Back to Top

Oddíl Vlčci

Kronika
Naše 31. schůzka

Je tu další týden a další schůzka, tentokrát s vyhlídkou nestálého počasí. Je červen a jeden by očekával, že bude venku příjemně teplo a bude svítit sluníčko. Ale opak je pravdou, stejně jako loni nám počasí moc nepřeje. Nám to ale nevadí a i přes to se scházíme v těchto počtech - mravenci - Julinka, Natálka, Máťa a Stázinka, veverky - Ellinka, Baruška a Nikolka, lišáci - Tobík, Filda, Vašík, František, Tomášek, Rostík a Hyneček. Jelikož ze začátku nepršelo, tak jsme vyrazili na hřiště, kde jsme hráli různé hry, hru na čísla, hru, kdy vlčci vybíhali pro šátek, vždy, když znali odpověď na zadanou otázku. A také jsme si zahráli novou hru na smradláka. Musím říct, že Tobík nehledě na to, že měl mít klidový režim ohledně kotníku, běhal i přes všechno okřikování jak drak :) Všichni ostatní mě opět dokázali překvapit, jelikož znali odpovědi na všechny moje otázky. Po nějaké době začalo pršet a museli jsme se urychleně přesunout zpátky na úřad. Tam jsme si posedali a já jsem dětem řekla něco málo o výpravě, která proběhla, o tom, jak nyní musí doma pomáhat a za to budou dostavat čárky na kartičku, na táboře se čárky změní na dolary. Také jsem dětem řekla, že na tábor si musí obstarat kostým na téma divoký západ. Poté jsme si začali vyprávět o KPZtce - krabičce poslední záchrany, co v ní má být, zahráli jsme si kimovku, zda si děti pamatují, co v ní bylo a pak si každý namaloval obrázek svojí KPZtky. Než jsme se nadáli už byl konec schůzky, slíbila jsem dětem, že kdo mi příště donese ukázat svou KPZtku, dostane do bodování hned 4 smajlíky. Tak jsem zvědavá, kdo se příště pochlapí :)
Výprava na srub - 30.5.2020

Z víkendové výpravy se nakonec kvůli koronaviru a také kvůli předělávání kamen stala pouze výprava jednodenní. Na místo jsem přijela s Julinkou, Baruškou a Ellinkou již v 8:30 hod. a postupně vše připravila na příjezd ostatních. Hlavně bylo vzhledem k nízké teplotě, potřeba rozdělat oheň v krbu. Postupně přijížděli ostatní - Jířa, Verunka, Vojtík, Pepa, Stáňa, Tinka, Milan, Sofinka, Petr, Viktorka, Annička a Elinka, Sofinka a Tobík, Julča a Kuba a Daník, Rampa, Rostík, Nikolka, babi Andrea, Bára, Jarda i Nelinka, Lenka a Fratišek se Stázinkou, Dana a Máťa a Vašík, i Dáša, Víťa, Míša a Tomášek, Ivana, Ondra, Dominik a Kubík a přijel i Ondra a Míša a nechyběla ani hlavní vedoucí Lenka. No nebylo nás málo a to nás na tábor bude ještě o 6 lidí více, na akci totiž nemola dorazit Emička se sestřenicí Eliškou a taky všichni Horálkovi. Po seznámení se, jsme si prošli tábořiště a ukázali, kde co máme. V táborovém kruhu jsme se znovu představili a něco málo o sobě řekli. Po svačině jsme již začali hrát seznamovací hry. Kdy největší úspěch měla hra na "smradláka", kdy si myslím, že se úplně prolomily ledy. Poté následoval oběd, výborný buřtguláš s chlebem a polední klid. Počasí bylo opravdu objednané a po celém propršeném týdnu konečně svítilo sluníčko. Po poledním klidu, nám na louce Stáňa přečetla dopis od svého kamaráda, a my se konečně dozvěděli téma letošní celotáborové hry:


"Milá Stanislavo, jak víš, rozhodl jsem se před dvěma lety vyrazit na dlouhou a strastiplnou cestu. Mé srdce dobrodruha a cestovatele mě v mé domovině neudrželo. Veškerý svůj majetek jsem prodal a našetřené nemalé úspory investoval do vybavení a na cestu na západ za moře. Cesta byla opravdu náročná a stála mě daleko více peněz, než jsem si myslel. Teď ale vím, že stála za to. Nemůžu najít ani ta správná slova, jak bych ti popsal zdejší krajinu, jsou zde nekonečné prérie, po kterých se prohání tisíce bizonů, husté lesy plné zvěře, nad kterými se tyčí vysoké hory, na jejichž vrcholcích sníh neroztává ani v létě. Divoký západ, je označení, který zdejší krajinu zcela vystihuje! Vlci, medvědi i jeleni, se zde pohybují tak běžně, že na ně narazíte téměř kdekoliv. Kam jen oko pohlédne je samá divočina a pustina. Výjimkou jsou zdejší obyvatelé - indiáni. Ty můžete vidět jak v horách, tak na prériích. Já jsem se naučil s nimi vycházet, ale jsou tu tací, kteří si myslí, že si k nim mohou dovolit všechno. Pak se přátelští indiáni mění v bojovníky a nikoho neušetří. Dost ale bylo povídání o zdejší krajině. Mám pro tebe důležitou zprávu! Je to úplná novinka a tak doufám, že se ti dopis dostane co nejdříve. V lednu letošního roku byl v oblasti zvané Kalifornie - mužem jménem James Marshall - při stavbě pily objeveno zlato. Zpráva o tomto objevu se šíří rychlostí blesku a už v tuto chvíli je zde tisíce hledačů zlata. Nejdříve se zlato dalo najít přímo na prérii, kde se povalovalo jako běžné kamení. V tuto chvíli se začíná s těžbou zlata přímo ze zlatonosných řek a potoků. Využil jsem svého vlivu a svých peněz a koupil jsem si půdu, na samé hranici Kalifornie. O tuto půdu neměl nikdo veliký zájem, protože sousedí s rozlehlým územím indiánů. Já ale věřím, že zde dokážu vybudovat malé město, a ze zdejších říček a potoků vyrýžuji nemalé množství zlata! Byl bych moc rád, kdyby si za mnou přijela a se vším mi pomohla. Tvůj elán a energie je nakažlivá! Pokud víš i o dalších osobách, v jejichž krvi koluje krev dobrodruhů, budu jenom rád! Zkuste nashromáždit dostatek peněz a vybavení na cestu a já se budu těšit na váš příjezd!!! Posílám ti několik valounů zlata, které jsem zde našel, jako důkaz toho, že mluvím pravdu!


Těším se na tebe, tvůj John Wain"


Jak několikrát při čtení zaznělo....je to hustý. Takže děti je potřeba našetřit nemalé peníze na cestu. Jak na to, každý vlček dostal malou kartičku, kam mu rodiče čárkou potvrdí jeho pracovní nasazení v domácnosti či škole. Například utře nádobí a dostane čárku na kartičku. Čárky se při vstupu na tábořiště změní v dolary, takže čím víc čárek, tím lepší, jelikož povolení a víza budou něco malé zlatokopy stát.


Po čtení jsem si zahráli tématickou bojovku na indiány a kovboje (na způsob hry letiště), kdy po hře byla jedna starana nadšených a neúnovaných dětí a druhá strana úplně vyřízených rodičů - indiánů. Ale co, hlavně že se všichni dobře bavili. Po svačině - tatrance s jablkem - jsme vyrazili všichni na procházku na Janštejn. Pak už bylo vono a každý ho vyplňoval jak chtěl. Mezi 16:00-17:00 hod. byl odjezd. Bylo to super, a myslím, že nejen já se už nemůžu dočkat léta!Naše 30. schůzka - zvířata/rostliny

Konečně, po obrovské pauze jsme se mohli opět sejít všichni společně na naší schůzce. Doufám, že taková to vynucená pauza nás potkala pouze letos, a že něčemu obdobnému již nebudeme muset čelit. Jsem ale ráda, že i během této pauzy vlčci pracovali a nenechali se zlomit! První schůzka po koronavirové pauze se nesla v duchu zvířátek a rostlin a to hlavně díky nové hře Multi trio, kterou jsem pro Vlčky pořídila. Sešli jsme se v těchto počtech, mravenci: Julinka a Máťa, veverky: Baruška, Ellinka a Emička a lišáci: Vašík, Hyneček, Rostík a Kuba. Než jsme se sešly, tak děti využily chvíli času pro malování a omalovávání a pak už jsme se pustili do hraní/učení. Hra, kterou jsem pořídila, má mnoho varient, a my ani zdaleka všechny nezkusili. Než jsme ale začali hrát, rozdělili jsme se na kluky (všichni kluci kromě Kubíka) a pak holky (s Kubíkem). První soutěž spočívala v tom, kdo nejrychleji pozná ukazovanou kartičku (zvíře, rostlina, strom, mapová či pochodová značka), byla jsem úplně v šoku, jak rychle a nahlas dokáží děti křičet správné odpovědi :) Nakonec zvítězily v této soutěži holky a my mohli pokračovat. Herní kartičky jsme rozmístili na stůl v kruhu a každý házel kostkou, padlo mu nějaké číslo a o tolik v kruhu postoupil, pokud správně pojmenoval danou kartičku (zvíře nebo rostlina) získal ji pro sebe. Dětem to šlo, i když ne vždy se trefily, ale například Máťa správnou odpověď - zvonek - na kytičku - řekl tak automaticky, že mi spadla brada :) Tato hra byla více méně vyrovnaná. Poté každý vlček dostal loto kartu se 6 obrázky a já jsem tyto karty schovala někde po "klubovně", každý měl za úkol tyto kartičky co nejdříve najít. V této soutěži exceloval Kubík. Pak už jsem nechala dětem prostor pro malování a tvoření. Myslím, že jsme si to dnes užili!Hurá!!!

Konečně, ještě poslední týden a budeme se moct zase scházet všichni společně na našich schůzkách. Vlčci chtěla bych vám moc poděkovat, že jste plnily úkoly, co jsem vymyslela a chtěla bych poděkovat i rodičům! Věřím, že teď už bude vše jednodušší :) Pro všechny, 30.5. proběhne jedodenní výprava na srub a úvod k celotáborové hře! Tento týden nás čeká týden ve znamení odbornosti SPORTOVEC!


Úkoly pro tento týden - 19.5.-28.5.2020 - sportovec


Znalostní úkol: V našich odbornostech a dovednostech máme odborku sportovec, většina z vás už má 1st. splněný, co takhle zkusit splnit alespoň 10 úkolů ze st. 2?


Výtvarný úkol: Nakresli svůj nejoblíbenější sport!


Manuální úkol: Pomocí barevných papírů - vystříhaných do geometrických tvarů - na bílý papír vytvoř symbol pro nějaký sport. - viz obrázek


Foto úkol: Vyfotíš někoho jak sportuje, nebo vyfotí někdo tebe při sportování?


Sportovní úkol: Už jsme za dobu karantény udělali mnoho sportovních úkolů a tak zkusím najít něco, co jsme nedělali...vynechali jsme úplně úkoly plavací a potápěcí, vím, že ani to teď ještě nemůžeme pořádně realizovat, ale co zkusit, jak dlouho vydržíš bez vzduchu, taková malá příprava na potápění.


Výzva týdne: Vydržíš ve visu na tyči víc, než 30 s nebo dokonce více než 60 s ???Začíná květen

a já pokaždé, když píšu nové úkoly na nový týden na naše stránky doufám, že je to naposledy a že už se příště uvidíme na našich schůzkách společně. Zatím to tak ale nevypadá, jelikož můžeme tvořit skupinku pouze 10 osob, a když pominu nás 4, tak už by vás moc přijít nemohlo :( tak počkáme, protože zatím s ohledem na nástup do práce nejsem schopná, udělat více než jednu schůzku za týden. Ale věřím, že to vydržíme, a že už vše nebude trvat moc dlouho. Minulý týden byl ve znamení mapy a šifer, jsem ráda, že se plno z vás vypravilo hledat sladkou odměnu, někdo jel na kole, někdo autem a jiní pěšky. I tento týden se hodně sportovalo a taky se luštili a psali zprávy v morseovce. Moc děkuji za krásné fotky, které mi posíláte. Tento týden budeme věnovat odbornosti táborník. Už se těším, jak se vám povede v jednotlivých úkolech.


Úkoly pro tento týden - 1.-7.5.2020 - táborník


Znalostní úkol: K táboření neodmyslitelně patří vaření a příprava pokrmů v přírodě, když jsme měli v zimě schůzku a měli jste si připravit sami svačinu a ovocný špíz, šlo vám to přímo úžasně, zkuste tento týden taky pomoct něco připravit k jídlu, někdo si zvládne nachystat sám snídani nebo svačinu, nebo udělat třeba pomazánku, jiný už zvládne třeba oškrábat brambory nebo dokonce pomoct mamince uvařit oběd. V našich odborkách je vaření věnováno hodně úkolů a vy si je určitě bez problémů můžete splnit.


Výtvarný úkol: Zkus na papír namalovat, co všechno patří do KPZ (nevíš co to je KPZ a co do ní patří? zkus se podívat do knížečky Zápisník mladého zálesáka)


Manuální úkol: Zvládneš sám bez pomoci sbalit svůj spacák?


Foto úkol: Nenajdeš mezi svými fotkami nějakou z táboření ve stanu nebo třeba pod širákem?


Sportovní úkol: Zvládneš "dobýt" nějaký pořádný vrch v okolí? Schváleně, kdo vyleze na největší kopec, vrch či horu :)


Výzva týdne: Vlčci, kdo z vás zvládne tento týden přespat mimo domov bez svých rodičů (u kamaráda, babičky, tety...)Ahoj všichni,

nevím jak vám, ale mě už to samotnou doma teda vůbec nebaví. Vždyť mě moc potěší, když vidím vaše fotky a nebo čtu vaše příspěvky a vidím, že nezahálíte a plníte týdenní úkoly. Pevně věřím, že se již opatření uvolní a budeme se moct sejít na schůzku a užít si to všechno společně. Malá informace pro rodiče, koncem května měla proběhnout víkendová výprava na srub, kde měl proběhnout předúvod k táborové hře. Pokud uvloní opatření, proběhne akce jen v sobotu 30.5. jako jednodenní výprava na srub, v případě, že se opatření uvolní až v červnu, bude zvolen náhradní termín. Červnový desetiboj jsme se po zvážení rozhodli přesunout na měsíc září, jelikož na tuto akci byla loni obrovská účast. Nebojte, určitě o desetiboj nepřijdete!


Úkoly pro tento týden - 24.-30.4.2020 - mapa/šifry


Znalostní úkol: Domluvíš se a vyrazíš s někým na šipkovanou??? Zrovna to je jedna z činností, kterou můžeme v nouzovém stavu podniknout :) Takže procvičte si pochodové značky, a pokud by někdo chtěl, my jsme k dispozici :) (buď šipky připravíme nebo po nějakých rádi vyrazíme)


Výtvarný úkol: Zvládneš sám namalovat mapu? Může to být mapa třeba k pokladu, podmínka je, že na mapě by měl být vyznačen les, vodní plocha, skála a zkuste přidat jednu mapovou značku :)


Manuální úkol: Napíšeš pro ostatní vzkaz v morseovce?


Foto úkol: Kdo vyfotí nejhezčí fotku z plnění úkolů pro tento týden?


Sportovní úkol: Kolik zvládneš udělat za 2 min. lehů/sedů? (pokusů může být několik, počítá se ten nejzdařilejší za týden).


Výzva týdne: zvládneš rozluštit morseovku a dle mapy najít odměnu?Zdravím všechny Vlčky!

Ahoj, ahoj a ahoj!!! Nevím jak vám, ale mě už je to doma teda neskutečně dlouhé, ne že bych se nudila a neměla co dělat, ale chybí mi naše čtvrtky i akce co jsme měli podniknout a co nás čekaly. Když je venku hezky, a musím říct, že je to naštěstí dost často, snažíme se plnit úkoly do Vlčka, co jsou na daný týden. Ale ještě se nám nikdy nepodařilo splnit úkoly všechny J Jsem ráda, že úkoly nás plní víc a moc děkuji všem za krásné fotky co posíláte. Tomášek s Natálkou malovali, chystali Velikonoční výzdobu i kraslice, Vojtíšek s Verunkou taky nezahálí a zdobili kraslice, pletli pomlázku i trávili čas venku. Mamka a tatínek Rozárky se na Velikonoční pondělí pěkně osvěžili v Hadravě, kluci Mikuláš a Honzík poslali vymrskání, alespoň na dálku. Emička s Kubíkem pekli, vařili i trávili hodně času venku. Rostík, Nikolka i Rozárka taky nezahálí a poslali nám krásnou velikonoční fotku. I Hyneček doma má krásnou výzdobu a místo chození najezdil na kole neskutečně kilometrů. A určitě i ostatní, se kterými nejsem v kontaktu nezahálí. Podle posledních zpráv by snad měli být tábory otevřené, takže pomalu začínáme dělat na tom našem. Jsem ráda, že se nám pomalu vrací vaše táborové přihlášky J Kdo ji prosím neodevzdal a plánuje s námi jet, prosím pošle nebo doručte ji do konce dubna.Úkoly pro tento týden - 16.-23.4.2020 - zvířata


Znalostní úkol: Tento týden budete mít za úkol ve svém okolí nebo při procházkách najít, alespoň 3 stopy pobytu zvířat (krtinec, rozrytá louka, díra ve stromu od strakapouda, ohryzaná šiška od veverky…)


Výtvarný úkol: Namaluj, vybarvuj nebo vyrob své nejoblíbenější zvířátko z lesa!


Manuální úkol: Vyraž na procházku a při ní zkus někde nějaké zvířátko nakrmit, můžeš donést nějakou dobrotu domácím zvířátkům v ohradě, nakrmit pečivem třeba kačeny nebo ryby v rybníku, nebo se alespoň postarej o svého domácího mazlíčka.


Foto úkol: Zvládne někdo z vás vyfotit volně žijící zvíře? (labuť, kačeny, broučky, motýl nebo snad něco většího?)


Sportovní úkol: Tento týden vyražte na kolo a zkuste se pochlubit, kolik km jste za týden najezdili!

Výzva týdne: Zkus se doma vyspat místo v posteli, třeba na karimatce a ve spacáku na zemi v pokoji JKaranténa stále trvá!

Ahoj, ahoj, ahoj! Karanténa stále trvá a já věřím, že už to nebude na dlouho. Jsem pyšná na všechny vlčky i na všechny rodiče, že to všechno zvládáte, a že se nevzdáváte, sama za sebe vím, že to není vždy úplně jednoduché :) Věřím, že venku nás čekají krásné slunečné dny a budeme moci vyrazit do přírody. Minulý týden jsme věnovyli péči o životní prostředí, odpadkům i třídění. Vím, že někteří vlčci nelenili a zapojili se s námi do obvyklých týdenních úkolů a vy se můžete podívat na fotografie, jak se jim dařilo. Tento týden se budeme především věnovat blížícím se Velikonocům, takže úkoly protáhneme až do Velikonočního pondělí, které bude mít letos bohužel dost netradiční průběh. Kvůli karanténě musíme zrušit tradiční velikonoční tvoření, ale věřím, že si každý doma něco vytvoříme a malou inspiraci najdete ve fotkách pod textem.


Téma týdne (2.4.-13.4.2020): Veselé Velikonoce!


sportovní úkol: ujdšte během těchto 12 dnů během procházek alespoň 6 km (jednotlivé procházky se mohou sčítat), schváleně, kdo nachodíte nejvíce!


výtvarný úkol: nakreslete/namalujte na papír formátu A4, co nejhezčí velikonoční kraslici, už teď se těším na vaše výtvory


Manuální úkol: k Velikonocům patří neodmyslitelně zdobení kraslic a pletení pomlásky. Zkuste tedy i vy vyzdobit alespoň jednu velikonoční kraslici, holky můžete jí pak třeba v pondělí dát tatínkovi nebo dědečkovi. Technik na zdobení velikonočních kraslic je fůra, ať už jde o zdobení vajec voskem, barvení, barvení v cibuli, kdy použijeme různé lístky, zdobení košilkami, obtisky, bavlnkami i kořením, ale i třeba ubrouskovou technikou, co si vyberete vy??? No a pokud kluci nebudou chtít zdobit vajíčka, mohou uplést pomlásku, může být z 8 nebo 9 proutků a určitě se najde doma někdo, koho můžete v pondělí vyšupat!


foto úkol: kdo vyfotí nějakou Velikonoční výzdobu???


znalostní úkol: během procházek v přírodě, kdy budete plnit sportovní úkol zkuste najít následující věci z přiloženého seznamu.


výzva týdne: Venku už má být moc hezké počasí, zkusíme si během následujícíh dní opéci špekáček? První a zároveň poslední co jsem letos měla, byl s vámi na kameňáku při naší poslední schůzce! A pokud někdo nemá kde, využijte kameňák a pokud budete chtít i zázemí boudy, stačí se domluvit a vyzvednout si tady klíče. My tam pravidelně docházíme a děti se tam neskutečně vyřádí.


Už se moc těším na vaše fotky!!!Karanténa pokračuje!

Týden je za námi a konec karantény je v nedohlednu, bohužel v Telči máme již touhle dobou několik potvrzených případů koronaviru a tak je potřeba opravdu vydržet! Minulý týden bylo téma rostliny-jaro je tu. Nevím jak ostatní, my jsme některé úkoly splnily. A vím, že jsme nebyly jediné. Vím že Rostík s Nikolkou sázeli semínka, Hyneček sbíral předměty do plata od vajíček a třeba Vašík s Máťou ráno cvičili rozcvičku :) Někteří šili tolik potřebné roušky, jako třeba Svátkovi či Krejčovi. Můžete se ostatně podívat na fotografie. I tento týden nás čeká několik úkolů, a kdo bude chtít, může si je splnit, ale určitě to není žádná povinnost :)


Téma týdne (27.3-2.4.2020): Životní prostředí


sportovní úkol: ve zdravém těle zdraví duch, zkuste během celého týdne (pěkně postupně a můžete sčítat - 1.den 20, 2.den 50....) nadřepovat 250 dřepů, zvládne to někdo???


výtvarný úkol: zkuste využít k nějakému výtvoru předmět z domácnosti, který by se jinak musel vyhodit. Bude to taková výtvarná recyklace :)


manuální úkol: na jaře vždy probíhá úklid přírody i kolem silnic, letos kdo ví jak to všechno bude, když situace je taková jaká je, zkusme tedy při procházce přírodou posbírat to, co tam nemá co dělat, stačí malá taška nebo sáček.....každý zvednutý a vyhozený předmět má smysl!!! Taková Rozárka již sbírala tento týden!


foto úkol: kdo vyfotí ten největší čurbes co našel v přírodě???


znalostní úkol: zkuste roztřídit do příslušných kontejnerů tyto odpady: PET lahev od limonády, zelená lahev od vína - nevratná, čirá sklenice od přesnídávky, krabice od mléka, ohryzek od jablka, plechovka a karton. (kontejner zelené, bílé, hnědé, oranžové, modré, žluté a černé/šedé barvy).


výzva týdne: pokuste se splnit nováčkovskou zkoušku MLČENÍ - vydrží někdo 1 hodinu bez jediného hlasitého zvuku???? Za den maximálně 3 pokusy! To jsem zvědavá, jak si s tím poradíte!!!


Už se moc těším na vaše fotky!!!Karanténa

Ahojky Vlčci,

moc vás všechny zdravím a moc mě mrzí, že kvůli karanténě musíme zrušit naše čtvrteční schůzky a také některé akce co nás měly čekat. Doufám, že toto omezení brzo pomine a zase se uvidíme. Aby jste se úplně nenudili, rozhodla jsem se pro vás připravit na každý týden (pro nás od čtvrtka do čtvrtka) nějaké téma s úkoly a výzvami. Je jenom na vás, zda se k nám připojíte a budete plnit úkoly s námi. Byla bych moc ráda za fotky z činností nebo s vašimi výtvory, vždy po daném týdnu, bych je vyvěsila na internetu, aby jste viděli, jak se ostatním dařilo a mohli se pochlubit se svými výtvory. Nic z toho, co budeme dělat není domácí úkol a nemusíte to dělat, je to jen něco, čím si můžete zkrátit volnou chvíli a měli by jste to dělat s chutí :) Každý týden bude mít nějaké téma, stejně tak jako mají naše schůzky. Budou zde úkoly manuální, sportovní, výtvarné, znalostní, foto úkoly a vždy i nějaká ta výzva týdne či speciální úkol. Ani zde nemusíte plnit vše, ale můžete pokud chcete :). Budu se moc těšit na vaše fotky, a pokud by někdo chtěl, můžete napsat i třeba kroniku, za ten týden plnění různých úkolů, nebo nějaký ten váš zážitek. Ráda vše přidám na stránky :)


Takže téma týdne (19.3-26.3.2020): ROSTLINY - aneb jaro je tu


sportovní úkol: ve zdravém těle zdraví duch, zkuste i vy, hned ráno po probuzení zacvičit si kratičkou rozcvičku, schválně, kdo to vydrží celý týden! Je to taková malá příprava na tábor, takže VSTÁVAT A CVIČIT!!!


výtvarný úkol: zkuste namalovat, vyrobit, vystříhat a nalepit nějakou tu jarní kytičku, zvládnete to??? Už teď se těším na vaše výtvory!


manuální úkol: většina z vás si na úřadě zasela semínka různých rostlin, v tuto chvíli by měla být některá naklíčená a již by měly být vidět první rostlinky. Úkolem každého je, přesadit z květináčků jednotlivé rostlinky buď do samostatných kelímků, nebo do nějaké větší nádoby či truhlíku. Pokud jsou mezi vámi i tací, co nesázeli nic, zkuste si vy nějaké to semínko zasadit, nebojte, třeba i v obyčejné parice je jich spousta.


Foto úkol: vyfoť svou nejoblíbenější jarní kytičku


znalostní úkol: vyražte ven do přírody a pořádně se rozhlédněte kolem sebe, zkuste při procházce nasmírat do prázdného plata od vajíčka tyto věci: větvička kočiček, kamínek-křemen, smrková šiška, kousek březové kůry, větvička z borovice, větvička s jehnědy, šnečí ulita, kvítek sedmikrásky, vrbový proutek, mech (viz přiložené foto) - samosebou chápu, že po Telči se budou některé věci shánět těžko, tak vy Telčáci :) doplňte v případě potřeby o vlastní předměty.


výzva týdne: pokuste se splnit nováčkovskou zkoušku PEVNÁ VŮLE - vydržet týden bez sladkostí, televize, počítači či mobilu - zvládne to vůbec někdo???


Už se moc těším na vaše fotky!!!


Naše 29. schůzka - procházka a buřty

Dnešní schůzka připadla na jarní prázdniny a tak byla v mnohém výjimečná. Začínala již o hodinu dříve a čas konce nebyl vůbec dán. Tentokrát jsem si vymyslela, že vyrazíme na procházku po okolí a vše zakončíme opékáním špekáčků. Počasí bylo po propršené středě jak objednané. Nebe modré, svítí sluníčku, jen ten vítr je trošičku silnější. My se ale nedáme a scházíme se v netradičních počtech - mravenci: Julinka, Máťa a Stázinka, veverky: Baruška, Ellinka, Emička a Verunka, lišáci: Vojtík, Filda, Tobík, Kubík, Franta, Vašík, Hyňďa a za jestřábi i Sofinka. I maminky s námi tentokrát vyrazili a tak nás byla přímo banda, byla tu Jířa, Janča, Stáňa, Lenka, Lucka i Danča. Od úřadu jsme vyrazily směrem ke kontejneru a děti automaticky chtěly pokračovat na kameňák, ale já je tentokrát nechala jít po cestě, abychom se trošku prošly. Když jsme byly u Borovenského kopce tak jsme se u potoka podívaly na nádherně vykvetlé bledule. Následovalo společné foto u rozcestníku a pak už okolo Mašátových rybníků pozadu na kameňák. Poslední zastávka byla u liščí nory, které je jen kousek od naší boudy. Pak už jsme pokračovaly k boudě, kde jsme rozdělaly oheň, hlavní ohnivci byla Jířa a Stáňa, kterým se i přes nesnadný začátek podařilo oheň rozdělat. Všichni už netrpělivě čekaly, a proto první buřty, které chtěly děti jíst snad nebyly ani ohřáté, natož opečené. Když jsme se dosytosti nacpaly, tak se děti rozběhly po okolí a hrály si a my maminky jsme poseděly v klidu u ohně. Poté už jsme zavelely k odchodu. Myslela jsem, že schůzka skončila, ale my se plynule přesunuly na hřiště, kde zábava pokračovala a až poměrně pozdě jsme děti zahnaly do domovů. Jak kdyby někdo tušil, že další společná schůzka bude bůh ví kdy....Naše 28. schůzka - rostliny

Už jsem jakž takž v pořádku a tak můžu převzít schůzky zase já, i když Ondra si nevedl vůbec špatně a určitě dostane v budoucnu více prostoru! Téma dnešní schůzky byly rostliny a stromy. Sešli jsme se v následujících počtech - mravenci: Julinka, Stázinka a Máťa, lišáci: Kubík, Vašík, Franta, Tomášek, Míša, Hyňďa a Pepík, veverky: Baruška, Ellinka, Emička a Maruška. Nejprve jsme šli ven, jelikož už je hezky a není potřeba trávit celý čas zavření na úřadě. Venku jsme se zastavovali na různých místech a ukazovali si různé rostlinky a kytičky, co již vyrostly. Musím říct, že děti jsou po zimě plné energie a tak lítají a běhají a jsou vůbec celkově rozjívené, takže jsem brzy zjistila, že do programu musíme zapojit více běhu. Během cesty jsme si několikrát zkusili signál schovat se - v morseovce ... a také jsme nasbíranými šiškami trefovali Ondru, myslím, že až povede schůzku on, mám se na co těšit. Dalším úkolem na běhání bylo doběhnout k dopravní značce a zjistit co na ni je. Kdo odpověděl správně dostal dobrotu. A protože děti byly opravdu hooodně plné energie, vyrazili jsme potom na hřiště, na chviličku se vyřádit. Závěr schůzky jsme ztrávili na úřadě, kde jsme seli různá semínka do připravených květináčů. Každý měl dva nebo tři a vybrat si mohli z následujích semínek: papriky, meloun, dýně, okurku, slunečnice a nějaké blíže neurčené květiny od nás ze zahrady. Všichni, i ti nejmenší mravenci se s úkolem popasovali velice dobře a já jsme jenom zvědavá, jak jim budou rostliny růst.Naše 27. schůzka - balení věcí

Poslední únorová schůzka byla v něčem hodně výjimečná. Jelikož já jsem nebyla po zdravotní stránce na tom dobře a nemohla bych celou schůzku vést, vzal ji za mě Ondra, který se se vším poprar přímo báječně. Sešli jsme se v následujících počtech mravenci: Máťa a Julinka, Lišáci: Vašík, Rostík, Míša, Filda, Tobík a Hyňďa, veverky: Baruška, Maruška a Ellinka a za Jestřábi dorazila i Natálka. Jelikož i tentokrát bylo venku příjemně teplo vyrazili jsme ven. Ondra již po cestě děti úkoloval různými sportovními úkoly, aby mohl podle bodů vybrat dva kapitány pro bojovou hru. Tu jsme odehráli za kontejnerem u odbočky na kameňák. Cesta byla hranice a na každé straně cesty si jeden z týmů připravil pevnost pro vlajku a ty vlajky měl každý tým dvě. Úkolem bylo, uhlídat své pevnosti s vlajkou a druhému týmu vzít nepozorovaně jeho vlajky. Bylo to super a i přes náročný terén proběhla bojovka bez zranění. Poté ještě Ondra dětem vysvětlil, jak se pohybovat v náročném terénu a pak již následoval přesun na úřad. Venku pomalu zapadlo sluníčko a tak jsme se potřebovali i trošku ohřát. Na úřadě Ondra pokračoval a vysvětlil dětem co je důležité sbalit si na schůzku, na jednodenní výpravu i na výpravu přes noc. Děti za úkol dostali nalepit si do chytrého notýsku lísteček, kde měli vše rozepsané. Myslím, že se schůzka Ondrovi moc povedla a může ji zase někdy za mě vzít!
Naše 26. schůzka - opakování

Sice je ještě únor, ale počasí je vyloženě jarní a tak neváhám a po mnoha schůzkách strávených na úřadě vyrážíme tentokrát ven. Scházíme se v těchto počtech: mravenci: Julinka, Máťa a Stázinka, lišáci: Vašík, Rostík, Hyňďa, Míša a František, veverky: Baruška a Ellinka. Není nás mnoho, jelikož bacily pořád řádí a to nejen v řadách dětí, ale i maminek. Na úřadě si necháváme batůžky a bereme mapu a busolu pro strýčka příhodu. Před úřadem rozdávám čísla a vysvětluji dětem postup, když já řeknu 0, tak oni budou pokračovat. Pro mě to bude jednodušší než počítat děti běhající všude okolo. Než vyrážíme, procvičujeme s dětmi morseovku, pomocné slovo k jednotlivým písmenům a zjišťuji, že jim to jde moc dobře. Poté už pokračujeme směrem k novému lanovému hřišti. Po cestě děti divočí a lítají ze stráně na stráń a máme co dělat, abychom jim stačili. Po cestě ještě pomocí busoly zjišťujeme, kde je sever. Všem se to daří a já jsem ráda, že to od minule nezapomněli. Na hřišti mají děti chvilku rozchod a já s maminkou Dančou, Jančou a Lenčou chystám hru. Na stromy umisťujeme zalaminované cedulky se zvířaty, mapovými značkami, pochodovými značkami, morseovkou i stopami. Děti rozdělujeme do dvou týmu - tým č. 1 Hyneček, Baruška a Ellinka, tým č. 2 Míša, František, Vašík a Rostík. Vždy jedna dvojice dostane zadání např. mapová značka pramen a vybíhá do lesa a hledá mezi lístečkami na stromech příslušnou kartičku, kdo z dvojice kartičku najde první, veme ji a donese dospělákovi. Děti vše chápou velice dobře a já nestačím ani hlásit kartičky, jenž mají donést. A až na pár malých chybiček, vše nosí správně. O maličký kousek vyhrává družstvo č. 1, dostává bonbony a kamarádsky se rozděluje i s druhým týmem. Poté ještě chvilka hraní než sundáme připínáčky a už alou zase zpátky. Na úřadě bereme batůžky a vyrážíme domů.