětí byla hojná: Anička, Vikča, Jirka, Petr, Maxík, Elinka, Nelinka, Tomáš, Terezka a Martin. Za instruktory jsem byl přítomen já Petr, Bára a později dorazila také Ivča. Schůzka proběhla za slunečného počasí venku. Ve smetanových sadech se děti seznámily s listy u nás nejčastěji vyskytovaných stromů. Prezentaci prvních šesti se ujala krásnou formou Bára, se mnou poté děti vybíraly plody, které k jednotlivým stromům patří. Děti máme ještě malé proto po skoro 40-ti minutách, kde se děti aktivně zapojovaly (průběžné hodnocení vede samozřejmě Jirka, který je téměř neomylný,) jsme zakončili svačinou a začala zábavnějši půlka schůzky sbírání kaštanů. V té všechny děti zazářily a nasbiraly v rámci možností slušnou zásobu pro tvoření na příští schůzce. Schůzku jsme ukončili ve veselém duchu, protože se s většinou uvidíme hned zítra na výpravě. Vsichni se moc tešíme a za zapújčení skvělých materiálů děkujeme do Olší. Z nasbiraných kaštanů plánujeme nejen tvorbu, ale také zkusíme sazenice, ale o tom už příště v naší klubovně. Děkuji za příjemné odpoledne, které si doufám vsichni užili. Petr

 

 

Schůzka - 23.9.2021 - prolézačky

Sešli se : Petr , Stáňa, Kuba, Jiřík, Maxík, Ellinka, Nelča, Anička a Alenka

Dnes jsme hlasovali co budeme dělat, jelikož byl krásný podzimní sluníčkový den. Jestli půjdeme pouštět draky , nebo na prolézačky. Vyhlály prolézajdy Tak se šlo směr letní kino. Cestou jsme si pověděli co to vlastně letní kino je a jak to fungovalo . Také procvičili morseovku a prodebatili i to, co by měl mít ve výbavě správný zálesák.
Na letňáku jsme formou zábavy protáhli celé tělo a zjistili jsme , že na klouzačce se vejde zadek jak Petrovi , tak i Stáně.

A SNĚDLI JSME MEDVÍDKY PŘÁTELSTVÍ !!  

 

 

 

Schůzka - 16.9.2021 - zvířátka

 

Sešli se: Petr, Stáňa, Alča, Kuba, Jiřík, Maxík, Péťa, Tomášek, Viktorka, Ellinka, Anička a Alenka

Vybaveni draky jsme se vydali ke "sklalce". Bohužel jen jsme došli na místo, začalo pršet, počasí nám dnes vůbec nepřálo. Ale protože nejsme z cukru a tak snadno se nevzdáváme, schovali jsme se pod stromy až déšť přejde. Ani při čekání jsme ale nezaháleli, našli jsme si každý své zvířátko, respektive každý svůj obrázek zvířete a pověděli jsme si o něm všechno co víme. Pochopitelně to nebyly obrázky tygra nebo žirafy, ale zvířátek, co žijí u nás ve volné přírodě. A protože stále prší a déšť neustává, nacvičujeme pod stromy, jak se takový drak vůbec staví, co potřebujeme za materiál a jak se pak z tyček a papíru udělá opravdový drak. A jelikož dnes asi pršet nepřestane, balíme věci, včetně draků a v pláštěnkách se přesouváme k Alče do bytečku, kde schůzka pokračuje. Dnes jsme snědli RYBIČKY PŘÁTELSTVÍ !!!

 

 

 

Schůzka 9.9.2021 - morseovka

 

Sešli se : Petr, Stáňa, Kuba, Viktorka , Nelinka, Ellinka , Jiřík, Maxík, Anička a Alenka

 

V Jihlavě se pro naše vlčky sehnala nová klubovna, která bude určitě moc hezká, bohužel na klubovně je moc práce a tak se nestihla dodělat do naší první schůzky. To ale vůbec nevadí a velké díky patří Stáně a hlavně Petrovi, protože odvedli obrovský kus práce. Na první schůzku jsme tedy šli za slunečného počasí do parku. Tam jsme hráli spoustu her. Jako třeba na mrazíka, smraďocha a i panáka jsme skákali. Potom jsme se malinko seznámili s morseovkou, kterou se budeme v průběhu celého roku učit. Myslím, že jsme si to užili a jako bonus jsme snědli ŽÍŽALKY PŘÁTELSTVÍ  !!!

 

 

Předtáborová brigáda na srub a jednodenní výprava v jednom :) - 18. - 20.6.2021

Konečně se můžeme sejít i jinak než na schůzce, je tu výprava, pro většinu sice jednodenní, ale i tak. Jelikož letos realizujeme první vlastní podsadové stany, je třeba tyto natřít, a nejlépe to půjde na srubu, kde je plno místa, zázemí a zároveň je sem naplánovaná sobotní jednodenka. Kromě podsad se musí do tábora stihnout postavit i Řecký chrám, takže je to jasné. Před výpravou a po ní proběhne i předtáborová brigáda. Sraz na srubu je od 15 hod. nicméně já, Baruška, Ellinka i Julinka na místo dorážíme již po druhé hodině. Odemykáme srub, vybalujeme věci a chystáme ležení. Ještě je čas tak hledám místo pro chrám a chystám ho - vymetám šišky a klacky a taky doslova pižlám pařez, co překáží. Ještě nemám hotovo a na místo přijíždí Bára s Nelinkou. Bára staví stan a Nelinka blbne s holkama. Pak už sedíme, jdeme mrknout do severáku a pořád čekáme na Petra a podsady, když v tom píííp - sms - Píše Petr, zdržím se, dorazím v 17h. Baruška už je nervózní a nemůže se dočkat. Na místo přijíždí Stáňa s návštěvou a tak je doprovázíme část cesty ke Kotrbě, my se za silnicí otáčíme a jdeme zpět, kdy cestou nahoru uklízíme z cesty všechny klacky a musím říct, že holčičky to vzaly fakt poctivě. Na srubu probíhá malá svačina a konečně přijíždí i Petr. Začíná akce "Z". Natíráme podsady a je tolik malých pomocníků, až na mě ani nevyjde štětec :) Na místo přijíždí, respektive přichází i Iva s Kubou a Domčou, takže štětců je fakt málo :) Musím ale říct, že se děti snaží a moc jim to jde. Mezi námi, podsady vypadají úplně úžasně a jsem moc pyšná na všechny, kdo se zapojili do schánění peněz, nebo kdo jakkoliv pomohl. Děti to po nějaké době přestává bavit a užívají si hraní na srubu a my pokračujeme, dokud všechny podsady, nejsou jednou natřené. Druhý nátěr bohužel nejde udělat, takže končíme. V tu chvíli na místo dojíždí Rampa, Rozárka, Rostík, Nikolka a Áďa, ale je moc pozdě začínat stavět chrám. Takže rychlá večeře a pak už alou začít uspávat. Ráno někteří vstávají už o půl sedmé a tak připravujeme snídani pro všechny - chleba s ramou a tvrdým sýrem a pak pokračujeme v natírání stanů. Postupně se budí všichni ze srubu, takže před 9h již jsme vzhůru a po snídani všichni. I poslední stany mají nátěr hotov a tak bude zbývat už jen jedna strana. Do tábořiště se postupně trousí jeden vlček za druhým - Jířa, Vojtíšek, Pepíno, Šimon i Simča, Viktorka, Ellinka i Maxík, Natálka, Kryštof i Viktor, Natálka, Tobík i Sofinka, Kačenka s Mirkou i Štěpánka s Pájou. No je nás tu požehnaně, někteří jsou už jako doma, jiní tu jsou úplně poprvé. Nechám všechny ještě rozkoukat, ale pak již pískám nástup, všechny s Jířou vítáme, vysvětlujeme jim co nás čeká a na co dát pozor, přeci jenom se tu bude i pracovat. Pak už vyrážíme si prohlídnout tábořiště - pěkně latrýny, srub, jídelnu, umývárku, louku i táborový kruh. Zde si sedáme a já a pak Jířa přestavujeme postupně všechny vlčky. Bavíme se také o táborových řádech a povinnostech. Následuje svačina a pak výprava do okolí - na zříceninu hradu Janštejn, kdy po cestě zkoušíme oddílové signály. Na Janštejně po skupinkách lezeme na věž. Poté se vracíme zpět a čas do oběda krátíme stavěním domečků a pevností, a musím říct, že děti byly velice kreativní :) Na místo dojíždí i Lenka, Fanda, Stázinka, Pepík a Vašík. Už se i ozývá motorovka a Rampy koncert může začít, chrám doslova roste před očima a musím říct, že Rampovi, Petrovi, Pepínovi a Šimonovi to jde skvěle a Stánička jim taky je co platná. Oběd byl vynikající, jen Stáňa a Bára místo jídla natírají poslední nátěr na podsady. Po poledním klidu vyrážíme k hraničnímu potoku se trochu osvěžit, cestu si opět krátíme signály ... (schovat se) a -. (nástup). U touláků zastavujeme si a vysvětlujeme si, proč je potok hraniční. Odkládáme u boudy věci a alou do potoka. Než jsem se nedála byl zástup vlčkou v potoce a pěkně hurá po proudu. Některým se brouzdání v potoce doslova líbilo a je fakt, že netrvalo dlouho a byli tu první, co se v potoce zmáčeli víc, než chtěli. Když jsme dostatečně ochlazeni, sedíme u touláků a díky Pepínovi a Šimonovi si pochutnáváme na výborných sušenkách. Dokonce jsme na boudě objevili vážku těsně po vylíhnutí a tak jí můžeme sledovat pěkně zblízka až do chvíle, než jí uschnou křídla a vydává se do světa. Po příchodu do tábořiště pijeme a děti posilněny ovocem jdou do táborového kruhu. Zde celý den shrnujeme, dětem rozdáváme sladkou odměnu a také obálky. V každé obálce je pozvánka na tábor, která každá má jednu ze 4 barev. A děti i my se dozvídáme rozvržení skupin pro letošní tábor - modří - Mykéňané, fialoví - Trójané, červení - Sparťané, žlutí - Athéňané. Pak už každý čas krátí jinak a postupně začínají děti odjíždět. Na místě zůstavají Bára, Baruška, Ellinka, Julinka, Iva, Kubík, Dominik, Rostík, Rozárka, Nikolka, Nelinka, Rampa a babi Andrea. Bára a Iva dodělávají chrám, respektive pobíjejí jeho zadní stěnu prkny, samosebou za asistence dětí, Rampa se naopak chopil přípravy večeře (špekáčky na vidlích), docela jsme si to chlapsky a žensky rozdělilii :) Po večeři se jedeme koupat ke Kotrbě, což bylo po horkém dni naprosto skvělé. Kotrba byla teplá a mokrá až na dno, vůbec se nám odtud nechtělo. Po příchodu ještě pokračujeme v obíjení chrámu a pak poměrně brzo zalézáme na kutě. Ráno vstáváme o poznání déle a jsme v jednom kole, přenést podsady na louku na sluníčko, sbalit, umýt nádobí, uklidit srub i okolí....a pak dlouhé čekání na Rampu, odjel pro náhradní bombu, ale vůbec se nám nevracel a celá stavba stála na něm. Během dopoledne odjíždí holky Vokřínkovi s tatínkem, pak odjíždí i Bára Vidláková. Když přijíždí Rampa vrháme se do práce. Kolem poledne už odjíždí Iva s klukama a pak babička s dětma, zůstávám jen já a Rampa a z posledních zbytků materiálu doděláváme chrám. Poté už odjíždí Rampa s Áďou a já s holkama dodělávám poslední práce a pak odjíždíme do Jihlávky vráti klíče od srubu Tondovi. Byl to moc hezký víkend.

 

 

Zdobení stromečku 19.12.2020

Od 1. schůzky už je to nějaký ten pátek, ale situace kolem covid byla bohužel horší, než jsme doufali a proto musím využít každé příležitosti něco podniknout. Jelikož se blíží vánoce, vyrážíme krmit zvířátka. Sraz je u Vlčácké klubovny ve 13:00 hod. Účast je téměř 100%, chybí akorát Jiřík.

Takže ve složení Amálka, Verunka, Viky, Ellinka, Vojta, Max a Anička vyrážíme na autobus, kterým se přesouváme do A. Dola, pak kousek pěšky a už jsem v lese. Vybrat ten nejhezčí stromeček chvíli trvá, ale nakonec se povede a my už zdobíme. Mrkev, jablíčka, kaštany, žaludy, kukuřice, prostě úplná hostina. Pak rychle něco do bříšek nám a protože máme ještě spoustu času, tak hurá na hry.

Vlastně ne, nejdřív dárky, co máme pro děti my J Každé dítě dostalo od Petra a Jíři deníček s vlastním jménem a přiděleným zvířátkem. A nejen dítě, deníček dostala i Jířa a Pepíno. A teď už na ty hry. Čas utekl jak voda a přiblížila se nám hodina našeho návratu, takže zase šup na autobus a už předáváme spokojené děti jejich rodičům. Snad se zase brzy uvidíme.

 

1. Schůzka 8.10.2020

Dnes proběhla 1. Schůzka Vlčkovské odnože, která bude působit v Jihlavě a Brtnici.

Schůzka se uskutečnila v Brtnici u Jiřky doma. Krom stávajících a ostřílených členů, kteří s námi byli už i na táboře Verunky, Vojtíka, Viky, Ellinky a Aničky, se k nám nově přidává Maxík, Jirka a Amálka.

Po prvotní seznamovačce, proběhlo zjišťování, jak jsme na tom s vědomostmi o zvířátkách. Ukázalo se, že Jirka bude velmi cenou posilou našeho týmu.

Po „práci“ musí být i zábava a jak jinak než formou her a soutěží.

Všem se schůzka líbila a už se těšíme na další.